Letní dovolená v chorvatské Istrii: slunce, moře a antika

Letošní přímořskou dovolenou jsme strávili na Istrii, která je právem nazývána perlou Jadranu. Romantický poloostrov vybíhající do Jaderského moře patří územně mezi Slovinsko, Itálii a Chorvatsko. Náš dnešní příspěvek vás zavede do části, které je pod správou poslední ze zmiňovaných zemí.

Naším domovským městem se na týden stalo město Rovinj, které je pokládáno za nejmalebnější a nejromantičtější. My jsme si jej vybrali i pro jeho strategickou polohu, neboť se nachází asi uprostřed levého pobřeží Istrie a bylo tak mnohem jednodušší odtud vyjíždět na poznávací výlety do okolí. Ovšem více vám prozradíme v následujících řádcích.

 

Rovinj

Toto přístavní město patří k jedné z nejoblíbenějších chorvatských destinací na Istrii. Nás okouzlilo nejen historickým jádrem s typickým benátským rázem, ale rovněž svými plážemi a kulinářským uměním.

Procházku starobylým centrem zahajujeme na náměstí Maršála Tita (Trg Marsala Tita) poskytující výhled na malebný přístav města i ostrov svaté Kateřiny. Náměstí zdobí městská hodinová věž s benátským lvem na fasádě a fontána s malým chlapcem držícím rybu, kterému místní přezdívají Keko.

Z náměstí pak vstupujeme do samotného srdce města, kde nás vítá spleť úzkých křivolakých uliček s barevnými na sebe nalepenými domky a za každým rohem se nám ukazuje nový a neotřelý pohled na město. Dohromady však tento labyrint utváří harmonickou jednotu žijící dodnes rušným životem.

V tomto bludišti uliček se však nelze příliš ztratit. Všechny cestičky se totiž vinou ke kostelu svaté Eufemie (Crkva sv. Eufemija), který se tyčí na vrcholku městečka. Tato největší barokní stavba na Istrii ukrývá ostatky patronky města svaté Eufemie uložené v antickém mramorovém sarkofágu.

Vedle kostela stojí zvonice, z jejíhož vrcholu shlíží bronzová socha svaté Eufemie, jež je umístěna na pohyblivém podstavci, který se otáčí podle směru větru. Za zmínku stojí fakt, že tato věž byla postavena podle zvonice baziliky svatého Marka v Benátkách.

Z vrcholku před kostelem se nám rovněž otevírá fantastický výhled na Jadranské moře a pár přilehlých ostrůvků.

 

A kam zajít na večeři či na skleničku?

Nám se nejvíce líbí restaurace Konoba Jure, která se nachází mimo hlavní turistickou oblast, nicméně je z centra dostupná pěšky. Podnik nabízí tradiční istrijskou kuchyni připravenou z čerstvých a kvalitních surovin. Navíc podávají digestiv jako v každé dobré rodinné restauraci na účet podniku. Doporučujeme si udělat rezervaci předem, jinak byste mohli vážit cestu zbytečně.

Adresa: Cademia ul. 22, 52210, Rovinj

Telefon: +385 52 813 397

Milovníci rumu jistě ocení Havana Rovinj Cocktail Bar, který nabízí působivou sbírku nejlepších karibských rumů, které si můžete vychutnat za poslechu latinskoamerické hudby a s výhledem na západ slunce.

Můžete zde třeba ochutnat neotřelou a delikatesní kombinaci kvalitního rumu a skvělé hořké čokolády.

Adresa: Obala Alda Negria 3, 52210, Rovinj

 

Náš tip na ubytování:

Letos dáváme namísto hotelu přednost rodinnému penzionu Guest House Zohil v klidné části města a kousek od centra. Při západu slunce tak můžeme nerušeně relaxovat na prostorné terase s výhledem do zeleně. Parkování na pozemku je zdarma a příjemní majitelé nám i poradí kam se jít dobře najíst a kam zajet na pláž.

Adresa: M. i G. Poropata 2, 52210 Rovinj

Více informací či případnou rezervaci lze udělat přímo na www.booking.com.

 

Pozvánka:

Pokud chcete objevit další zajímavá místa a tipy, tak se neváhejte podívat na samostatný článek o Rovinj.

 

Pula

Město Pula je díky své bohaté historii poseto uměleckými a architektonickými skvosty zejména z období antiky. Jeho počátky spadají do 1. století př. n. l., kdy se Římané pod vedením Julia Caesara zmocnili území a založili zde kolonii. V době vlády Rakousko-Uherska pak sloužilo město díky své bezpečné poloze jako hlavní námořní přístav monarchie. My vám rádi představíme nejvýznamnější památky, které lze navštívit za jeden den.

 

Římský amfiteátr (Amfiteatar u Puli)

Naším výchozím i cílovým bodem se stává Pula Arena, snad nejvýznamnější a jistě nejnavštěvovanější památka ve městě, jež byla dokonce zobrazena na kunové bankovce. Toto místo původně gladiátorských zápasů pojalo kdysi až 20 000 diváků. Ve středověku se zde následně konaly rytířské turnaje a trhy. Pro svou nezaměnitelnou atmosféru slouží v dnešní době k pořádání rozličných kulturních akcí.

V amfiteátru vcházíme i do podzemních chodeb, kterými gladiátoři vstupovali do arény, a které nyní slouží jako výstavní prostor muzea neotřele představující historii vinařství a pěstování oliv. Exponáty zahrnují i stroje, které se kdysi používaly k výrobě olivového oleje a vína, a amfory sloužící k uchovávání a přepravě těchto produktů.

Adresa: Flavijevska ul., 52100, Pula

 

Pevnost Kaštel (Pulski Kaštel)

Expandující Osmanská říše přinutila město vybudovat obrannou pevnost na kopci Kaštel, která vznikla na základech římského opevnění, a která zůstala strategickým obranným bodem i v době, kdy místo spadalo pod Rakousko-Uhersko.

Dnes je možné si z hradeb pevnosti vychutnat skvělý výhled na celou Pulu nebo navštívit Námořní a historické muzeum, které zde sídlí. Muzeum poodhaluje národní dědictví od středověku až po novověk řadou svých sbírek, mezi něž patří staré pohlednice a fotografie, staré mince, uniformy i vojenská a námořní technika.

Fascinující je pak zejména systém podzemí tunelů tzv. Zerostrasse, který byl vybudovaný před a během 1. světové války rakousko-uherskými úřady. Tyto komunikačními průchody vytvořené pod všemi městskými kopci měly chránit obyvatele a sloužit jako muniční sklady. Vznikla tak široce rozprostřená síť podzemních úkrytů, z nichž jeden z největších se nacházel právě pod kopcem Kaštel. V podzemí pevnosti lze vidět i místnosti, které sloužily jako ubikace mužstva, skladiště materiálu a munice i vězení pro zajaté nepřátelské vojáky.

Adresa: Gradinski uspon 10, 52100, Pula

My vystupujeme přímo z tunelu na Kandlerovu ulici (Carrarina) a pokračujeme podél ní směrem k historickému centru města.

 

Augustův chrám (Augustov hram)

Stavba zasvěcena bohyni Romě a císaři Augustovi patří mezi jednu z nejzachovalejších římských památek mimo Itálii. Antický chrám je impozantní svými 14 metrů vysokými korintskými sloupy a bohatě zdobeným průčelím. Vstup je za poplatek a v malém prostoru uvnitř si lze prohlédnout sbírku starých kamenných a bronzových soch. Nicméně nás zajímá jen malinký interiér chrámu, a tak zdarma nahlédneme otevřenými dveřmi dovnitř.

Augustův chrám i přilehlá budova radnice stojí na náměstí Forum, které se později přeměnilo na středověké tržiště.

Adresa: Trg Forum, 52100, Pula

Pokračujeme dál po ulici Sergijevaca až k Triumfálnímu oblouku rodiny Sergiů. V této rušné ulici plné obchodů a restaurací lze nakoupit vše od oblečení přes suvenýry až po umělecké předměty.

 

Triumfální oblouk rodiny Sergiů (Slavoluk Sergijevaca)

Vítězný oblouk stojící na náměstí Portarata byl postaven v 1. stol. př. n. l. na počest římské rodiny Sergiů zastávající ve městě významné funkce. Tento bohatě zdobený oblouk v korintském stylu byl kdysi součástí Zlaté brány (Zlatna vrata), která byla spolu s městskými hradbami stržena na začátku 19. století. V současnosti se na náměstí před obloukem konají četná kulturní představení.

 

Náš tip na restauraci:

Ani tentokrát nesmí chybět tip na skvělou restauraci. Po příjezdu do města si dáme pozdní snídani v podniku kousek od arény, který se příznačně jmenuje Gladiátor. Vychutnáváme si vajíčka se slaninou a grilovanou zeleninou doplněná smetanovým bílým jogurtem. Jednoduše skvělá kombinace!

Adresa: Kandlerova ul. 50, 52100, Pula

 

A kde jsme zaparkovali tentokrát?

Auto na nás čeká na placeném a hlídaném parkovišti „Parking Karolina“ přímo pod Římským amfiteátrem.

Adresa: Trg Nimfeja bb, 52100, Pula

 

Pozvánka:

Mnohem více o městě vám odhalíme v samostatném článku o Pule.

 

Hum

Při návštěvě Istrie nesmíme vynechat ani malebné městečko Hum, které se pyšní titulem nejmenšího města na světě zapsaného v Guinessově knize rekordů. Podle pověsti bylo postaveno obry, kterým zbylo trochu kamení po založení několika dalších měst na okolních kopcích.

My odjíždíme do města časněji, abychom tam byli okolo půl desáté, a lehce našli parkovací místo, a hlavně se vyhnuli davům turistů. Zaparkovat lze hned na kraji města před hřbitovem.

Dokonalá scenérie městečka je utvářená kamennými domky a uzoučkými uličkami. Prohlédneme si i kostel Nanebevzetí Panny Marie (Crkva Uznesenja Marijina) postavený v 19. století. Vedle něj pak ční samostatná zvonice z 16. století, která kdysi sloužila jako obranná věž.

Vcházíme také do tradiční rodinné prodejny destilátů Aura, která nabízí nepřeberné množství alkoholických nápojů od pálenek až po likéry, takže si přijdou na své nejen muži, ale i ženy. Samozřejmostí je i ochutnávka zdarma, a tak se pouštíme do objevování pro nás nových chutí a vůni.  Adresa: Hum 8, 52425

Posilněni skvělou ochutnávkou se vydáváme ke zdejší nejcennější památce, kterou je románský kostel svatého Jeronýma nacházející se na místním hřbitově. Interiér této sakrální stavby zdobí vzácné byzantské fresky z 12. století. Farní kostel ovšem není běžně otevřený a zde přichází na řadu náš tajný tip. Jeden jediný klíč od kostela si lze zapůjčit v obchodě Suvenira Biska. Jedinečná atmosféra utvářená interiérem opravdu stojí za to.

 

Pozvánka:

Více o Humu vám pak prozradíme v samostatném článku na našich stránkách.

 

Motovun

Půvabné historické městečko s mohutnou opevněnou tvrzí patří k nejkrásnějším na Istrii a snad i proto bylo zachyceno i na původních chorvatských bankovkách.

Příkrý kopec osázený jednotlivými motovunskými domky a zelenými košatými stromy vytváří jedinečnou scenérii už z dálky. Původně keltské město zvané Montana znamená Město na kopci.

My zajíždíme až k hornímu parkovišti, které se nachází za kostelem svaté Markéty (Crkva sv. Margareta). Cestujeme během turistické sezóny, a tak se musíme obrnit trpělivostí. Naštěstí nemusíme čekat příliš dlouho, asi jen 5 minut, a už se nám uvolňuje parkovací místo. Řešením je samozřejmě dorazit do města okolo 10. hodiny dopolední, kdy městečko teprve začíná vítat návštěvníky.

Procházka od parkoviště k historickému jádru města následně vede přes starobylé romantické uličky s nostalgickými zákoutími.

Přímo na horním náměstí pak ještě zajdeme do renesančního kostela svatého Štěpána (Crkva sv. Stjepan) ze 17. století. Tento farní kostel s prvky manýrismu na fasádě vznikl dle podkladů slavného italského architekta Andrea Palladia, autora souboru benátských vil, které jsou na Seznamu světového dědictví UNESCO. Za kostelem se tyčí zvonice ze 13. století, která se svými 27 metry představuje dominantu celého města.

 

Tip na oběd:

Na cestě do historického srdce Motovunu objevujeme rodinnou restauraci „Pod napun“ se skvělou kuchyní a úžasnou vyhlídkou do údolí řeky Mirny. Navíc je podnik mimo turisticky přeplněné horní město.

Adresa: Ul. Gradizol 33, 52424, Motovun

 

Pozvánka:

O dalších zajímavých místech si můžete přečist v samostatném článku o Motovunu.

 

Náš závěrečný tip na dokonalý dárek:

Milovníci kvalitního olivového oleje by neměli vynechat prodejnu Oio Vivo. Příjemný a kvalifikovaný personál nabídne ochutnávku rozličných olejů zdarma a skvěle poradí. V obchůdku lze zakoupit nejen olivový olej, ale i další místní produkty jako jsou výrobky z lanýžů, fíková marmeládu, istrijské pálenky a vína a mnoho dalšího.

Prodejna se nachází kousek od města Pula na adrese D21 113 – Vodnjan HR, Puljska cesta 200, 52216, Galižana