Island: země ohně a ledu

Island zrozený na půli cesty mezi Evropou a Amerikou vás okouzlí svou divokou a nedotčenou přírodou. Vydejte se na dobrodružnou cestu jako my a zažijte teplé geotermální prameny uprostřed ledové krajiny, obdivujte divoké a mohutné vodopády nebo sledujete polární záři tančící na noční obloze.

Níže vám nabízíme přehled toho nejlepšího, co v zemi protkané divokou přírodou můžete objevit.

 

Hlavní město Reykjavík

Toto nejseverněji položené hlavní město na světě sice neoplývá velkou rozlohou, ovšem nabízí nejen kulturní vyžití, rušný noční život a zajímavé butiky s lokálními produkty, ale také úchvatné výhledy do okolní krajiny.

My jsme započali naši procházku na travnatém náměstí Austurvӧllur, kde prý první vikinský osadník usušil své seno. Na náměstí stojí socha Jóna Sigurðssona, který bojoval za nezávislost Islandu na dánské nadvládě a také hotel Borg, který byl prvním hotelem ve městě.

Hned naproti náměstí se nachází budova parlamentu Alþingishúsið, jejíž klasické linie a elegantní fasáda z ní činí výraznou dominantu. Dnes je budova přístupná veřejnosti a nabízí možnost prohlídky s průvodcem, při které se dozvíte mnoho zajímavostí o historii Islandu a fungování parlamentu.

Vedle parlamentu pak stojí bílá luteránská katedrála Dómkirkjan představující duchovní srdce města. Zajímavostí je, že každá schůze islandského parlamentu začíná právě mší v Dómkirkjan, po které se členové parlamentu společně vydávají do budovy parlamentu. Tímto symbolickým aktem je zdůrazněna úloha církve v islandské společnosti. Dómkirkjan je ovšem nejen místem konání bohoslužeb, ale také centrem kulturního a společenského života. Během návštěvy tak můžete narazit na zajímavé koncerty či výstavy.

Za parlamentem se pak nachází jezero Tjӧrnin, na jehož břehu se tyčí moderní budova radnice Raðhús Reykjavíkur postavená ze skla a betonu. Hladké linie, velká prosklená plocha a použité přírodní materiály tak vytvářejí jeden harmonický celek. Odtud se nám rovněž otevřel nádherný výhled na okolní hory. Uvnitř jsme pak objevili turistické informační centrum i velkou plastickou mapu celého Islandu, která detailně zobrazuje nejen pobřeží, ale také ledovce a sopky. Prohlídka radnice je tak jedinečnou příležitostí poznat moderní islandskou architekturu a zároveň se dozvědět něco o historii a kultuře země. V kavárně radnice si pak můžete dát kávu nebo občerstvení.

Pokračovali jsme dál k hlavní ulici Lækjargata, po které jsme pak šli směrem od jezera. Po pravé straně byla k vidění budova gymnázia Menntaskólinn í Reykjavík, kterou můžete spatřit i na pětisetkorunové bankovce.

Po cestě dále jsme si pak prošli ulice Austurstræti a Bankastræti, kde můžete objevit mnoho restaurací a obchodů. My jsme si udělali i malou zacházku k návrší přes ulici Hvergisgata, kde stojí socha prvního doloženého osadníka Ingólfura Arnarsona.

Naše cesta pak vedla na třídu Laugavegur, která je hlavní nákupní ulicí města, na níž jsme objevili nejen butiky s místním zbožím, ale také kavárny, restaurace a bary. Za zajímavost stojí i fakt, že tato třída, její název lze přeložit jako „Cesta k horkým pramenům“, byla kdysi stezkou k přírodním bazénům v zelené čtvrti Laugardaluru, která je domovem termálních lázní pod širým nebem.

Poslední část procházky pak pokračovala po ulici Skólavörðustígur, kde se nachází spousta galerií a butiků s bižuterií. Naši pozornost ovšem zaujala masivní budova chrámu Hallgrímskirkja, který je největším kostelem na Islandu. Tento úchvatný moderní kostel, jehož fasáda připomíná sopečné čedičové sloupce, reprezentuje rovněž víru Islanďanů, že i malá země může mít velké sny. Uvnitř budovy se nacházejí jedny z největších varhan v Evropě, které jsou pravidelně využívány při koncertech. Z věže chrámu, kam lze vystoupat výtahem, je pak nádherný výhled na celé město a okolní krajinu. Před kostelem se tyčí socha největšího islandského dobrodruha Leifura Eiríkssona.

Za návštěvu stojí i přístav Reykjavík, odkud vyplouvají mimo jiné i výletní lodě za pozorováním velryb, delfínů a mořských ptáků, z nich neznámějšími jsou výrazně zbarvení papuchalkové.

Na Přístavní ulici neboli Hafnarstræti pak stojí nejstarší budovy ve městě jako například Fálkahúsið, jehož střechu krášlí dva vyřezávaní dřevění ptáci jako připomínku, že v tomto domě kdysi dánský král choval své vzácné sokoly. Tato ulice, kde se nachází také spousta obchodů, vede k nábřeží, kde jsme nevynechali ani promenádu se sochami.

Dál podél nábřeží jsme spatřili i perlu islandského pobřeží koncertní síň Harpa. Její barevná skleněná fasáda, inspirovaná čedičovými útvary islandské přírody, se třpytí v severním světle a mění své odstíny v závislosti na počasí a denní době. V budově se konají nejen koncerty a další kulturní akce, ale objevíte zde i obchody a restaurace, které nabízí i překrásný výhled na Reykjavík, okolní hory a oceán.

Na nábřeží stojí i slavná socha ve tvaru vikinského člunu zvaná Sólfar 34 neboli Sluneční poutník. Socha byla vytvořena v roce 1986 u příležitosti 200. výročí prohlášení Reykjavíku hlavním městem a představuje odkaz na bohatou historii Islandu.

My jsme došli až k vile Höfði, svědka události, která změnila tvář světa. V roce 1986 se zde konal slavný summit mezi americkým prezidentem Ronaldem Reaganem a sovětským prezidentem Michailem Gorbačovem. Právě zde padla dohoda o omezení jaderných zbraní středního doletu, což bylo považováno za jeden z klíčových momentů na cestě k ukončení studené války. Dnes je vila otevřena veřejnosti a nabízí možnost nahlédnout do míst, kde se psaly dějiny.

 

Jak ušetřit?

V hlavním městě můžete také využít Reykjavík City Card nabízející volný vstup do velkého výběru muzeí a galerií, do všech plaveckých bazénů ve městě a neomezené cestování autobusem zdarma v oblasti hlavního města (nezahrnuje autobus č. 55 na letiště). Kromě toho karta poskytuje také slevy na různé výlety a služby a také v obchodech.

 

Tip pro zvídavé:

Nedaleko hlavního města jsme navštívili interaktivní muzeum islandských vulkanických procesů v elektrárně Hellisheiði. Skvělý průvodce nám nejen vysvětlil fungování geotermálních sil pod zemským povrchem Islandu a jejich využití, ale měli jsme možnost si prohlédnout i multimediální instalace a prezentace o geotermální činnosti. Elektrárna nabízí několik různých prohlídek včetně bonusového výletu po poloostrově Reykjanes.

 

Modrá laguna

Mezi nejnavštěvovanější a nejznámější místa patří bezesporu geotermální lázně Bláa Loníð neboli Modrá laguna. Tato oáza nás okouzlila svou jedinečnou atmosférou, léčivou vodou a nádhernou přírodou. Teplota mléčně modré vody se pohybuje kolem příjemných 37-39 °C a je bohatá na minerály, které mají blahodárné účinky na pokožku. V areálu si můžete dopřát i masáž a další wellness procedury. V místní restauraci si můžete pochutnat na islandských specialitách a vychutnat si výhled na lagunu. Dále se zde nachází i penzion a obchod s lokálními kosmetickými výrobky obohacenými o minerály, bahno a řasy.

Za zmínku jistě stojí i informace, že laguna není sama o sobě přírodním jevem, ale vedlejším produktem využívání geotermální energie. Sousední elektrárna totiž čerpá horkou slanou vodu k výrobě elektrické energie a až poté je tato voda přiváděna právě do Modré laguny.

Laguna se nachází nedaleko mezinárodního letiště Keflavík a hlavního města Reykjavíku.

 

Naše tipy:

Vzhledem k vysoké návštěvnosti je nezbytné si zarezervovat vstup předem online. My jsme si rezervovali až večerní termín, abychom se vyhnuli největšímu náporu turistů během dne.

V rámci koupele vyzkoušejte i pleťovou minerální masku s blahodárnými účinky, kterou nabízejí ve stáncích stojících přímo ve vodě.

 

Zlatý okruh

Zlatý okruh zahrnuje klíčové historické a geologické zajímavosti ostrova. Z hlavního města jsme se nejprve vydali do národního parku Þingvellir. Ovšem již po cestě jsme mohli obdivovat majestátně se tyčící horský hřbet Esja.

Národní park Þingvellir

Samotný park je zapsán na Seznamu světového dědictví UNESCO, a to nejen díky nádherné přírodě, ale také středověké severské kultuře. Rokle Þingvellir neboli Sněmovní pláň byla sídlem původního islandského parlamentu, který je nejstarším parlamentem světa vytvořeným již v roce 930. Sněmovní shromáždění bylo i velkou společenskou událostí, kde se prodávalo zboží a domlouvaly důležité obchody. Dle odhadů se zasedání zúčastňovala až desetina veškerého obyvatelstva.

A co dělá Þingvellir tak výjimečným? Oblast parku leží v příkopové propadlině, která vznikla oddělením Severoamerické a Eurasijské tektonické desky. Tato propadlina ohraničená čedičovými valy se díky vzdalování se obou desek od sebe každý rok rozšiřuje asi o 5–20 mm. Díky tomu zde můžete doslova chodit po rozpínající se zemské kůře a obdivovat impozantní trhliny a útesy.

Z vyhlídky, kde se nachází návštěvnické centrum, jsme se vydali ke stožáru islandské vlajky, kde se nachází Lӧgberg neboli Skála zákona, odkud předsedající parlamentu pronášel své projevy. Dále jsme objevili i jezírko Drekkingarhylur neboli Jezírko utopení, kde byly trestány smrtí cizoložné ženy. Kousek dál jsme pak mohli obdivovat mohutný vodopád Ӧxaráfoss.

Mezi turisty je mimo jiné tato oblast oblíbená i díky seriálu Hra o trůny, který se zde natáčel. Zájemce navíc jistě potěší informace, že vstupy do islandských národních parků jsou zdarma.

 

Horký pramen Geysir

Naší další zastávkou po Zlatém okruhu byl Geysir, jeden ze symbolů Islandu. Ten je někdy označován jako Velký Gejzír, neboť je považován za nejvyšší na světě. Gejzír je horký pramen, který vyvrhuje sloupec vroucí vody a páry do vzduchu.

Jeho název pochází z islandského slova „geysa“, což znamená „proudit“. Geysir byl popsán již ve 13. století a je tak nejstarším známým gejzírem na světě. Dal tak jméno všem podobným jevům na naší planetě. Geysir byl po dlouhou dobu velmi aktivní, ale v posledních letech se jeho činnost výrazně snížila. Naposledy ho na krátkou dobu probudilo zemětřesení v roce 2000.

My jsme si ovšem vychutnali pohled na sousední gejzír Strokkur neboli Velká konev, který vytryskne každých 6–10 minut do výšky kolem 15–25 m a skýtá tak úžasnou podívanou. Ze širokého hrdla se nejprve mohutně vzedme voda následována fontánou horké vody a páry. Nezapomeňte se tedy vždy postavit podle směru větru, abyste se vyhnuli případné sprše horkou vodou.

V lokalitě kromě velkého parkoviště můžete využít i ubytovací zařízení, restaurace a obchody se suvenýry.

 

Vodopád Gullfoss

Nedaleko gejzíru se pak nachází Gullfoss neboli Zlatý vodopád, který je považován za nejkrásnější na Islandu. A proč je Gullfoss tak výjimečný? Tento nadvakrát padající vodopád se vyskytuje v místě, kde ledová řeka Hvíta spadá do úzkého kaňonu. Voda se řítí do kaňonu s obrovskou silou, zejména na jaře, kdy tání ledovců zvyšuje průtok řeky. Díky sedimentům z ledovců má voda nádhernou zlatavou barvu, která se při dopadu slunečních paprsků třpytí jako zlato. Za slunečního dne jsme mohli obdivovat i překrásnou duhu, kterou vytvořily paprsky společně s ohromnou vodní tříští.

Gullfoss má také svůj zajímavý historický příběh. Toto ohromné množství energie chtěl na začátku 20. století využít i anglický investor, který přišel s plánem vybudování přehrady a snažil se dosáhnout vyvlastnění pozemků místního chovatele ovcí. Nicméně dcera chovatele Sigríður Tómasdóttir se vydala do hlavního města ke slyšení a prohlásila, že pokud se začne přehrada stavět, vrhne se do vodopádu. Posléze investoři z projektu ustoupili. Díky jejímu úsilí byl Gullfoss nakonec prohlášen za chráněnou oblast a stal se jedním z prvních národních parků na Islandu. Na památku je blízko vyhlídky na vodopád vystavěn kamenný reliéf Sigríður Tómasdóttir.

 

Naše tipy:

K vodopádu vedou dvě hlavní vyhlídky. Z horní vyhlídky máte krásný výhled na celý vodopád, zatímco z dolní vyhlídky se můžete přiblížit až k jeho okraji. Buďte ovšem opatrní a nechoďte až příliš blízko k okraji. Voda je velmi silná a může být nebezpečná. A nezapomeňte si vzít s sebou nepromokavé oblečení. U Gullfossu najdete hned několik parkovišť. Vzhledem k velké popularitě doporučujeme vyrazit k vodopádu co nejdříve ráno, abyste se vyhnuli největším davům.

 

Kráter Kerið

Posledním místem, které jsme v rámci okruhu navštívili, byl 55 metrů hluboký sopečný kráter Kerið, který vznikl před asi 3000 lety sopečným výbuchem. Časem se kráter naplnil dešťovou vodou a vytvořilo se tak jezírko s neobyčejně zbarvenou vodou. Kerið je umělecké dílo vyrobené samotnou přírodou. Kombinace tmavě červených stěn kráteru, které jsou tvořeny vulkanickými horninami, a až kýčovitě zářivé tyrkysové vody jezera vytváří úchvatný barevný kontrast.

Kráter je snadno dostupný, nachází se přímo u hlavní silnice. Kolem kráteru vede příjemná okružní stezka, která vám umožní obdivovat jej z různých úhlů.

 

Jižní cesta

Z Reykjavíku jsme se nejprve vydali do města Selfoss, které je skvělým místem k ubytování, pokud chcete prozkoumat jak jižní pobřeží Islandu s jeho černými plážemi a ledovcovými lagunami, tak i vnitrozemí s geotermálními oblastmi a vodopády. Ve městě najdete vše od moderních hotelů a restaurací nabízející lokální produkty až po tradiční islandské farmy.

Dále jsme pokračovali směrem k vodopádu Seljalandsfoss. Po cestě jsme překročili nejdelší islandskou řeku Þjórsá, kde v období tření můžete zahlédnout hejna vyskakujících lososů a mořských pstruhů. Ve městě Hvolsvöllur jsme pak navštívili Lava Centre, jehož interaktivní expozice je věnována nejen islandským sopkám a lávovým proudům, ale také zemětřesením a ledovcovým povodním. U vchodu jsme si mohli prohlédnout i mapu zachycující seismickou aktivitu na celém ostrově za posledních 48 hodin.

Před příjezdem ke stříbřitému proudu vodopádu Seljalandsfoss jsme si z dáli mohli vychutnali pohled a zasněženou sopku Hekka, která byla ve středověku považována za vstupní bránu do pekla. Není divu, neboť sopka zůstala velmi aktivní až do současnosti.

Vodopád Seljalandsfoss padající z výšky 60 metrů nabízí jedinečný zážitek. Díky jeho tvaru totiž můžete projít za vodní stěnou a ocitnout se v malé jeskyni, kde vás bude omývat jemná vodní tříšť. Tento nezapomenutelný pohled na vodopád zevnitř je něco, co si prostě nesmíte nechat ujít. Nejlepší čas pro návštěvu je brzy ráno nebo pozdě odpoledne, kdy se vyhnete největším davům turistů. Nezapomeňte si s sebou vzít nepromokavou bundu a boty. I když neprší, při procházení za vodopádem budete určitě mokří.

Dalším nedaleko ležícím krásným vodopádem byl Skógafoss, který padá z výšky 62 metrů. Oba vodopády se nacházejí v oblasti ledovce Eyjafjallajökull, pod kterým leží sopka, jež vybuchla v roce 2010 a pokryla vše hustým šedým popelem. Jistě si vzpomínáte na největší výluku v letecké dopravě, která tehdy postihla celou Evropu.

Při pohledu na vodopád Skógafoss ucítíte neskutečnou sílu přírody. Mraky vodních kapek se rozstřikují do všech stran a vytvářejí duhu, která ještě více umocňuje kouzlo tohoto místa. Podle místní legendy Vikingové ukryli za vodopádem poklad. Ačkoli se poklad nikdy nenašel, dodává tato legenda místu tajemnou atmosféru.

Skógafoss se nachází v blízkosti hlavní okružní silnice, takže se k němu snadno dostanete autem. Pokud si chcete vychutnat panoramatický výhled na vodopád a okolí, můžete vystoupat po schodech na vyhlídkovou plošinu.

Naší poslední zastávkou na této cestě byl skalní oblouk Dyrhólaey, u něhož se nachází nejen přírodní rezervace s mořskými ptáky, ale také proslulá pláž Reynisfjara s jejím charakteristickým černým pískem a dramatickými skalními útesy, které vám doslova vyrazí dech.

Co dělá pláž Reynisfjara tak jedinečnou? Je to především její černý písek, který vznikl rozdrcením lávových částic. Tento kontrast s bílou pěnou mořských vln vytváří úchvatný vizuální efekt. K tomu přidejte mohutné čedičové sloupy Reynisdrangar, které se tyčí z moře jako prsty obrů, a máte před sebou scenérii, která by se mohla objevit v nějakém fantasy filmu.

Jistě vás potěší i informace, že k pláži se dostanete jednoduše autem.

Náš tip:

Vydejte se sem za rozbřesku nebo při západu slunce. V těchto chvílích je pláž nejkrásnější a budete mít šanci zachytit úžasné fotografie.

 

Naše upozornění:

I když je atmosféra tohoto místa fascinující, držte se dál od vody. Silné příboje a nebezpečné proudy dělají z této pláže velmi riskantní místo. Každoročně zde dochází k tragickým událostem, kdy turisté podcení sílu přírody.

Užitečné rady a tipy na závěr:

Polární záře neboli aurora borealis: Pokud chcete vidět tuto úchvatnou světelnou show, tak doporučujeme navštívit Island od přelomu září a října až do března či dubna. Největší šance ji spatřit jsou okolo půlnoci za chladné jasné a bezměsíčné noci. Vzhledem k tomu, že se jedná o přírodní jev, není nic zaručeno. Pokud budete mít štěstí, spatříte nádherný zelený ohňostroj protkaný odstíny fialové, růžové nebo červené.

Místní kuchyně z lokálních surovin: I když jsou ceny v restauracích poměrně vysoké, určitě doporučujeme ochutnat některou z místních specialit nabízejících čerstvé ryby, mořské plody či jehněčí maso.

Doprava: Pro poznání této překrásné země je nejpohodlnější možností cestování autem, které si můžete půjčit na místě a to buď přímo na letišti nebo v hlavním městě. Trasa obíhající po celém obvodu ostrova je skoro po celé délce vyasfaltovaná. Nicméně dle cílů destinace doporučujeme zvážit půjčení auta s náhonem 4 x 4. Trajekty lze pak využít při přepravě na různé ostrůvky nebo v rámci fjordů. Další možností je také autobusová doprava, kde hlavním přepravcem je Strætó s autobusy výrazné žluté barvy. Doprava z letiště Keflavík do hlavního města Reykjavík je mimo jiné zajišťována společností Flybus Iceland. Cesta z letiště trvá přibližně 45 minut a končí na autobusovém nádraží v centru města. Jde o pohodlný způsob, nicméně finančně nákladnější. Další možností je využití autobusu č. 55 od společnosti Straetó.

Místní fauna: Snad nejfotogeničtějším typickým islandským obyvatelem je papuchalk severní. Jeho podsadité tělo a krátká křídla sice musí při letu značně bojovat s gravitací, nicméně je znamenitým plavcem, který se dokáže potopit až do hloubky 20 metrů. Speciálním plemenem je islandský kůň, který je zde jediným povoleným koňským plemenem kvůli zachování jeho genetické čistoty. I přes svou malou výšku je řazen mezi koně, nikoliv poníky, a je schopen nosit bez problémů dospělého člověka. Kůň má velmi dobráckou povahu a má rád lidi. O tom jsme se přesvědčili i my, když jsme na jednom z našich výletů zastavili u výběhu. Koně s námi moc rádi zapózovali před objektivy našich fotoaparátů a nechali se pohladit.

Ubytování: Doporučujeme rezervovat ubytování s předstihem, zejména pro letní sezónu. Navíc při velmi časné rezervaci můžete získat i výhodnější ceny.

Oblečení: Na Islandu se počasí rychle mění. Vezměte si s sebou i v létě více vrstev oblečení včetně nepromokavé a větru odolné bundy.

Roční období: Krásným obdobím je jaro, kdy země začíná rozkvétat. Do místních vod připlouvají také velryby, čímž začíná i zdejší sezóna jejich pozorování. Léto se turisticky nejvíce exponované, nicméně je to rovněž období mnoha islandských festivalů, fenoménu půlnočního slunce či roztomilých papuchalků, kteří zde mezi květnem a zářím nacházejí své útočiště. Měnící se barvy přírody během podzimu jsou zase ideální pro všechny fotografy, a navíc je zde méně turistů. Zima je sice obdobím polární noci, zato je to také čas, kdy můžete spatřit polární záři.