Město Plzeň, jež je nositelem titulu Evropské hlavní město kultury 2015, určitě stojí za návštěvu. My jsme se sem vydali za památkami, kulturou i zábavou. V následujících řádcích vám rádi představíme to nejzajímavější, které se nachází zejména okolo náměstí Republiky, a tak Vám stačí pohodlné boty a dobrá nálada.
Katedrála svatého Bartoloměje
Gotická katedrála a její štíhlá věž představují hlavní dominantu města. Vždy se dle ní můžete jednoduše zorientovat. Věž katedrály je totiž se svými 102 m nejvyšší kostelní věží v Česku a láká vyhlídkovým ochozem ve výšce 56 m. V chrámu se pak nachází vzácná gotická socha Plzeňské madony, o níž se spekuluje, že jejím autorem mohl být i sám Petr Parléř, slavný stavitel Karlova mostu v Praze. Za zmínku rovněž stojí secesní Český oltář, který byl původně vytvořený pro Jubilejní výstavu v Paříži konanou v roce 1900.
Katedrála je volně přístupná každý všední den od 10:00 do 18:00 hodin a o víkendech a svátcích od 13:00 do 18:00 hodin. Zpoplatněný výstup na věž je pak možný denně (s výjimkou nepříznivých povětrnostních podmínek) od 10:00 do 18:30 hodin.
- Chrám sv. Bartoloměje
- Interiéry chrámu
Náměstí Republiky
Rozlehlé hlavní náměstí je jedním z největších v Česku. Dodnes zde můžete zavítat na tradiční farmářské a adventní trhy. Kromě katedrály jsou zde navíc k vidění další architektonické skvosty.
- Pozlacená kašna nazvaná Chrtice
- Pozlacená kašna pojmenovaná Anděl
My jsme si prohlédli renesanční radnici zdobenou sgrafity, která patří k nejcennějším domům ve městě. V její vstupní hale, jež je veřejně přístupná, se nachází model historického jádra města Plzně a rovněž se zde konají příležitostné výstavy.
Hned vedle radnice stojí další stavba zkrášlující náměstí, Císařský dům, který býval dočasným sídlem císaře Rudolfa II., jenž si v Plzni zřídil svou vedlejší rezidenci. Dneska v něm lze navštívit Turistické informační centrum.
- Císařský dům a Renesanční radnice
- Renesanční radnice
Naproti Císařskému domu se tyčí barokní morový sloup s pozlacenou kopií Plzeňské madony. Sloup představuje výraz díků za to, že se městu v roce 1680 vyhnula morová rána.
- Barokní morový sloup
- Měšťanský dům
Muzeum loutek
Na druhém konci náměstí se pak nachází Muzeum loutek, které je spjato nejen s tvorbou slavných loutkařských rodů, ale i s díly Jiřího Trnky a samozřejmě nechybí ani Spejbl a Hurvínek, dvě nejslavnější české loutky, které se narodily právě v Plzni.
V druhém patře se pak představuje současné profesionální loutkové Divadlo Alfa. My jsme se zde vrátili do dětských let a vyzkoušeli si různé techniky vodění loutek. Vše nám ukázal a vysvětlil velmi příjemný personál.
- Sherlock Holmes a doktor Watson
- Moderní loutky z Divadla Alfa
Velká synagoga
Budova v maursko-románském stylu je největší synagogou u nás a druhou největší v Evropě (hned po budapešťské). Synagoga přečkala 2. světovou válku bez závažnějších škod, a to zřejmě i díky tomu, že v okolních bytových domech tehdy žili Němci. Zároveň v té době byla využívána jako krejčovská dílna pro uniformy německých vojáků.
Dneska slouží tento chrám nejen svému původnímu účelu, ale díky překrásnému interiéru a skvělé akustice i jako výstavní a koncertní sál. K synagoze jednoduše dojdete z náměstí Republiky přes ulici Prešovská.
- Velká synagoga
- Velká synagoga
- Interiér Velké synagogy
- Vitrážová okna ve Velké synagoze
Sadový okruh
Hned vedle Velké synagogy začíná Sadový okruh, který zde vznikl na místě zbořených hradeb. My jsme si vychutnali slunné počasí pomalou procházkou pod vzrostlými stromy obklopeni květinovými záhony a reprezentativními budovami.
Nachází se zde mimo jiné budova divadla J. K. Tyla (Smetanovy sady), Měšťanská beseda (Kopeckého sady), Západočeské muzeum (Kopeckého sady) i socha Spejbla a Hurvínka připomínající, že mezi světovými válkami zde žil a pracoval jejich duchovní otec Josef Skupa (Šafaříkovy sady).
- Meteorologický sloup v Kopeckého sadech
- Fontána v Kopeckého sadech
- Socha Spejbla a Hurvínka
- Křižíkovy sady
Západočeské muzeum
V hlavní budově Západočeského muzea si můžete prohlédnout městskou zbrojnici patřící k nejlépe dochovaným zbrojnicím evropských středověkých měst a tři stálé expozice v překrásných secesních interiérech.
- Unikátní městská zbrojnice
- Expozice církevního umění
Nám se nejvíce líbila výstava věnovaná užitému umění zahrnující výrobky ze skla, keramiky a rozličných kovů. Celkem dva a půl tisíce exponátů je vystaveno v původních historických vitrínách. Nechybí ani církevní umění a soubory starých kreseb a plakátů.
- Jubilejní sál
- Hlavní schodiště
Muzeum církevního umění
Muzeum se nachází kousek od hlavní budovy Západočeského muzea v ulici Františkánská. Toto unikátní expozice v objektu františkánského kláštera vás okouzlí mimo jiné křížovou chodbou, rajským dvorem a zejména pak kapitulní síní s kaplí svaté Barbory s jedinečnými pozdně gotickými malbami.
- Kaple sv. Barbory
- Kaple sv. Barbory
- Křížová chodba
- Rajský dvůr
Masné krámy
Výstavní síň Západočeské galerie dnes sídlí na ulici Pražská v budově středověké mastné tržnice postavené ve 14. století. Jde o jednu z mála dochovaných staveb tohoto typu. My jsme navštívili úchvatnou expozici s názvem „Zlaté časy“ představující umění přelomu 19. a 20 století, tzv. „Belle Époque“. Nechyběla zde jedinečná díla od Alfonse Muchy, Antonína Slavíčka či Jana Preislera. Nadchly nás i dobové fotografie zachycující tehdejší městský život.
- Jan Preisler, Jaro
- František Bílek, Dobrý pastýř
Plzeňský Prazdroj
Podle legendy došlo v Plzni v roce 1838 k pivní kalamitě. Úředníci, kteří shledali kvalitu piva škodlivou, nechali vylít 36 sudů piva na náměstí před radnici. A tak se více než 250 právovárečných měšťanů dohodlo, že spolu vybudují nový pivovar nazvaný Měšťanský pivovar v Plzni.
V pivovaru dokončeném v roce 1842 pak uvařil sládek Josef Groll první spodně kvašený světlý ležák. Nové pivo zaznamenalo ihned úspěch a s tím začaly vznikat i různé jeho napodobeniny. A proto v roce 1898 vznikla nová ochranná známka Plzeňský Prazdroj – Pilsner Urquelle, který dodnes označuje to původní a pravé pivo uvařené v původním pivovaru nesoucí dneska název Plzeňský Prazdroj.
Nás prohlídka tohoto pivovaru zavedla do historických sklepů i moderních provozů a nechyběla ani ochutnávka lahodného čerstvě uvařeného piva. Do samotného areálu pivovaru jsme vstoupili novorenesanční Jubilejní bránou postavenou u příležitosti 50. výročí uvaření první várky plzeňského spodně kvašeného světlého ležáku.
Adresa: U Prazdroje 64/7, 301 00 Plzeň 3
- Jubilejní brána
- Areál pivovaru
Naše závěrečné tipy
Parkování:
My jsme zaparkovali na Denisově nábřeží, kde je stání o víkendu zdarma. Na náměstí Republiky jsme byli pěšky za 5 minut.
Něco dobrého k jídlu:
Oběd jsme si vychutnali na zahrádce italské restaurace Da Pietro, která nabízí skvělá a kvalitní jídla.
Adresa: Smetanovy sady 4, 301 00 Plzeň
Kousek za restaurací v Kopeckého sadech jsme si pak dali naši oblíbenou zmrzlinu z Opočna. Navíc nás potěšila velká porce za super cenu.
- Hamburger s famózní kombinací chutí
- Restaurace Da Pietro
Muzejní pas:
Muzejní pas umožňuje 8 vstupů dle vlastního výběru do jakékoliv stálé expozice či výstavy pořádané Západočeským muzeem (hlavní budova, Muzeum církevního umění a Muzeum loutek) za zvýhodněné vstupné. Pas může využít více osob najednou, za každý vstup obdržíte jednoduše na zadní stranu razítko. Nám se vyplatil i při jednodenním výletu do Plzně, nicméně má platnost 1 rok, takže ho lze využít i během případné další návštěvy města.