Zadar: dobrodružství, které začalo před 3000 lety

Naší oblíbenou destinací se stal chorvatský Zadar, který nabízí skvělou kombinaci mořských pláží, bohatých kulturních zážitků, fascinujících památek i skvostů moderní architektury.

Zadar, město ležící v Dalmácii na pobřeží Jadranského moře, je pátým největším chorvatským městem a správním centrem stejnojmenné župy. Jeho jedinečnou atmosféru pak dokresluje množství starých křivolakých uliček s nespočtem krámků a vynikajících restaurací nabízejících místní speciality.

 

Pevninská brána (Kopnena vrata)

Tato nejkrásnější renesanční památka, kterou vstoupíte do historického jádra města, tvoří součást dávného městského opevnění. Za zajímavost stojí fakt, že celé opevnění vzniklo v 16. století na přání Benátčanů, kteří tehdy vládli městu a obávali se útoků z nedaleké Osmanské říše.

Adresa: Ul. Među bedemima, 23000, Zadar

 

Náměstí pěti studní (Trg pet bunara)

Vpravo kousek od Pevninské brány se nachází půvabné Náměstí pěti studní, které je krášleno hlavicemi studní, jež jsou zakončené litinovými kladkami. Tyto historické studny tvoří součást rozsáhlé podzemní nádrže na vodu vybudované v době ohrožení města Osmanskou říší. Nezapomeňte také vzhlédnout k masivní Kapitánově věži vysoké 26 metrů, která pochází z již zaniklého středověkého opevnění města.

Hned za náměstím na hradbách města se skrývá Park královny Jeleny Madijevky (Perivoj kraljice Jelene Madijevke), který slouží jako tiché útočiště před čilým ruchem města. My jsme se přišli do této oázy zeleně nejen zchladit, ale vychutnat si i skvělý výhled na městské opevnění a moře.

 

Kostel svatého Šimona (Crkva sv. Šimun)

Pár kroků od Náměstí pěti studní se pak rozprostírá náměstí Šime Budiniće, kde stojí barokní kostel se zachovanými románskými okny a gotickými freskami. Nejvýznamnější památkou uvnitř této sakrální stavby je sarkofág z cedrového dřeva s ostatky zadarského světce svatého Šimona. Toto mistrovské středověké dílo je jedním z nejzajímavějších zlatnických děl v Evropě.

 

Knížecí palác (Kneževa palača)

Naproti kostelu svatého Šimona stojí Knížecí palác, nejstarší klasicistní budova v Zadaru. Tento kulturní památník kdysi sloužil jako sídlo benátské a následně rakouské zemské správy. Nyní se zde nachází Národní muzeum, kde bývají pořádány výstavy významných umělců. My jsme si nenechali ujít výstavu věnovanou španělskému malíři a sochaři Pablo Picassovi. Moc nás nadchla i stálá expozice nazvaná Šest salonních příběhů, která vypráví příběhy zadarských dějin. Na své si přijdou ovšem i milovníci současného moderního umění.

Adresa: Poljana Šime Budinića 3, 23000, Zadar

 

Národní náměstí (Narodni trg)

Renesanční náměstí v samotném srdci města oplývá mnoha cennými budovami, mezi něž patří bývalá Městská strážnice s hodinovou věží a Městská lodžie sloužící kdysi jako městský soudní dvůr, ze kterého se vykřikovala veřejná oznámení a soudní rozhodnutí. Jak již název napovídá, bylo náměstí centrem veřejného života a dodnes je živým prostorem obklopeným lákavými kavárnami. My jsme si vychutnali skleničku uprostřed náměstí až večer, kdy byly všechny historické budovy překrásně nasvíceny.

 

Římské fórum (Forum Romanum)

Pokud se vydáte z Národního náměstí dále přes Širokou ulici (Široka ulica), odkryje se před vámi náměstí Forum. Zde se nachází mnoho významných památek, které jsou tisíciletými svědky zadarských dějin.

Římské fórum, které nechal postavit první římský císař Augustus, je jedním z nich. Právě zde se odehrával běžný život města. I když do dnešních dnů se dochovaly převážně ruiny, mohli jsme stále obdivovat precizní stavitelskou práci na dochovaných částech, jako je například neporušený monumentální sloup s přikovanými řetězy, který ve středověku sloužil jako pranýř.

Římské fórum je volně přístupné po celý rok.

 

Kostel svatého Donáta (Crkva Svetog Donata)

Tento kruhovitý kostel postavený na dlažebních kostkách bývalého Římského fóra je jedním z nejlepších příkladů byzantské architektury v Dalmácii. V samotné konstrukci si pak nelze nevšimnout fascinujících úlomků z antických staveb fóra. Na některých z nich jsou dokonce patrné antické nápisy, které tak prozrazují, z které konkrétní budovy bývalého fóra pocházejí.

Kostel je pojmenovaný po zadarském biskupovi a diplomatu svatém Donátu, jehož ostatky se dneska nacházejí v katedrále svaté Anastázie. Za zmínku rovněž stojí fakt, že tato mohutná rotunda sloužila během své historie nejen původnímu účelu, ale také například jako skladiště vojenského materiálu v době napoleonské okupace.

Nyní plně renovovaný kostel tvoří součást zadarského archeologického muzea (Arheološki muzej Zadar). Na nás při prohlídce interiérů dýchla velkolepá ušlechtilost této jedinečné stavby. Díky své krásné akustice jsou prostory rovněž pravidelně využívány k pořádání koncertů.

 

Katedrála svaté Anastázie (Katedrala sv. Stošije)

Tato gotická katedrála stojící hned vedle kostela svatého Donáta je zapsána na Seznamu světového dědictví UNESCO. Její dokonale harmonické průčelí zdobené řady slepých arkád a nádhernou centrální růžicí ji řadí mezi nejkrásnější stavby v Dalmácii. Uvnitř pak můžete spatřit mramorový sarkofág s relikviemi svaté Anastázie.

V roce 2003 katedrálu dokonce navštívil na jedné ze svých posledních zahraničních cest i papež Jan Pavel II.

Adresa: Trg Svete Stošije, 23000, Zadar

Ke katedrále patří také samostatná zvonice. Tato štíhlá vysoká věž vám otevře nádherný výhled na celé město.

 

Klášter a kostel Panny Marie Benediktinské (Samostan i Crkva Benediktinki sv.Marije)

Naproti kostelu svatého Donáta se nachází další z nádherných církevních památek Zadaru. Původně románský kostel s renesanční fasádou tvoří součást ženského benediktinského kláštera, kde dodnes žijí služebně aktivní jeptišky.

My jsme neváhali a v areálu sakrálních staveb navštívili jedinečnou stálou výstavu umění nazvanou Zlato a stříbro Zadaru (Zlato i srebro Zadra). Tento překrásný benediktinský poklad se podařil během 2. světové války místním jeptiškám ukrýt, a to i navzdory tomu, že kostel i klášter utrpěli značné škody. Naštěstí byly budovy znovu rekonstruovány v roce 1980.

Adresa: Madijevaca ul., 23000, Zadar

 

Mořské varhany a pozdrav Slunci

Na úplném konci historické části města je na pobřeží umístěn unikátní hudební nástroj nazvaný Mořské varhany. Pod bílými kamennými schody se nachází soubor píšťal, které přirozeně vytvářejí hudební akordy tím, že vlny tlačí vzduch přes píšťaly nahoru.

Na stejném místě pak stojí Pozdrav Slunci, což je další moderní architektonická památka, jež se skládá z 300 skleněných desek se senzory, které během dne pohlcují sluneční světlo. Za soumraku pak uvolňující se světlo vytváří pestrobarevné světelné obrazce a efekty.

Pohled na barevné efekty spolu s podmanivou melodií Mořských varhan jistě stojí za to. Navíc je tato strana města proslulá svými západy slunce. Bohužel v době letní turistické sezóny je toto místo přecpáno návštěvníky, takže romantickou a relaxační atmosféru vlahých letních večerů si zde moc neužijete.

Z této části pobřeží se pak lze vrátit zpět k Pevninské bráně přes malebnou promenádu nazvanou Riva, která nabízí úžasné výhledy na moře.

 

Náš tip pro milovníky umění:

Pokud máte rádi umění jako my, tak rozhodně zavítejte do Muzea starověkého skla (Muzej antičkog stakla), jež najdete v ulici Poljana Zemaljskog odbora 1. Zadar jako významné evropské středisko produkce skla tak nabízí poutavé výstavy představující umělecké sklo od středověku až po současnost.

My jsme měli možnost shlédnout ukázka tvorby současného největšího rakouského sklářského mistra Petera Kuchlera III.

 

Ubytování:

My jsme se ubytovali v hotelu Kolovare poblíž zadarské pláže, kde jsme byli moc spokojeni. Hotel nabízí pěkné čisté pokoje s balkónem a bohatou snídaní. Vybavení koupelny kosmetikou je samozřejmostí. Koupat a opalovat se můžete i v hotelovém bazénu, i když mi dali přednost divokému moři.

Adresa: Bože Peričića 14, 23 000 Zadar

 

Zadarské pláže:

Koupání v moři si můžete vychutnat na mnoha veřejně přístupných plážích. Za kultovní se ovšem považujte pláž Kolovare, která se nachází hned za hotelem Kolovare, kde si můžete užít sluneční paprsky i osvěžující koupání.

Pláže jsou vybaveny sprchami i schůdky pro vstup do moře. My jsme si pro pohodlnější přístup na kamínkové pláži přeci jen nazuli boty do vody.

 

Náš tip na skvělé restaurace:

Pro nás byla nejlepším podnikem restaurace Špajza, nacházejí se na Ulica Shpire Brusine 9. Rodinná restaurace s tradicí nabízí delikátní a kvalitní středomořskou a dalmatskou kuchyni za rozumnou cenu. Skvělým bonusem byla i příjemná obsluha a skvělý pan majitel, který má o své zákazníky opravdu zájem. My jsme si rádi vychutnali i digestiv, který je v dobrých restauracích na účet podniku. Pokud budete chodit na večeře brzy jako my, tedy okolo 18. hodiny, tak není třeba v této restauraci dělat rezervaci.

Další restaurace, kterou můžeme s klidným srdcem doporučit, je 4 Kantuna nacházející se na Varoška ulica 1. Tento podnik je více turisticky známý, a tak v případě zájmu je nezbytné udělat si rezervaci pár dnů předem. Těšit se můžete opět na tradiční chorvatské delikatesy.

 

Soukromý tip:

Určitě si nenechte po dobrém jídle ujít večerní procházku po kouzelně osvětlených památkách historického jádra města. V některém z místních barů se pak můžete stavit na koktejl či něco ostřejšího. A klidně si řekněte i o koktejl, který třeba zrovna nemají v nápojovém listu, s radostí vám ho na přání umíchají.

 

Naše důležité upozornění na závěr:

Pokud máte rádi církevní památky, tak ženám doporučujeme zabalit si do batohu legíny alespoň po kolena a šátek přes ramena. Mohlo by se vám jednoduše stát, že vás dovnitř jen v letních šatech nepustí. Tohle byla zpočátku i naše osobní zkušenost k nezaplacení.