Mezi jedno z nejkrásnějších měst Rakouska patří bezesporu Salcburk (Salzburg), který je zároveň hlavním městem rakouské spolkové země Salcbursko.
Díky své poloze a bohaté historii se zde v dokonalé harmonii snoubí architektura, tradiční i moderní umění a úchvatná horská scenérie. Město, obklopené alpskými vrchy, vděčí za svůj název solným dolům nacházejícím se v jeho okolí. A právě těžbou soli ale i rud a drahých kovů město velmi zbohatlo.
Řeka Salice (Salzach) rozděluje Salcburk na Staré město, které je zapsáno na Seznamu světového dědictví UNESCO, a Nové město nacházející se na jejím pravém břehu. Obě části oplývají opulentní historií a mají tak návštěvníkům co nabídnout.
Nechte se zlákat a inspirovat naším jednodenním výletem v historickém jádru města.
Mozartovo náměstí (Mozartplatz)
Kde jinde začít návštěvu Salcburku, než na náměstí pojmenovaném po slavném rodáku Wolfgangu Amadeu Mozartovi? Ústředním bodem náměstí je umělcova socha, která byla i za účasti skladatelových synů slavnostně odhalena v roce 1842. V domě číslo 8 pak žila vdova po Mozartovi Constanze Mozart-Nissenová.
My jako zvídaví návštěvníci jsme zavítali do domu číslo 5, kde dnes sídlí turistická informační kancelář.
- Salcburk
- Socha Wolfganga Amadea Mozarta
Tip na skvělou snídani:
Přímo na náměstí se nachází vyhlášená tradiční kavárna Café Glockenspiel, na jejíž zahrádce jsme si vychutnali opravdu delikatesní snídani. Kavárna nabízí bohaté slané i sladké snídaně a mnoho dalších lahůdek.
Adresa: Mozartplatz 2, 5020 Salzburg
- Snídaně s míchanými vejci
- Kavárna Glockenspiel
Obilná ulička (Getreidegasse)
Po vydatné snídani jsme zamířili do Obilné uličky, kde se mimo jiné nachází rodný dům Wolfganga Amadea Mozarta. Rodina zde obývala byt ve 3. patře. Dneska se v budově nachází jedno z nejnavštěvovanějších muzeí v celém Rakousku.
Adresa: Getreidegasse 9, 5020 Salzburg
- Mozartův rodný dům
- Cechovní znaky v Obilné uličce
Obilná ulička s pověstí nejkrásnější nákupní ulice v Rakousku nás uchvátila svými starobylými obchůdky s tradičním zbožím, historickými hostinci i kavárnami a šarmantními pasážemi či dvorky s jedinečnou atmosférou. Šarm pak uličce dodávají kované a zlacené cechovní znaky nad vchody domů.
- Cechovní znaky v Obilné uličce
- Stará radnice u Obilné uličky
- Dvorek u Obilné uličky
- Pasáž u Obilné uličky
- Kostel sv. Blažeje
- Kostel sv. Blažeje
Kolegiátní kostel (Kollegienkirche)
Naší další zastávkou byl úchvatný kostel salcburské univerzity stojící na Univerzitním náměstí (Universitätsplatz). Tento barokní kostel s absencí výmalby a střídmou štukatérskou výzdobou působí velmi majestátně a vzdušně.
- Kolegiátní kostel
- Kolegiátní kostel
Kaple uvnitř kostela jsou věnovány světcům čtyř fakult: Tomáši Akvinskému za teologii, Ivovi za právnickou fakultu, Lukášovi za medicínu a Kateřině za filozofii. Za zmínku stojí i překrásný oltář svatého Benedikta z Nursie zobrazující křest orientálního prince svatým Benediktem.
Adresa: Universitätsplatz 20, 5020 Salzburg
- Kolegiální kostel
- Oltář sv. Benedikta
Františkánský kostel (Franziskanerkirche)
Dalším sakrálním skvostem je Františkánský kostel se štíhlou věží nacházející se v ulici Sigmund-Haffner-Gasse. Působivá stavba se skládá z původní románské lodi baziliky, na kterou navazuje pozdně gotický chór, který vytváří kontrast světla a tmy, díky čemuž působí toto místa tak výjimečně.
- Františkánský kostel
- Františkánský kostel
Kostel sloužil zejména měšťanům k tichému rozjímání a snad právě proto se v pravém dolním rohu vstupního portálu nachází „Azylová ruka“. Každý, kdo se jí dotkl, byl vpuštěn do kostela, ať už se provinil, nebo ne.
Adresa: Sigmund-Haffner-Gasse 13, 5020 Salzburg
- Františkánský kostel
- Františkánský kostel
Klášter svatého Petra (Stift St. Peter)
Napravo od Františkánského kostela se ve správním obvodu Sankt-Peter-Bezirk rozprostírá klášter svatého Petra, který je nejstarším dosud existujícím klášterem v německy mluvících zemích.
- Klášter sv. Petra
- Klášter sv. Petra
Samotný kostel svatého Petra, jenž byl několikrát přestavěn, je dneska protkám prvky románského, gotického, renesančního, barokního i rokokového slohu. Mimo něj lze navštívit také místní hřbitov svatého Petra s katakomby.
Adresa: Sankt-Peter-Bezirk 1, 5020 Salzburg
- Kostel sv. Petra
- Kostel sv. Petra
Hřbitov svatého Petra vznikl už v době pozdní antiky. Uprostřed areálu stojí pozdně gotické kaple svaté Markéty obklopená četnými náhrobními pomníky a krypty. Naproti ležící katakomby, tedy jeskyně vytesané do přilehlého kopce, překvapivě nesloužily jako pohřebiště, ale jako místa setkávání prvních křesťanů.
Klášter je úzce spjat i se jménem Wolfganga Amadea Mozarta, který ve věku 13 let složil pro tehdejšího opata „Dominikovu mši„.
- Kaple sv. Markéty
- Kaple sv. Markéty
Náš tip:
Na Kapitulním náměstí (Kapitelplatz) se nachází klášterní pekařství (Stiftsbäckerei St Peter), kde si mimo jiné můžete koupit originální chléb svatého Petra z čistého přírodního kvásku pečený na dřevě a vyrobený v klášterní pekárně s dlouholetou tradicí.
Adresa: Kapitelplatz 8, 5020 Salzburg
Salcburský dóm (Dom zu Salzburg)
Na Katedrálním náměstí (Domplatz) hned vedle kláštera svatého Petra se majestátně vypíná Salcburský dóm. Tato raně barokní katedrála je srdcem Salcburku a zároveň nejvýznamnější sakrální stavbou ve městě.
- Dóm a Mariánský sloup
- Salcburský dóm
Z nádherného mramorového průčelí shlíží apoštolové Petr (s klíčem) a Pavel (s mečem) a zemští patroni Rupert (se sudem soli) a Vergilius (s modelem chrámu). Za třemi vstupními dveřmi znamenajícími víru, lásku a naději se ukrývají jedinečné poklady. Mezi nejvzácnější patří bronzová křtitelnice se lvy, v níž byli pokřtěni Wolfgang Amadeus Mozart a Joseph Mohr, autor textu písně „Tichá noc, svatá noc“.
Adresa: Domplatz 1a, 5020 Salzburg
- Salcburský dóm
- Krypta dómu
Rezidenční náměstí (Residenzplatz)
Vlevo od dómu se rozprostírá překrásné Rezidenční náměstí s honosnou barokní kašnou, na které jsou ztvárněni vodní koně skákající ze skalnaté hory a mužské postavy podepírající mělkou mísu s delfíny a mušlí.
- Rezidenční náměstí
- Rezidenční náměstí
Na Rezidenčním náměstí se rovněž nachází jedinečná Stará rezidence (Rezidenz), která byla centrem moci za vlády knížecích arcibiskupů.
Adresa: Residenzplatz 1, 5020 Salzburg
Dnes je tento palác přístupný v rámci muzejního okruhu „DomQuartier“. Prohlídková trasa zahrnuje nejen bývalé reprezentační a obytné prostory, ale rovněž galerie s velkolepou sbírkou děl od evropských malířů.
Za zmínku ještě stojí fakt, že v Rytířském sále Staré rezidence přijal dne 1. května 1816 císař František I. přísahu věrnosti od salcburských stavů, čímž tak došlo k připojení Salcburku k tehdejšímu Rakouskému císařství.
- Zvonkohra Nové rezidence
- Rezidenční kašna
Kapitolské náměstí (Kapitelplatz)
Vpravo od dómu se pak nachází Kapitolské náměstí (Kapitelplatz), jež představuje živé centrum, kde si lze zahrát šachy s obrovskými figurkami nebo se pokochat pohledem na moderní dílo od německého umělce Stephana Balkenhola nazvané „Sphaera„. Tato socha je vysoká asi devět metrů a představuje muže na zlaté kouli.
- Šachy a Sphaera
- Sphaera a pevnost Hohensalzburg
Pevnost Hohensalzburg (Festung Hohensalzburg)
Z Kapitolského náměstí jsme se pak vydali po Pevnostní uličce (Festunsgasse) k pevnosti Hohensalzburg, která se majestátně tyčí nad střechami salcburských domů.
Tento největší kompletně zachovaný hrad ve střední Evropě poskytuje překrásný výhled na město a jeho okolí. Za svůj perfektní stav vděčí pevnost zajisté i skutečnosti, že nikdy nebyla dobyta cizími vojsky.
- Pevnost Hohensalzburg
- Pevnost Hohensalzburg
Původně pevnost sloužila k ochraně oblasti před nepřátelskými útoky. Dneska lze v komplexu navštívit celý areál odhalující historii života na hradě a také se pokochat pohledem z panoramatické vyhlídky. Vřele doporučujeme si koupit lístek „all inclusive“, který rovněž zahrnuje knížecí komnaty a kouzelné divadlo, jež poutavě a zábavně představuje příběhy této pevnosti. Knížecí komnaty pak dávají na odiv svou původní bohatou výzdobu. Zvláště působivá je imitace noční oblohy, kterou tvoří zlaté hvězdy na azurově modrém pozadí, a zdobená kachlová kamna.
- Kostel sv. Jiří
- Knížecí komnaty
V ceně lístku je i pozemní lanovka stojící v ulici Festunsgasse, která vás vyveze nahoru a po prohlídce zase sveze zpátky dolů do města. Pokud se vydáte nahoru pěšky jako my, tak vás lístek bude stát o něco méně, neboť tak ušetříte za jednu cestu lanovkou.
Adresa: Mönchsberg 34, 5020 Salzburg
- Knížecí komnaty
- Výhled z pevnosti
Náš tajný tip:
Až sjedete lanovkou zpět dolů, tak se vydejte doleva k Liebesgotte. I když se jedná o turistickou atrakci, tak se nám tento nápad s jeskyní pro zamilované moc líbil. V jeskyni jsme si dali polibek, a aby nám láska vydržela věčně, tak jsme do kasičky hodili symbolické 1 euro.
Adresa: Sankt-Peter-Bezirk 5, 5020 Salzburg
- Jeskyně pro zamilované
- Jeden polibek v jeskyni a vaše láska bude trvat navěky.
Mirabellské zahrady (Mirabellgarten)
Naší poslední zastávkou byla překrásná květinová zahrada zámku Mirabell nacházející se na druhé straně řeky. Do Nového města jsme přešli přes Státní most (Staatsbrücke), který se stal oblíbeným místem fotografů. Tento most byl postaven francouzskými a sovětskými válečnými zajatci, na což odkazují i nápisy umístěné na poloprůhledných zrcadlových krychlích, které stojí na čtyřech podstavách předmostí.
Zámek Mirabell nechal postavit kníže arcibiskup Wolf Dietrich pro svou tajnou družku Salome Alt, se kterou měl 15 dětí. Tato neoklasicistní budova včetně zahrad je uvedena na Seznamu kulturního dědictví UNESCO jako součást historického jádra města.
Dnes v paláci Mirabell sídlí kanceláře salcburského primátora a městské správy. Volně přístupná barokní zahrada je ovšem otevřena každý den od úsvitu do soumraku.
Adresa: Mirabellplatz 3, 5020 Salzburg
- Mirabellské zahrady
- Mirabellské zahrady
Náš tip na jedinečnou čokoládovou specialitu:
V Salcburku určitě nevynechejte návštěvu cukrárny Fürst na Starém trhu (Alter Markt), kde můžete koupit originální Mozartovy koule (Mozartkugel), které v roce 1890 vytvořil salcburský cukrář Paul Fürst. Podnik dnes vede pravnuk samotného zakladatele Martin Fürst a koule se zde stále vyrábí ručně podle původní tradiční receptury.
Navíc může být tento sladký hřích zabalený do stříbrného papíru skvělým dárkem nebo suvenýrem. Koupit lze totiž pouze v Salcburku.
Adresa: Brodgasse 13, 5020 Salzburg
- Horká čokoláda
- Cukrárna Fürst
Kam na oběd či večeři?
My jsme si dali jednoduchý ovšem vynikající oběd ve Starém městě v MUS Café Museum s krásným výhledem na Rezidenční náměstí. Adresa: Mozartplatz 1, 5020 Salzburg
Na večeři jsme pak zašli v Novém městě v restauraci L’Osteria Salzburg, která je vyhlášená svou pizzou či těstovinami. Adresa: Dreifaltigkeitsgasse 10, 5020 Salzburg
Kam za kulturou?
Jedinečnou příležitostí je letní Salcburský festival (Salzburger Festspiele), kdy se Staré město promění v obrovské jeviště. Tato metamorfóza láká do města i mezinárodní hvězdy, aby shlédly alespoň část ze širokého uměleckého programu nabízející skvostnou kombinaci opery, divadla a koncertů.
Středobodem činoherního programu je pak hra Everyman od Huga von Hofmannsthala, v jejíž nepřekonatelné kulisy se promění Katedrální náměstí a diváci si tak mohou vychutnat jedinečnou scénu dotvořenou pohledem na Salzburský dóm.
Náš závěrečný tip na parkování:
Celoročně jsou k dispozici čtyři parkoviště „Park & Ride“ (P+R). Kombinovaná jízdenka pak zahrnuje parkovné a celodenní jízdenku až pro 5 osob v rámci veřejné dopravy.
V červenci a srpnu je navíc na „P+R Messe“ k dispozici zvýhodněná kombinovaná jízdenka, která je doplněna nabídkou kyvadlové dopravy až do centra města (Altstadt-Shuttle – autobus č. 18).
- Parkovací místa P+R