Vydejte se do srdce Valonska, do města, které vás okouzlí svou bohatou historií, živou kulturou a osobitým šarmem. Lutych, to není jenom název města, ale také příběh, který se začal psát už za dob Římanů. Dnes je to místo, kde se mísí francouzský šarm s belgickou pohodou. A co víc, je to také rodiště jednoho z nejznámějších belgický spisovatelů všech dob, Georgese Simenona, tvůrce detektivních románů komisaře Maigreta.
Muzeum a park La Boverie
Představte si, že se ocitnete v oáze klidu uprostřed města. Park Boverie je přesně tohle místo. Projděte se mezi rozkvetlými růžemi, obdivujte futuristickou věž Nicolase Schöffera a nezapomeňte se pokochat pohledem na elegantní budovu muzea. A když budete mít hlad, prostě si rozprostřete deku a užijte si piknik.
A teď to nejlepší – muzeum La Boverie. Uvnitř vás čekají mistrovská díla od renesance až po současnost. Gauguin, Chagall, Picasso, Magritte – to jsou jen někteří z umělců, jejichž práce tu můžete obdivovat. A když už budete mít pocit, že jste se v tom všem umění ztratili, zajděte do malého butiku a odneste si domů kousek inspirace.
Adresa: Parc de la Boverie 3, Lutych
- La Boverie – Magritte
- La Boverie – Signac
Po prohlídce muzea se vydejte na procházku přes most „Passerelle La Belle Liégeoise“ a pokochejte se výhledy na moderní architekturu Lutychu.
Věž Paradis (Tour Paradis)
Tato elegantní stavba, známá také jako Finanční věž, se tyčí do výšky 118 metrů a slouží jako sídlo pro finanční instituce města. Imponující je nejen její výška, ale také rychlost výstavby. Celý projekt byl realizován za necelé tři roky.
A proč Paradis? Její název vás může zpočátku zarazit, ale není to žádná náhoda. V místě, kde dnes stojí věž, stávala v 19. století kaple Paradiso. Ačkoli se to může zdát trochu neobvyklé, jméno Ráj nebylo v minulosti žádnou výjimkou. Takže když se dnes projdete u paty věže, můžete si připomenout, že toto místo má své kořeny hluboko v historii.
Adresa: Rue de Fragnée 2, Lutych
Lutyšské nádraží (Gare Liège-Guillemins)
Nádraží, které bylo založeno už v roce 1863, prošlo bouřlivým vývojem. Zažilo několik rekonstrukcí, včetně té po Světové výstavě v roce 1905. Ale to, co dnes vidíme, je dílo světoznámého architekta Santiaga Calatrava. Jeho futuristická stavba s klenutou střechou z kovu a skla je jako kosmická loď připravená k odletu.
Adresa: Place des Guillemins 2, Lutych
- Lutyšské nádraží
- Lutyšské nádraží
Náš tip:
Po prohlídce nádraží se vydejte elegantní ulicí Rue Dartois a nechte se unášet architektonickými skvosty. Zdejší domy, jako vystřižené z učebnice dějin umění, vás přenesou do 19. století. Neoklasicistní fasády se zde střídají s rozmarnými secesními prvky.
Kostel svatého Jakuba (Église Saint-Jacques de Liège)
Představte si, že stojíte před impozantní stavbou, která za sebou má více než tisíciletou historii. Právě takový je kostel svatého Jakuba. Jeho základy sahají až do roku 1015, kdy zde bylo založeno opatství. Dnes z něj sice zbylo jen tohle nádherné gotické dílo, ale právě to spojení starého a nového mu dodává tu pravou atmosféru.
Když vstoupíte dovnitř, budete se cítit jako v pohádce. Vaše oči budou těkat všemi směry. Vitráže z 16. století vypraví příběhy o dávných časech, mnišské chórové lavice vás zavedou do středověku a barokní sochy od slavného Jeana Del Cour vám budou vyprávět o umění a náboženství.
A co takhle dvojí točité schodiště? To je prostě něco, co musíte vidět na vlastní oči! Nejenže je to architektonický unikát, ale také skvělá příležitost k tomu, abyste se cítili jako v nějakém tajemném klášteře.
Kostel svatého Jakuba není jen místem pro modlitby, ale také prestižním kulturním centrem. Pravidelně se zde konají koncerty a představení, takže pokud budete mít štěstí, možná právě vy budete moci zažít jedinečný umělecký zážitek.
Adresa: Place Saint Jacques 8, Lutych
- Kostel svatého Jakuba
- Kostel svatého Jakuba
Katedrála svatého Pavla (Cathédrale Saint-Paul de Liège)
Tento gotický skvost, jehož stavba trvala téměř 200 let, v sobě ukrývá nespočet fascinujících příběhů. Věděli jste, že právě zde studoval slavný český kronikář Kosmas? A že z její věže se rozeznívá až 49 zvonů?
V křížové chodbě katedrály se pak ukrývá opravdový poklad – katedrální pokladnice (Trésor de Liège). Zde jsou shromážděny neocenitelné předměty, které vyprávějí o bohaté historii knížectví Lutych. Pokud máte rádi historii a umění, návštěva pokladnice je naprostou nutností.
Adresa: Place de la Cathédrale, Lutych
- Katedrála svatého Pavla
- Katedrála svatého Pavla
Až se pokocháte lutyšským pokladem, vydejte se na procházku malebnými uličkami Lutychu. Zastavte se na náměstí Place Saint-Lambert a Place du Marché, kde vás okouzlí knížecí biskupský palác a památník Le Perron.
Náměstí svatého Lamberta (Place Saint-Lambert)
Na tomto místě se odehrává jedna z nejzajímavějších kapitol historie města. Právě tady stávala impozantní katedrála svatého Lamberta. Bohužel, v roce 1794 ji stihla zničující revoluční bouře. Zbyly po ní jen základy, které si můžete prohlédnout v podzemním Archeofóru. Je to jako nahlédnout do minulosti a dotknout se zbytků někdejší slávy.
A co takhle se podívat přímo do sídla moci? Na náměstí se totiž tyčí majestátní bývalý knížecí biskupský palác (Palais des Princes-Évêques). Byl to středobod politického a duchovního života města. Knížecí biskupové zde vládli železnou rukou a rozhodovali o osudech města a jeho obyvatel. Dnes v něm sídlí soudní budova a vládní budova provincie. Můžete si ho představit jako takový malý Versailles v srdci Valonska.
Tržní náměstí (Place du Marché)
Tržní náměstí, jak název napovídá, bylo odjakživa centrem pulzujícího života města. Hned na první pohled vás zaujmou hlavní aktéři tohoto místa: Le Perron a radnice Violette (Fialka).
Le Perron, štíhlý a elegantní památník, je symbolem svobody města. Jeho příběh je jako vystřižený z románu. Kdysi tento památník nechal burgundský vévoda Karel Smělý odvézt do Brugg, aby zlomil vzpurné město Liège. Naštěstí se Le Perron vrátil a stojí zde jako hrdý svědek nezdolnosti místních. Dnes ho zdobí Tři grácie, které podpírají borovou šišku s křížem – symbol křesťanství. Radnice Violette, se svou fialovou fasádou, zase připomíná někdejší moc města.
Celé náměstí je jako živý obraz. Starobylé domy, některé s plochými střechami, které přežily válku, dodávají místu osobitý ráz.
Z náměstí se vydejte na dobrodružství a vyšlápněte po schodech na horu Bueren. Pro netrénované je to sice trochu náročnější výstup, ale výhled z vrcholu stojí za to. Uvidíte celé město jako na dlani a budete se cítit jako dobyvatelé.
Montagne de Bueren (Hora Bueren)
Představte si, že stojíte na úpatí kamenného obra, který se tyčí do nebe. Ne, není to žádný fantasy román, ale skutečnost. Toto dlouhé kamenné schodiště s neuvěřitelnými 374 schody vede na kopec Bueren. A věřte nebo ne, každý jeden schod má svůj příběh.
Schodiště bylo postaveno na počátku 19. století na počest 600 padlých belgických vojáků. Ale to není celý příběh. Ve skutečnosti bylo schodiště především strategickým prvkem – mělo umožnit rychlý přesun vojáků z citadely do centra města v případě ohrožení. Jenže časy se mění a citadela ztratila svůj význam, takže dnešní schodiště zůstalo jako tichý svědek dávných událostí.
Když se vydáte po schodech vzhůru, budete se cítit jako hrdina nějakého historického románu. S každým schodkem se dostanete o něco blíže k minulosti. Nahoře vás totiž čeká nejen úžasný výhled na město, ale také monumentální obelisk věnovaný 14. liniovému pluku belgické armády (Monument au 14ème Régiment de Ligne), který bojoval v první světové válce.
Adresa: Boulevard du 12ème de Ligne, Lutych
- Katedrála svatého Pavla
- Hora Bueren
Až se pokocháte výhledem, sejděte po schodech zase dolů a vydejte se do muzea Le Grand Curtius.
Muzeum Le Grand Curtius
Tento architektonický skvost, vzniklý spojením starobylých a moderních budov, vás přenese do dávných dob. Projděte se výstavami, které oživují bohatou historii tohoto města. A nebojte se, ani milovníci českého umění nepřijdou zkrátka – zdejší sbírky ukrývají i kousky nádherného českého porcelánu. Je to jako listovat v obrazové knize plné příběhů.
Adresa: Féronstrée 136, Lutych
- Muzeum Le Grand Curtius
- Muzeum Le Grand Curtius
Náš gurmánský tip:
Pokud milujete sladké pokušení, pak na vás v Lutychu čeká gastronomický zážitek – Lutyšské vafle (Gaufres de Liège)! Na rozdíl od nadýchaných bruselských vaflí jsou tyto na povrchu vláčné, uvnitř hutnější a jejich těsto je více sladké. Pečou se přímo před vámi, voní po skořici, a nejlepší jsou ještě teplé z pouličního stánku.
Náš tip na parkování:
My jsme zaparkovali našeho čtyřkolového miláčka v garážích nákupního centra Médiacité. Odtud to byl jenom kousek pěšky do parku La Boverie.
Adresa: Boulevard Raymond Poincaré 7, Lutych
Naše pozvánka na závěr:
Asi 20 minut od rušného Lutychu se můžete přenést do světa, kde se třpytí křišťál a historie se dotýká současnosti. Château du Val Saint-Lambert, elegantní zámek s duší, ukrývá muzeum Musée du Val, které vás okouzlí svou jedinečností.
Cristal Discovery – to není jen tak nějaké muzeum. Je to spíš jako cesta časem. Představte si, že se ocitnete přímo v srdci sklářské dílny. Film vás vtáhne do příběhu lidí, kteří tady kdysi dřeli a vytvářeli umělecká díla. A těch děl je tu požehnaně! Od drobných šperků až po obří sochy, co vám vyrazí dech.
Interaktivní zábava zaručena! Můžete si sáhnout třeba na chladný křišťál a odnést si domů nějakou tu vzpomínku. A když už budete v tom sklářském ráji, určitě se zastavte v místním obchodě. Tam nakoupíte originální kousky za ceny, co vás mile překvapí.
A co navíc? Parkování v prostorném areálu je zdarma.
Adresa: Esplanade du Val, Seraing