Lázeňský trojúhelník v Karlovarském kraji aneb co nevynechat

Lázeňský trojúhelník tvořený Karlovými Vary, Mariánskými Lázněmi a Františkovými Lázněmi nabízí návštěvníkům především zdravotní odpočinek. Tato města ovšem stojí za návštěvu, i když zrovna neplánujete lázeňský pobyt. Ozvuky slavných dob těchto míst tak můžete zažít v podobě okouzlující atmosféry i dnes.

Víte, že tyto české skvosty jsou spolu s dalšími 8 lázeňskými městy v Německu, Belgii, Itálii, Rakousku a Spojeném království zapsány na Seznamu světového dědictví UNESCO pod názvem „Slavná lázeňská města Evropy“?

Máme být tedy právem na co hrdi, protože těchto 11 lázeňských měst, z toho 3 v České republice, bylo pečlivě vybráno z mnoha stovek po celé Evropě.

Začtěte se do následujících řádků a objevte ta nejlepší místa, jež byste při návštěvě českého lázeňského trojúhelníku neměli rozhodně vynechat.

 

Karlovy Vary

Na úvod vám povíme slavnou legendu o objevení zdejších pramenů a založení tohoto báječného města. Jednoho dne se císař Karel IV. vydal na loveckou výpravu do místních lesů. Jeho lovecký pes pronásledoval jelena, ovšem za nedlouho byl slyšet psí nářek. Císař se svou družinou neváhal a ihned se vydali ke zvířeti. Nemohl však věřit svým očím. Pes spadl do vařící tůně, místa, kde dneska vyvěrá největší gejzír „Vřídlo“, ale vůbec nebyl opařen. Naopak, jeho rány se mu zacelily. I císař tedy následovně smočil v tůni ruce i nohy a zázračně tak uzdravil své neduhy. Nechal tedy okolí pramenů obydlet a tím započala slavná éra zdejších lázní.

Karlovy Vary zažily svůj největší rozmach v období „Belle Époque“ na přelomu 19. a 20. století. Jedinečná atmosféra se zde stále odráží v honosných kolonádách a lázeňských budovách v historickém centru, které se rozprostírá podél toku řeky Teplá.

My jsme naši procházku začali u Sadové kolonády. Tato litinová promenáda zdobená bílou krajkou tu zbyla po zbouraném Blanenském pavilonu. Dneska tvoří ozdobu Dvořákových sadů a můžete zde ochutnat Sadový a Hadí pramen.

Adresa: Zahradní, 360 01 Karlovy Vary

Kousek dál proti proudu řeky stojí Mlýnská kolonáda. Architektonický skvost od slavného stavitele Zítka ovšem nebyl zprvu přijat s nadšením. Střecha kolonády nesena korintskými sloupy, alegorické plastiky i střešní terasa se sochami vyobrazujícími jednotlivé kalendářní měsíce prý neladila s charakterem tehdejšího lázeňského centra. Dneska promenáda zastřešuje celkem 5 pramenů a to Mlýnský, Rusalku, Knížete Václava, Libušin a Skalní.

Adresa: Mlýnské nábřeží, 360 01 Karlovy Vary

Pár kroků za Mlýnskou kolonádou se nachází Vřídelní kolonáda, která ukrývá nejznámější pramen, tzv. Vřídlo. Jedná se o gejzír, jehož sloupec vody tryská až do výšky 12 metrů. V prostorách kolonády jsou umístěny pitné stojánky, u kterých můžete ochutnat přímo vřídelní vodu.

Adresa: Vřídelní, 360 01 Karlovy Vary

Doporučujeme se vydat i na exkurzi do podzemí Vřídelní kolonády, díky níž se dostanete do prostor, které nejsou běžně přístupné. Mimo jiné se projdete po lávce v řečišti Teplé a odhalíte proces pokamenování vřídelní vodou, a to nejen typických papírových růží, ale uvidíte mimo jiné i pokamenované tenisky.

Před Vřídelní kolonádou (směrem do Vřídelní ulice) se na zemi nachází unikátní umělecké dílo z bronzu a kamene, jedná se o jedinečné sluneční hodiny. A jak ukazují čas? Stoupněte si doprostřed ciferníku a zvedněte ruce nad hlavu. Vaše paže pak ukazují na ciferníku příslušný čas. V létě samozřejmě uvádějí o hodině více, neboť my máme na svých hodinkách nastavený čas letní, tedy posunutý o hodinu zpět oproti reálnému.

Naproti Vřídelní kolonádě krášlí historické centrum snad nejelegantnější ze všech staveb, tzv. Tržní kolonáda. Bílá dřevěná konstrukce ve švýcarském stylu je zdobena vyřezávanými krajkovými motivy a zastřešuje prameny Tržní, Zámecký dolní a Karla IV., nad kterým navíc spatříte reliéf zobrazující pověst o objevení Karlových Varů.

Adresa: Tržiště, 360 01 Karlovy Vary

Nad Vřídelní kolonádou se pak tyčí vrcholně barokní chrám svaté Máří Magdalény, který byl prohlášen Národní kulturní památkou České republiky. Určitě si nezapomeňte prohlédnout i bohatě zdobený interiér kostela.

Adresa: nám. Svobody 1, 360 01 Karlovy Vary

My jsme navštívili i unikátní podzemí chrámu, kde stále stojí pohřební krypta, ve které jsou uloženy kosterní pozůstatky ze zrušeného hřbitova, jenž stával v dřívějších dobách okolo kostela.

Dále je podél řeky k vidění novobarokní budova Karlovarského městského divadla, která představuje architektonický a umělecký klenot. Pokud strávíte v Karlových Varech více dnů, zajděte na některé z představení a prohlédněte si i interiér budovy. Svou stopu tu zanechal jeden z nejvýznamnějších představitelů vídeňské secese a autor slavného obrazu Polibek. Ano, byl to právě Gustav Klimt, který spolu se svým bratrem namaloval monumentální oponu tohoto divadla.

Adresa: Divadelní nám. 21, 360 01 Karlovy Vary

 

Náš gurmánský tip:

Návštěvu centra jsme završili odpočinkem ve slavné kavárně hotelu Pupp, který se nachází za divadlem na druhé straně řeky. Zdobný interiér Café Pupp vás přenese do slavných dob monarchie a zláká vás delikátní kávou. Bohužel musíme uvést, že poslední sezónu se kvalita zákusků z vlastní cukrárny hotelu dosti pohoršila. Nicméně příjemná atmosféra s lahodnou kávou zůstala zachována.

Adresa: Mírové nám. 2, 360 01 Karlovy Vary

 

Parkování:

V centru je parkování značně komplikované, neboť vjezd je možný jen na zvláštní povolení. To se ovšem netýká lázeňských hostů, kteří si platí parkování u některého z hotelů. Jednu z možností při krátké návštěvě města nabízí parkoviště hotelu Thermal.

Adresa: Ivana Petroviče Pavlova 2001/11, 360 01 Karlovy Vary

 

Mariánské Lázně

Malebné město na okraji Slavkovského lesa Vám zajisté učaruje historickou atmosférou přelomu 19. a 20. století. Za návštěvu stojí zejména Hlavní kolonáda, pavilon Křížového pramene a Zpívající fontána. Všechny najdete kousek od sebe přímo v historickém jádru.

Novobarokní lázeňská kolonáda z 19. století patří již neodmyslitelně k symbolům města. Stavba je vyzdobena cyklem nástropních fresek s motivy člověka a vesmíru a bronzovými reliéfy na stěnách.

Křížový pramen zastřešený stejnojmenným pavilonem má blahodárné účinky zejména na trávicího ústrojí. Původní název Slaný mu byl dán kvůli jeho typické chuti. V roce 1749 ovšem postavil v blízkosti tohoto pramene místní lékárník Damián Schulz vysoký kříž, a tak se začalo prameni říkat Křížový. Kříž můžete spatřit dodnes na vrchu kopulovité střechy pavilonu.

Adresa: Masarykova 3, 353 01 Mariánské Lázně

Zpívající fontána nacházející se hned za Hlavní kolonádou hraje nejen skladby světových klasiků, ale také pop-music či filmové hity. Rozpis skladeb najdete na tabuli stojící v její blízkosti. Do melodií se tak můžete zaposlouchat denně od 7 hodin každou lichou hodinu. Ve 21 a 22 hodin doplňuje hudební vystoupení i projekce s barevným osvětlením.

Autorem první hudební skladby nazvané „Hudba pro fontánu“ je skladatel Petr Hapka, jehož sochu objevíte kousek za fontánou.

Za zmínku stojí i fakt, že Mariánské Lázně v době své největší slávy navštívily významné osobnosti jako britský král Eduard VII., skladatel Fryderyk Chopin a básník Johann Wolfgang Goethe.

Chopinův pobyt připomíná i jeho pamětní deska na domě na Hlavní třídě 47/28. Navíc každoročně třetí srpnový týden probíhá ve městě mezinárodně uznávaný festival Fryderyka Chopina.

Nejstarší dům v Mariánských Lázních je zase spjatý se jménem básníka J. W. Goetha, který zde bydlel v roce 1823. V Goethově domě nyní sídlí městské muzeum a galerie. Expozice je věnována historii města a dějinám lázeňství spjatých mimo jiné i s výrobou lázeňských oplatků. Můžete zde rovněž nahlédnout do básníkova pokoje s dochovaným původním nábytkem a odhalit tajemství jeho lásky k mladičké Ulrice von Levetzow.

Adresa: Goethovo nám. 11/11, 353 01 Mariánské Lázně

 

Tip na parkování:

My jsme zaparkovali na Mírovém náměstí, které je sice zpoplatněno, ale nachází se pár kroků od Hlavní kolonády.

 

Františkovy Lázně

Líbezné městečko láká k procházce historickým centrem zdobeným vznešenými klasicistními budovami a obklopeným rozsáhlými parky v anglickém stylu.

Procházku můžete zahájit v Městských sadech u jezdecké sochy císaře Františka I., který v roce 1793 Františkovy Lázně založil. Přes Národní třídu lemovanou majestátními budovami, z nichž mnohé slouží jako lázeňské domy, se pak dostanete přímo k pavilonu Františkova pramene.

Františkův pramen je nejstarším zachyceným pramenem a představuje srdce města, neboť v jeho bezprostřední blízkosti se začala budovat tehdy nově založená obec. Jeho léčivou vodu bezesporu ochutnali všichni slavní hosté, mezi nimiž nemohli chybět samotný císař František I., spisovatelka Božena Němcová nebo básník J. W. Goethe.

Adresa. Chebská, 351 01 Františkovy Lázně

Napravo od pramene se pak nachází symbol Františkových Lázní, socha malého chlapce s rybou. Socha Františka se stala slavnou i díky tradici, která říká, že pokud chce žena otěhotnět, tak má sošku chytnout za levou nožičku. Tato zvyklost souvisí bezesporu i s faktem, že Františkovy Lázně jsou pověstné léčbou neplodnosti. Originál sochy si pak můžete prohlédnout v městském muzeu.

městském muzeu je ovšem k vidění mnohem více. Současná expozice odhaluje nejen dějiny lázeňského města od doby objevení Františkova pramene až po 20. století, ale i místní architekturu a vývoj balneologických metod. Můžete si zde rovněž shlédnout kouzelné historické pohledy lázní nebo se seznámit se slavnými lázeňskými návštěvníky na dobových fotografiích.

Adresa: Dlouhá 194/4, 351 01 Františkovy Lázně

Pár kroků za Františkovým pramenem, v Sadech solného a lučního pramene, se pak nachází Dvorana Glauberových pramenů. Dvorana zastřešující celkem 3 prameny je vyzdobena sgrafity znázorňujícími proměny zdejších lázní od založení po současnost. Za ochutnávku jistě stojí pramen Glauber IV, který je díky vysokému obsahu Glauberovy soli přírodní raritou a patří k nejvýznamnějším na světě.

Adresa: Chebská, 351 01 Františkovy Lázně

 

Naše dva tipy na závěr:

Zaparkovat lze přímo před budovou městského muzea, které je jen kousek od centra. Navíc pro návštěvníky muzea je parkování zdarma.

Příjemné posezení u lahodné kávy a sladkého zákusku či osvěžujícího zmrzlinového poháru pak nabízí Růžová cukrárna. Dojdete k ní lehce pěšky z historického centra. My se sem moc rádi vracíme při každé návštěvě Františkových Lázní.