Zimní Praha: Kulturní vyžití i hřejivý odpočinek

Plánujete navštívit zimní Prahu a zároveň si odpočinout a objevit něco nového? Tak se začtěte do tipů níže, které Vám poodhalí tradiční i skrytá zákoutí Prahy.

 

Strahovský klášter

Jedním ze slavných skvostů Prahy je bezesporu Strahovský klášter založený ve 12. století, který patří mezi nejstarší doposud existující kláštery premonstrátského řádu na světě. My jsme se sem vydali v zimním období, abychom se vyhnuli největšímu davu turistů, jež sem každoročně zavítají.

 

Náš tip:

V nově otevřené pokladně v kostele sv. Rocha jsme si koupili kombinovanou vstupenku zahrnující nejen klášterní knihovnu, ale i konventní budovu s obrazárnou, která nabízí výběr z impozantní sbírky toho nejlepšího od středověku až po současnost.

Nejznámějšími prostory se nacházejí ve Strahovské knihovně, kde lze obdivovat skvostně zbudovaný Teologický a Filozofický sál. Knihovna je stará 800 let a patří mezi jednu z nejlepších v Čechách i díky tomu, že unikla rušení klášterů v 18. století. A jak je to možné? V té době byla úmyslně přeměněna na badatelský ústav, jehož exponáty můžete dodnes shlédnout v rámci expozice Kabinetu kuriozit.

Barokně pojatý Teologický sál byl postaven v 17. století, nicméně v 18. století byl při příležitosti 100. výročí přenesení ostatků svatého Norberta do Strahovského kláštera prodloužen o několik metrů. Autorem překrásných fresek je strahovský premonstrát a malíř Siard Nosecký, který na malbách demonstroval pravou moudrost získanou zbožností a bázní před Bohem. Dalším významným dílem je gotická dřevěná socha svatého Jana Evangelisty, držícího v ruce knihu v tzv. sáčkové vazbě, která dříve sloužila jako vazba cestovní. Zajímavostí je i kompilační kolo, jež bylo vyrobeno přímo pro knihovnu a užívalo se k sestavování textů. Na policích kola měl jednoduše písař rozmístěny prameny, z nichž čerpal, a dle potřeby otáčel kolem a tím i policemi, které ovšem zůstávaly ve stejném úhlu, tudíž nedocházelo k nechtěnému sesuvu knih.

Monumentálnost Filosofického sálu knihovny pocházejícího z 18. století je umocněna nástropní malbou, kterou vytvořil vídeňský malíř Anton Maulbertsch. Malba „Duchovní vývoj lidstva“ zobrazuje vzájemné ovlivňování věd a náboženství v průběhu časů. Za zmínku rovněž stojí fakt, že nejvyšší řady knih jsou přístupné pouze z galerie, na niž vedou skrytá spirálovitá schodiště, která jsou maskována falešnými hřbety knih.

 

Náš tip:

Požádejte svého průvodce, zda byste mohli výjimečně vystoupit na galerii – výhled odtud je dechberoucí! Za normálních okolností je vstup nahoru zakázán, takže tohle je jedinečná šance.

Barokní chrám Nanebevzetí Panny Marie, který se nachází hned vedle knihovny, byl v roce 1991 povýšen papežem Janem Pavlem II. na basiliku minor. Jedná se o zvláštní čestný titul obecně pozvedávající význam tohoto kostel. Navíc si na zdejších varhany v roce 1787 zahrál i rakouský hudební skladatel Wolfgang Amadeus Mozart.

Šarm konventní budovy se skrývá zejména v její původní románské křížové chodbě, na jejíž stěnách jsou dochovány fresky z 18. století s náměty života svatého Norberta od Siarda Noseckého.

Křížová chodba pak obklopuje unikátní rajskou zahradu, jejíž bazén je zásobován vodou z historického klášterního vodovodu.

Strahovský klášter po staletí působil také jako centrum vzdělanosti a kultury. Díky tomuto faktu dnes Strahovská obrazárna obsahuje více než 1500 výtvarných děl. Nejhodnotnější část je vystavena v chodbách ambitu v 1. patře konventní budovy. Jedinečné obrazy i geniální sochy nás přenesly do období od 14. do 19. století a přiblížily nám tak zapomenutou atmosféru dávných časů.

 

Armádní muzeum Žižkov

Nekonvenční výstavu jsme zažili v armádním muzeu Žižkov, které prošlo komplexní rekonstrukcí. Muzeum je nově otevřeno od konce roku 2022 a jeho audiovizuální a interaktivní expozice nás poutavě vtáhla do vojenských dějin českého území od počátků až po dnešní dobu. Za zmínku rovněž stojí informace, že vstup do muzea je zcela zdarma.

K odpočinku nás následně zlákala svou vůní unikátní kavárna Café Kupka, která se nachází v nejvyšším patře a z jejíž venkovní terasy je překrásný výhled na velkou část historického centra Prahy a Pražský hrad.

 

Náš tip na skvělé ubytování:

Lindner Hotel Prague Castle

Tento hotel jsme si jednoduše zamilovali. Jeho areál se nachází v blízkosti Strahovského kláštera, v klidné části schovaný za hradbami, a přitom kousek od pulzujícího městského života a jeho památek. Navíc jsme si každé ráno pochutnali na lákavém snídaňovém bufetu s širokou nabídkou.

Po zimní procházce po městě jsme se poté zahřáli v sauně, která je k dispozici 24 hodin denně. Vzhledem k tomu, že jsme se ubytovali mimo turistickou sezónu, a navíc hoteloví hosté většinou saunu nevyužívají, užili jsme si vlastně privátní saunování dle naší libosti.

Pokoj si navíc můžete zajistit za velmi příznivou cenu, zejména v únoru, kdy je méně turistů.

 

A kde se dobře najíst?

Restaurace U Labutí

Večeři jsme si vychutnali v naší oblíbené restauraci U Labutí. Příjemná obsluha nám navíc doporučila lahodné pivo i víno z jejich široké nabídky. Při cestě zpět do hotelu jsme se ještě zastavili na vyhlídce před Pražským hradem a nechali se okouzlit pohledem na osvětlenou noční Prahu.

 

Náš tajný tip na závěr:

Při procházce pod Karlovým mostem jsme objevili romantický kousek umění na jedné z přilehlých zdí, který se skrývá pod mostním obloukem u Saské ulice.