Bad Ischl: tajné hlavní město Rakouska

Šarmantní lázeňské město Bad Ischl ležící ve spolkové zemi Horní Rakousy dosáhlo sice největšího věhlasu v 19. století, kdy zde pobývala císařská rodina a tehdejší honorace, ale i dneska má toto skvostné místo co nabídnout.

Město totiž spadá do oblasti Solné komory (Salzkammergut) poseté modrými alpskými jezery a ohraničené majestátními horami. Není tedy divu, že je jedním z nejnavštěvovanějších turistických území Rakouska.

Název Solná komora je odvozen od soli, která se tu těžila už v dobách dávného keltského osídlení. Oblast byla dlouho dobu špatně dostupná. První silnice zde vedla v roce 1872 a to právě do města Bad Ischl. Za zmínku stojí i fakt, že sůl se vyvážela rovněž do Čech, a to koněspřežnou dráhou do Českých Budějovic.

Bad Ischl kromě solných lázní zaměřených zejména na léčbu dýchacích cest, revmatismus a ženské choroby nabízí spoustu překrásných pamětihodností i klidných zákoutí.

Tento malý kousek ráje je zároveň neodmyslitelně spjat s císařovnou Sissi a jejím mužem císařem Františkem Josefem I. Více vám ale prozradíme v následujících řádcích.

 

Císařská vila (Kaiservilla)

Píše se rok 1853 a v Bad Ischlu se poprvé setkávají Alžběta Bavorská, dodnes známá pod přezdívkou Sissi, a budoucí následník císařského trůnu František Josef. Oba se do sebe zamilují, a ještě v témže roce se zde také zasnoubí.

Tak jak je město na jedné straně spjato s narozením Františka Josefa, protože se zde vyléčila jeho matka princezna Žofie z neplodnosti, tak je na straně druhé spojeno s koncem života krásné Sissi. Její poslední setkání s manželem se odehrává právě v císařském parku. Poté Alžběta odjíždí do Ženevy, kde jí srdce propíchne pilníkem italský anarchista Luigi Lucheni.

Ale povězme si nyní něco k fascinující Císařské vile, která byla zásnubním darem pro Františka Josefa I. a jeho ženu Sissi. Vila byla původně postavená v biedermeierovském stylu, nyní ve stylu neoklasicistním, a sloužila jako drahocenné letní sídlo habsburské rodiny, kde František Josef pobýval a vládl více než 60 let. Snad právě proto je Bad Ischl považován za tajné hlavní město Rakouska. I Sissi toto místo velmi milovala. Zde si mohla mimo přísný dvorní protokol užívat šťastné rodinné chvíle i nalézt útočiště v zeleném císařském parku vysoko nad městem.

Samotné návštěvy Císařské vily umožňoval již František Josef I a to i v době, kdy zde pobýval. Jeho potomci tuto tradici zachovali, takže dům a park jsou také nyní přístupné v letních měsících.

Prohlídka budovy vám vykreslí stejný obraz, jaký si kdysi užíval císař a jeho rodina. Navíc zde stále žije i nezměněná atmosféra nedávno minulé doby. Právě zde totiž hledal císař útěchu po zavraždění Sissi, zde se setkával se státníky k diplomatickým jednáním a rovněž zde, ve své pracovně, podepsal v roce 1914 vyhlášení války Srbsku po sarajevském atentátu na následovníka trůnu Františka Ferdinanda d’Este, čímž dal podnět k 1. světové válce.

Císařský park (Kaiserpark) představuje rozmanitou zahradu plnou světel a barev. Les se zde objevuje v podobě malých skupin druhově bohatých mohutných stromů. Dokonale se zde snoubí i příroda s kulturou. Objevíte zde růžovou zahradu, tematický park císařovny s malým jezírkem, Mramorový zámeček (Marmorschlössl) porostlý divokou vinnou révou, Zrcadlový pavilon (Spiegelpavillion), ve kterém se odráží horská krajina tyčící se za městem, a Gloriette, osmibokou železnou konstrukci, jež byla zásnubním pavilonem nejmladší dcery císařského páru Marie Valerie.

„Jsem racek a nemám žádnou zem, žádný břeh nezvu domovem. Jsem chvíli tu a chvíli tam, od vlny k vlně přelétám…“ Jeden z mnoha veršů císařovny Sissi, které si můžete přečíst v Císařské zahradě.

Před vstupem do vily pak stojí kašna z bílého mramoru a za ní na podstavci vykukuje socha myslivce pojmenovaná Lauscher (Odposlouchávač), dar anglické královny císařovně Alžbětě.

Adresa: Jainzen 38, 4820 Bad Ischl

 

Farní kostel svatého Mikuláše (Stadtpfarre St. Nikolaus)

Toto sakrální dílo v klasicistním stylu ležící nedaleko Císařské vily sloužilo po mnoho let jako dvorní farní kostel císaře Františka Josefa I. Kostel byl slavnostně vysvěcen u příležitosti císařových 50. narozenin v roce 1880.

Na místní varhany, které jsou považovány za jedno z nejlepších děl rakouského varhanního umění z doby monarchie, pravidelně hrával i rakouský skladatel Anton Bruckner.

Adresa: Auböckpl. 3, 4820 Bad Ischl

 

Cukrárna Zauner (Konditorei Zauner)

Kousek za kostelem se pak nachází ulice Esplanade, která vybízí ke klidné procházce podél průzračné řeky Traun.

Při špacírování podél řeky můžete stejně jako my zavítat do proslulé dvorní cukrárny Zauner, kam chodíval mlsat i František Josef I. Cukrárna byla založena roku 1832 a dodnes nabízí tradiční luxusní zákusky s prvotřídní chutí.

Adresa: Hasnerallee 2, 4820 Bad Ischl

 

Lázeňský park (Kurpark)

Po sladkém dezertu se můžete vydat do Lázeňského parku, jenž se rozprostírá za ulicí Esplanade směrem od řeky zpět do centra. Park byl nově upraven v rámci Regionální zahradní výstavy v roce 2015. Příjemná atmosféra a stinná místa pod starými stromy tak přímo lákají k odpočinku.

Objevíte tu i Pomník Franze Lehára, známého rakouského hudebního skladatele, který ve městě dlouho žil a tvořil. Na břehu řeky Traun pak stojí růžová vila Franze Lehára (Leharvilla), která dneska slouží jako muzeum vypovídající o umělcově životě a tvorbě. Objevíte zde dobový nábytek, osobní věci skladatele i sbírka obrazů. Více se můžete dozvědět na stránkách městského muzea.

Městské muzeum (Museum der Stadt Bad Ischl) se pak nachází v ulici Esplanade 10 v budově bývalého hotelu Austria. Vystavené exponáty vás seznámí s bohatou historií města. Právě v této budově se mimochodem František Josef I. a Sissi kdysi zasnoubili.

Uprostřed zeleného parku stojí Kongresové centrum a divadlo (Kongress & TheaterHaus), kde se dodnes každoročně koná Lehárův festival. V letních měsících slouží pak hudební pavilon jako místo konání koncertů pod širým nebem.

 

Kde se dobře najíst?

My jsme se vydali do vynikající řecké restaurace Taverna Corfu nacházející se na dohled od kostela svatého Mikuláše. Vychutnali jsme si nejen skvělé jídlo, ale i příjemné venkovní posezení ve sluncem zalitém podvečerním čase.

Jako milovníci dobrého jídla jsme si dali i společný předkrm v podobě česnekové pity a fety pečené s čerstvými rajčaty.

Adresa: Kaiser-Franz-Josef-Straße 3, 4820 Bad Ischl

 

Kde si zdravě odpočinout?

Samozřejmě v některém ze zdejších středisek nabízejících lázeňské procedury s blahodárnou silou soli a solanky. Mezi neznámější pak patří třeba EurothermenResort Bad Ischl.

Adresa: Voglhuberstraße 10, 4820 Bad Ischl

 

A kde nechat auto?

My jsme zaparkovali na placeném parkovišti Parkplatz Rechensteg, které se nachází pod Císařskou vilou. Do centra města jsme šli asi 10 minut příjemnou procházkou pěšky.

Adresa: Schutzenbichl 10, 4820 Bad Ischl