Cheb: tisícileté město s bohatou historií aneb čtyři nejlepší zastávky

Cheb patřící k nejstarším městům Česka Vás zavede zpět v čase do dob hradů, kupeckých domů i slavných vojevůdců. My vám představíme 4 chebské skvosty a přidáme navíc užitečné tipy.

 

Chebský hrad

Hrad je nejen jedinou štaufskou císařskou falcí na našem území, ale také němým svědkem vraždy pobočníků knížete Albrechta z Valdštejna, o kterém bude ještě řeč. Z původního komplexu se nejlépe zachovala obranná Černá věž a kaple.

A k čemu sloužily císařské falce? Jednalo se o raně středověké hrady, jež vlastně tvořily síť sídel, po kterých se panovník se svým dvorem mohl pohybovat, a které mu poskytovaly potřebné zázemí. Panovník tak nevládl z jednoho místa, ale putoval po jednotlivých částech říše.

Jméno hradní věži, ze které je skvělý výhled na historickou část města, dal černý sopečný tuf, který byl na stavbu přivezen z nedaleké Komorní hůrky.

Unikátní interiér románsko-gotické kaple sv. Martina, Erharda a Uršuly oplývá nádhernou architekturou a bohatou sochařskou výzdobou s rostlinnými ornamenty a figurálními výjevy. My jsme si ovšem nenechali ujít ani alchymistickou laboratoř, do které jsme se dostali po točitém schodišti vedoucím z horní části kaple.

Původní středověká hradní studna byla znovuobjevena při odstraňování hlediště bývalého letního kina. Dnes ji obklopuje kamenná kašna s replikou středověkého rumpálu.

Hrad jsme si prohlédli samostatně bez průvodce, ovšem k dispozici nám byly tištěné informace, které jsme dostali přímo na pokladně.

Adresa: Dobrovského 21, 350 02 Cheb

 

Tip na parkování:

Zaparkovali jsme hned před hradem v ulici Trčky z Lípy. Parkování je zde možné v časovém úseku 7:00-17:00 v pondělí až pátek, a to na kotouč s časovým omezením 90 minut, což nám bohatě stačilo na prohlídku hradu.

 

Kostel svatého Mikuláše a svaté Alžběty

Tento nejstarší kostel v Chebu si zachoval obě původní románské věže a pozdně gotickou halu.

Zajímavými exponáty jsou románská křtitelnice a dále 9 vytesaných obličejů středověkých stavitelů tohoto kostela, kteří shlíží z portálu nad hlavním vstupem. Obdivovali jsme i velké barevné vitráže oken a vzácné fresky na sloupech chrámu. Zároveň jsme zavítali i do podzemní krypty, kde se nachází expozice historických církevních předmětů.

Adresa: Kostelní nám. 188, 350 02 Cheb

Tip na parkování:

Zaparkovat lze zdarma hned pod kostelem na Kasárním náměstí. Ke kostelu vás pak zavede překrásné schodiště ozdobené sochami svatých.

 

Náměstí krále Jiřího z Poděbrad

Pár kroků od kostela se nachází náměstí Krále Jiřího z Poděbrad, jehož dominantou je Špalíček (Stöckl), který představuje uskupení jedenácti středověkých kupeckých domů. Pro tyto stavby je charakteristická tzv. hrázděná konstrukce, tak typická pro oblast Chebska. My jsme si prohlídku těchto domů zpestřili procházkou úzkou Kramářskou uličkou, která celý komplex rozděluje na dvě samostatné části.

 

Pachelbelův dům – Chebské muzeum

Za Špalíčkem pak stojí Pachelbelův dům, pojmenovaný po nejznámějším ze svých majitelů, který je zároveň jedním z nejlépe zachovaných měšťanských domů na náměstí. Muzeum zde bylo otevřeno již v roce 1874.

Právě tento dům se stal v roce 1634 svědkem vraždy Albrechta z Valdštejna, významného českého vojevůdce a politika. Ten byl zavražděn na popud císaře, který se vlivného a ambiciózního frýdlantského vévody bál. Více se dozvíte v muzeu, kde je této osobnosti věnován zvláštní okruh vypovídající o dobových událostech a jejich souvislostech.

Dále jsou v muzeu k vidění cenné uměleckořemeslné exponáty i předměty zachycující dějiny města a regionu.

Za zmínku rovněž stojí restaurovaná národopisná kamna, která zachycují nejen události života na venkově od Masopustu přes Máje až po Vánoce, ale i zásadní události lidského života jakými jsou například svatba či křtiny.

Adresa: nám. Krále Jiřího z Poděbrad 493, 350 02 Cheb

 

Závěrečná pozvánka:

Milovníci nostalgie by si neměli nechat ujít návštěvu Retromuzea představující životní styl a design v ČSSR.

Adresa: nám. Krále Jiřího z Poděbrad 17, 350 02 Cheb

 

A kam na lahodnou kávu?

My jsme si zamilovali kavárnu Gallery Coffee s vlastní pražírnou, kterou najdete přímo na náměstí Krále Jiřího z Poděbrad. Kávu jsme si vychutnali na kouzelné terase s renesanční arkádovou pavlačí.

Adresa: nám. Krále Jiřího z Poděbrad 508/7, 350 02 Cheb