Letní dovolená v Evropě aneb zážitková cesta, kde nechyběl ani odpočinek u šumícího moře

Každý rok se vydáváme na pár dní do slunného Chorvatska, abychom si užili průzračné moře, tamní skvělou kuchyni a uvolněnou letní atmosféru. Během jízdy autem rádi objevujeme i další skvělá místa na naší trase, takže nakonec i cesta je náš cíl.

Tentokrát jsme zavítali i do Rakouska, Slovinska a Itálie. Zveme vás tak na objevnou cestu po dech beroucích krásách evropských zemí.

 

Štýrský Hradec (Rakousko)

První naší zastávkou byl rakouský Štýrský Hradec (Graz), jenž je hlavním městem Štýrska, druhé nejrozlehlejší spolkové země Rakouska.

Úvodem jistě stojí za zmínku, že malebné historické centrum města je zapsané v Seznamu světového dědictví UNESCO.

 

Zbrojnice (Landeszeughaus)

Návštěvu města jsme zahájili v nádherném renesančním paláci nacházejícím se na ulici Herrengasse 16, který vznikl v 17. století jako skladiště zbraní pro místní obyvatelstvo. Štýrský Hradec v dobách boje proti Turkům totiž bránil přístupové cesty do spolkových zemí Štýrsko, Korutany a Kraňsko. V současnosti toto největší historická zbrojnice na světě funguje jako muzeum čítající přes 32 000 exponátů.

 

Hlavní náměstí (Hauptplatz)

Přímo v srdci historického jádra se pak nachází Hlavní náměstí. Mezi nejkrásnější stavby na tomto prostranství patří neorenesanční radnice, slavný Haus am Luegg s renesanční a barokní výzdobou, nebo kašna arcivévody Johanna, syna císaře Leopolda II., který se zasloužil o rozvoj města i celého Štýrska. Kašna je zkrášlena čtyřmi ženskými postavami představující řeky Štýrska.

 

Mauzoleum

Nejvelkolepější budovou ve městě, která stojí na Burggasse 3, je bezpochyby Mauzoleum, které slouží jako hrobka císaře Ferdinanda II. a jeho rodiny. Za zmínku jistě stojí fakt, že to byl právě císař Ferdinand II., který nechal v roce 1621 na Staroměstském náměstí v Praze popravit 27 českých pánů, vůdců stavovského povstání.

Tato překrásná stavba s bohatou sochařskou výzdobou se řadí k příkladům rakouského manýrismu představující přechod mezi vrcholnou renesancí a barokem. V lodi Mauzolea se pak nachází i nástropní fresky, v jejichž středu je zobrazena bitva u Vídně v roce 1683, která znamenala ukončení turecké expanze do Evropy a zahájila období strmého vzestupu Habsburské monarchie.

 

Dům umění (Kunsthaus)

Na pravém břehu řeky Mur v ulici Lendkai můžete navštívit nepřehlédnutelný Dům umění. Tato moderní budova ztvárňující živou hmotu a vydávající zvuky a světelné efekty je pojmenována „Přátelský vetřelec“ (Friendly Alien). Stavba byla dokončena v roce 2003 u příležitosti zvolení Štýrského Hradce hlavním městem evropské kultury. My jsme neváhali a zavítali na výstavu moderních děl světových umělců, kde jsme si užili i skvělou vyhlídku na historickou část města, kterou nabízí velká terasa.

Při našem pobytu jsme navštívili expozici s názvem „Umělkyně, superhrdinky, ikony 1961-1973“ („Women Artists, Superheroines, Icons 1961-1973“), která nám nabídla nevšední zážitek.

 

Tajný tip na vynikající restauraci v srdci Štýrského Hradce:

Pokud máte rádi jako my kvalitní rakouskou kuchyni, tak neváhejte zavítat do restaurace Glöckl Bräu v ulici Glockenspielplatz 2-3 a vychutnejte si krajové kulinářské speciality. Nás navíc potěšila velmi příjemná obsluha a tradiční štýrská atmosféra.

 

A co si určitě odvést s sebou ze Štýrska?

Kromě zážitků ještě doporučujeme koupit si štýrský dýňový olej, který je považován za jeden z nejlepších olejů na světě. Tento 100% olej z dýňových semínek s jemnou oříškovou chutí se skvěle hodí do salátů, polévek a pomazánek nebo dokonce na vanilkovou zmrzlinu, palačinky či ovocné saláty. U nás doma nesmí nikdy chybět.

 

Pozvánka:

Pokud chcete objevit další zajímavá místa a tipy na ubytování a restaurace, tak se neváhejte podívat na samostatný článek o Štýrském Hradci.

 

Zadar (Chorvatsko)

Naší hlavní destinací byl chorvatský Zadar, který nabízí skvělou kombinaci mořských pláží, bohatých kulturních zážitků, fascinujících památek i skvostů moderní architektury.

Zadar, město ležící v Dalmácii na pobřeží Jadranského moře, je pátým největším chorvatským městem a správním centrem stejnojmenné župy. Jeho jedinečnou atmosféru pak dokresluje množství starých křivolakých uliček s nespočtem krámků a vynikajících restaurací nabízejících místní speciality.

 

Knížecí palác (Kneževa palača)

Nejstarší klasicistní budovou v Zadaru je Knížecí palác. Tento kulturní památník kdysi sloužil jako sídlo benátské a následně rakouské zemské správy. Nyní se zde nachází Národní muzeum, kde bývají pořádány výstavy významných umělců. My jsme si nenechali ujít výstavu věnovanou španělskému malíři a sochaři Pablo Picassovi. Moc nás nadchla i stálá expozice nazvaná Šest salonních příběhů, která vypráví příběhy zadarských dějin. Na své si přijdou ovšem i milovníci současného moderního umění.

Adresa: Poljana Šime Budinića 3, 23000, Zadar

 

Národní náměstí (Narodni trg)

Renesanční náměstí v samotném srdci města oplývá mnoha cennými budovami, mezi něž patří bývalá Městská strážnice s hodinovou věží a Městská lodžie sloužící kdysi jako městský soudní dvůr, ze kterého se vykřikovala veřejná oznámení a soudní rozhodnutí. Jak již název napovídá, bylo náměstí centrem veřejného života a dodnes je živým prostorem obklopeným lákavými kavárnami. My jsme si vychutnali skleničku uprostřed náměstí až večer, kdy byly všechny historické budovy překrásně nasvíceny.

 

Římské fórum (Forum Romanum)

Pokud se vydáte z Národního náměstí dále přes Širokou ulici (Široka ulica), odkryje se před vámi náměstí Forum. Zde se nachází mnoho významných památek, které jsou tisíciletými svědky zadarských dějin.

Římské fórum, které nechal postavit první římský císař Augustus, je jedním z nich. Právě zde se odehrával běžný život města. I když do dnešních dnů se dochovaly převážně ruiny, mohli jsme stále obdivovat precizní stavitelskou práci na dochovaných částech, jako je například neporušený monumentální sloup s přikovanými řetězy, který ve středověku sloužil jako pranýř.

Římské fórum je volně přístupné po celý rok.

 

Kostel svatého Donáta (Crkva Svetog Donata)

Tento kruhovitý kostel postavený na dlažebních kostkách bývalého Římského fóra je jedním z nejlepších příkladů byzantské architektury v Dalmácii. V samotné konstrukci si pak nelze nevšimnout fascinujících úlomků z antických staveb fóra. Na některých z nich jsou dokonce patrné antické nápisy, které tak prozrazují, z které konkrétní budovy bývalého fóra pocházejí.

Kostel je pojmenovaný po zadarském biskupovi a diplomatu svatém Donátu, jehož ostatky se dneska nacházejí v katedrále svaté Anastázie. Za zmínku rovněž stojí fakt, že tato mohutná rotunda sloužila během své historie nejen původnímu účelu, ale také například jako skladiště vojenského materiálu v době napoleonské okupace.

Nyní plně renovovaný kostel tvoří součást zadarského archeologického muzea (Arheološki muzej Zadar). Na nás při prohlídce interiérů dýchla velkolepá ušlechtilost této jedinečné stavby. Díky své krásné akustice jsou prostory rovněž pravidelně využívány k pořádání koncertů.

 

Katedrála svaté Anastázie (Katedrala sv. Stošije)

Tato gotická katedrála stojící hned vedle kostela svatého Donáta je zapsána na Seznamu světového dědictví UNESCO. Její dokonale harmonické průčelí zdobené řady slepých arkád a nádhernou centrální růžicí ji řadí mezi nejkrásnější stavby v Dalmácii. Uvnitř pak můžete spatřit mramorový sarkofág s relikviemi svaté Anastázie.

V roce 2003 katedrálu dokonce navštívil na jedné ze svých posledních zahraničních cest i papež Jan Pavel II.

Adresa: Trg Svete Stošije, 23000, Zadar

Ke katedrále patří také samostatná zvonice. Tato štíhlá vysoká věž vám otevře nádherný výhled na celé město.

 

Ubytování:

My jsme se ubytovali v hotelu Kolovare poblíž zadarské pláže, kde jsme byli moc spokojeni. Hotel nabízí pěkné čisté pokoje s balkónem a bohatou snídaní. Vybavení koupelny kosmetikou je samozřejmostí. Koupat a opalovat se můžete i v hotelovém bazénu, i když mi dali přednost divokému moři.

Adresa: Bože Peričića 14, 23 000 Zadar

 

Náš tip na skvělé restaurace:

Pro nás byla nejlepším podnikem restaurace Špajza, nacházejí se na Ulica Shpire Brusine 9. Rodinná restaurace s tradicí nabízí delikátní a kvalitní středomořskou a dalmatskou kuchyni za rozumnou cenu. Skvělým bonusem byla i příjemná obsluha a skvělý pan majitel, který má o své zákazníky opravdu zájem. My jsme si rádi vychutnali i digestiv, který je v dobrých restauracích na účet podniku. Pokud budete chodit na večeře brzy jako my, tedy okolo 18. hodiny, tak není třeba v této restauraci dělat rezervaci.

Další restaurace, kterou můžeme s klidným srdcem doporučit, je 4 Kantuna nacházející se na Varoška ulica 1. Tento podnik je více turisticky známý, a tak v případě zájmu je nezbytné udělat si rezervaci pár dnů předem. Těšit se můžete opět na tradiční chorvatské delikatesy.

 

Naše důležité upozornění na závěr:

Pokud máte rádi církevní památky, tak ženám doporučujeme zabalit si do batohu legíny alespoň po kolena a šátek přes ramena. Mohlo by se vám jednoduše stát, že vás dovnitř jen v letních šatech nepustí. Tohle byla zpočátku i naše osobní zkušenost k nezaplacení.

 

Pozvánka:

Mnohem více včetně našich dalších tipů se dozvíte v článku věnovaném pouze chorvatskému Zadaru.

 

Terst (Itálie)

Na cestě z Chorvatska bylo naší dvouhodinovou zastávkou kosmopolitní město s vůní italské kávy Terst (Trieste), které je zároveň hlavním městem regionu Furlansko-Julské Benátsko. Město vděčí za svůj jedinečný charakter a atmosféru i skutečnosti, že bývalo nejdůležitějším přístavem v době Rakouska-Uherska.

My jsme zaparkovali hned u mola (Parking Costa Cruise) a pak jsme se vydali podél přístavu k reprezentativnímu Náměstí jednoty Itálie (Piazza Unità d’Italia), které je největším otevřeným evropským náměstím u moře. Monumentální budovy zde byly postaveny jako projev moci a síly velkého Rakousko-Uherského impéria. Fontána čtyř světadílů z 18. století nacházející se na náměstí zobrazuje do té doby známé světadíly Afriku, Ameriku, Asii a Evropu.

Místo je ideálním prostorem k vychutnání si pohledu na západ slunce. Za zmínku stojí i velkolepá budova radnice v eklektickém stylu, z jejíhož balkonu kdysi Mussolini hovořil o fašistických rasových zákonech.

Hned opodál se rozprostírá Burzovní náměstí (Piazza della Borsa), které jak již název napovídá, bylo hospodářským centrem města. Dneska se zde nachází neoklasicistní budova Terstské obchodní, průmyslové, řemeslnické a zemědělské komory. Milovníky nakupování pak jistě potěší, že v řadě ostatních historických domů jsou rozmístěny butiky s oděvy mezinárodních značek.

Kousek za Burzovním náměstím narazíte na Via Spiridione, kde stojí srbský pravoslavný chrám svatého Spyridona. Chrámu inspirovaný byzantskou architekturou je bohatě vyzdoben freskami na zlatém pozadí.

Adresa: Via S. Spiridione, 9, 34122 Trieste

Via Spiridone vás dále zavede na náměstí Piazza Sant’Antonio Nuovo zdobené stejnojmenným chrámem. Impozantní novoklasicistní kostel svatého Antonína (Chiesa di Sant’Antonio Thaumaturgo) je obrácen průčelím ke Canal Grande.

Velký terstský kanál (Canal Grande di Trieste) je uměle vytvořený splavný kanál, který umožňoval nakládku a vykládku zboží až v centru města. Nyní je to skvělé místo, které zve k posezení a odpočinku. Chůzí podél kanálu se pak dostanete zpět k molu a parkovišti (Parking Costa Cruise).

Náš tip: Terst jako hlavní město kávy

Tradice kávy sahá až do dob, kdy Terst sloužil jako přístav, kde se obchodovalo s rozličným zbožím z Ameriky a Indie. Milovníky tohoto nápoje silné chuti jistě potěší, že v současnosti se zde koná každé dva roky specializovaný mezinárodní veletrh nazvaný Triestespresso Expo.

 

Dobrovo (Slovinsko)

Z Terstu jsme se následně vydali do Slovinska. Naší zastávkou bylo Dobrovo zasazené v překrásné oblasti Goriška Brda, která je považována za jednu z vůbec nejkouzelnějších vinařských oblastí ve Slovinsku, a jež svými romantickými vesničkami a zelenými vinicemi připomíná italské Toskánsko.

Celý region je proslulý svými uzeninami, a především pak vínem vysoké kvality. My jsme zavítali do vyhlášené restaurace Bužinel s překrásným výhledem na vinice. Restaurace nabízí mimo jiné čerstvě vylovené mořské plody a ryby. My jsme ochutnali i nejslavnější slovinský dezert „kremna rezina“, nadýchaný dortík s pudinkovým krémem. Pokud sem budete chtít zavítat, což vřele doporučujeme, tak si nezapomeňte udělat rezervaci předem. Za zmínku stojí, že tento rodinný podnik funguje i jako penzion.

Adresa: Plešivo 37 a, 5212 Dobrovo v Brdih

 

Ubytování:

My jsme se ubytovali v hotelu Kozana, jenž nabízí moderně zařízené pokoje s klimatizací a skvělým výhledem na okolní vinice.

Adresa: Kozana 94, 5212 Dobrovo v Brdih

 

Kobarid (Slovinsko)

Z Dobrovo jsme se druhý den přesunuli do alpského městečka Kobarid, smutného svědka událostí světové války. Kobarid se nachází v údolí Soči, kudy protéká stejnojmenná tyrkysově zbarvená řeka patřící mezi evropské vodní perly.

Ve městečku je dodnes patrný italský vliv nejen na pastelových fasádách budov, ale také v gastronomii místních vynikajících restaurací.

Kobarid je rovněž místem, kde probíhaly kruté bitvy mezi rakousko-uherským a italským vojskem během 1. světové války. Rakouský průlom sočské fronty u Kobaridu vstoupil do dějin jako největší horská bitva v dějinách lidstva. Tyto události zachytil ve svém románu „Sbohem, armádo“ (Farewell to Arms) i světoznámý americký spisovatel Ernest Hemingway.

Pohnutou historii jinak poklidného městečka naturalisticky odhaluje i Kobaridské muzeum (Kobariški muzej), jež rozhodně stojí za návštěvu.

Adresa: Gregorčičeva ulica 10, 5222 Kobarid

 

Parkování:

Veřejné parkoviště se pak nachází na ulici Manfredova, kousek od muzea.

 

Jezero Jasna (Slovinsko)

Po dvouhodinové návštěvě Kobaridu jsme zamířili směrem do Rakouska a naší poslední zastávkou bylo pohádkové jezero Jasna, na jehož hladině se odráží vrcholky Julských Alp. Toto vysokohorské jezero se smaragdově zářivou vodou ve skutečnosti představuje dvojici vzájemně propojených umělých jezer při soutoku horských řek Velika a Mala Pišnica. K typickému symbolu jezera dnes již neodmyslitelně patří patří bronzová socha kozorožce (Zlatorog).

My jsme si dopřáli půlhodinový odpočinek s nepřekonatelným výhledem na třpytící se vodu jezera obklopenou mohutnými štíty alpských vrcholků.

 

Užitečný tip:

Placené parkoviště se nachází hned u jezera (Parkirišče Jasna).