Paříž láká návštěvníky z celého světa svým jedinečným kouzlem. Od historických památek přes módní butiky až po útulné kavárny. Město nabízí tolik, že se sem budete chtít vracet znovu a znovu.
V tomto článku vás provedeme labyrintem pařížských ulic a ukážeme vám ta nejkrásnější a nejzajímavější místa, která byste při první návštěvě rozhodně neměli minout.
Eiffelova věž (La tour Eiffel)
Tato železná dáma, která se tyčí v srdci města, dodnes rozděluje místní obyvatele na dva tábory: milovníky a odpůrce.
Když byla věž v roce 1889 postavena pro Světovou výstavu u příležitosti 100. výročí Velké francouzské revoluce, mnozí Pařížané ji považovali za ošklivé a nevkusné železné monstrum, které narušuje panoráma města. Gustave Eiffel, konstruktér této kontroverzní stavby, se musel nechat slyšet, že jeho výtvor zde bude stát pouhých 20 let. Naštěstí pro nás všechny, Eiffelova věž se stala symbolem Paříže i samotné Francie a dnes je jednou z nejnavštěvovanějších památek na světě.
Z jejího vrcholu se vám otevře panoramatický výhled, který vám vyrazí dech. A když se za soumraku rozsvítí, budete se cítit jako v pohádce. Tak co, vyrazíte ji také pokořit?
Adresa: Avenue Gustave Eiffel, Paříž
- Eiffelova věž
- Eiffelova věž
Náš tip:
Svou návštěvu věže si dobře naplánujte. Dlouhým frontám se můžete vyhnout, pokud si předem koupíte vstupenku na stanovený čas nebo si vyberete prohlídku s průvodcem.
Champs-de-Mars (Martova pole)
Chcete zažít Paříž jako místní? Pak musíte navštívit Champ-de-Mars rozprostírající se vedle Eiffelovy věže. Tento zelený koberec je místem, kde se mísí historie s romantikou.
Dříve se zde konaly vojenské přehlídky a různé slavnosti. Dnes je to oblíbené místo pro pikniky, procházky a relaxaci. Představte si, jak ležíte na dece, kolem vás se procházejí zamilované páry a vy se kocháte výhledem na Eiffelovu věž. A nezapomeňte si vzít s sebou deku, piknikový koš s dobrotami a láhev skvělého francouzského vína.
V průběhu roku se zde také konají různé koncerty, festivaly a sportovní události.
Naše upozornění:
I když je tento pařížský park bezpečným místem, dejte si pozor na kapsáře, a to zejména v přeplněných dnech.
Vítězný oblouk (Arc de triomphe)
Dalším národním symbolem stojícím v Paříži je monumentální stavba, která oslavuje vojenská vítězství a zároveň slouží jako skvělé místo pro fotografické zachycení vašich momentů.
Vítězný oblouk si objednal sám Napoleon Bonaparte. Jeho stavba byla zahájena v roce 1806 po slavném vítězství u Slavkova a trvala neuvěřitelných 30 let. Ačkoli byl dokončen až po Napoleonově smrti, jeho duch v tomto oblouku stále dýchá.
Oblouk byl původně koncipován jako oslava vojenských úspěchů Napoleona a francouzské armády. Jeho stěny jsou zdobeny reliéfy zobrazujícími významné bitvy a události francouzské historie. Pod obloukem pak hoří věčný plamen s hrobem neznámého vojína na památku padlých francouzských vojáků.
Navíc každý rok místo slouží jako výchozí bod pro velkolepou vojenskou přehlídku, která připomíná dobytí Bastily a začátek Velké francouzské revoluce. A naopak, u oblouku končí slavný cyklistický závod Tour de France. To je pro cyklisty vrchol jejich kariéry a pro diváky nezapomenutelný zážitek.
- Vítězný oblouk
- Vítězný oblouk
Pokud zdoláte 284 schodů, budete odměněni úchvatným panoramatickým výhledem, kde budete mít pocit, že můžete celou Paříž sbalit do kapsy. Uvnitř oblouku se také nachází muzeum vypovídající o historii a významu této stavby. Lístky k vstupu do oblouku si můžete zakoupit na oficiálních webových stránkách online.
Adresa: Place Charles de Gaulle, Paříž
Třída Elysejská pole (Avenue des Champs-Elysées)
Tato ikonická pařížská třída, která se rozprostírá pod Vítězným obloukem, je jednou z nejznámějších a nejnavštěvovanějších ulic na světě. Champs-Elysées je ovšem víc než jen nákupní pasáž, je to živoucí muzeum historie, které vypráví příběh o vzestupech a pádech francouzské společnosti. Samotný její název pak odkazuje na Elysium, kam podle starověké mytologie odcházeli hrdinové po smrti blaženě žít.
Dnes je těžké si představit, že místo, kde se dnes prohánějí luxusní auta a procházejí se módní ikony, bylo kdysi bažinaté území. Až v 17. století se zahradní architekt André Le Nôtre, známý především díky Versailleským zahradám, pustil do odvodňovacích prací a vytvořil zde příjemnou promenádu.
- Vítězný oblouk
- Avenue des Champs-Elysées
Tato třída se stala místem, kde se odehrávala historie. Během Velké francouzské revoluce se zde konaly oslavy a průvody. Za Napoleona Bonaparte byla třída přestavěna a získala svou současnou podobu. Stala se místem oslav císařových vítězství.
Po pádu Napoleona se Champs-Élysées staly místem setkávání pařížské smetánky. A stavěly se zde honosné domy a paláce. Postupně se třída změnila v oblíbené místo pro procházky, nákupy a zábavu.
Dnes je symbolem moderní Paříže. Najdete zde luxusní obchody, kavárny, restaurace, kina a další zábavní podniky. Každý rok sem míří miliony turistů, aby si užili atmosféru tohoto pulzujícího místa.
Naše tipy:
Nejlepší čas na návštěvu: Pokud chcete uniknout davům, vyhněte se víkendům a svátkům.
Nákupy: Pokud plánujete nakupovat, připravte si peněženku.
Relaxace: Najděte si klidné místo v některé z kaváren a užijte si atmosféru.
Náměstí Svornosti (Place de la Concorde)
Představte si místo, kde se mísí historie, umění a každodenní život. Místo, které bylo svědkem revolucí, poprav a oslav. Místo, kde se prolínají minulost a současnost.
Tímto místem je náměstí Svornosti, které je největší ve městě a zároveň jedno z nejznámějších na světě. Jeho historie je stejně bohatá jako jeho architektonická krása.
Náměstí, které se rozkládá na východním konci třídy Champs-Elysées, prošlo dlouhou a bouřlivou historií. Původně zde stála socha Ludvíka XV., ale po Velké francouzské revoluci se náměstí stalo dějištěm hrůzných událostí. Na místě, kde dnes stojí egyptský obelisk, byla gilotina, na které přišli o život mimo jiné francouzský král Ludvík XVI. a jeho manželka Marie Antoinetta.
Po revoluci se náměstí stalo symbolem nové éry a v roce 1831 zde přibyl i jeho nejznámější symbol luxorský obelisk. Tento 3000 let starý monolit byl darem egyptského vicekrále a dodnes je dominantou náměstí.
Naše tipy:
Nejlepší čas na návštěvu: Ráno nebo večer, kdy je zde méně turistů. Z náměstí je rovněž krásný výhled na Champs-Élysées a Vítězný oblouk.
Co vidět: Kromě obelisku se určitě podívejte na fontány a sochy, které náměstí zdobí. Na severní straně se pak nachází budova Národního shromáždění, kde sídlí dolní komora francouzského parlamentu.
Kde se občerstvit: V okolí náměstí najdete mnoho kaváren a restaurací, kde si můžete odpočinout.
Tuilerijské zahrady (Jardin des Tuileries)
Tuilerijské zahrady v srdci Paříže nabízejí únik od ruchu velkoměsta. Tento rozlehlý park, ohraničený impozantním Louvrem a náměstím Svornosti, je oázou klidu pro místní i turisty.
Historie zahrad sahá až do 16. století, kdy byly založeny na přání královny Kateřiny Medicejské. Původně nesly rysy italské renesance, ale v 17. století je slavný zahradní architekt André Le Nôtre přetvořil do podoby typické pro francouzské baroko. Až do roku 1871 zde stál i Tuilerijský palác, který však vyhořel.
- Náměstí Svornosti
- Tuilerijské zahrady
Dnes jsou Tuilerijské zahrady nejen místem pro relaxaci, ale i významným uměleckým centrem. V bývalé míčovně, Galerie Nationale du Jeu de Paume, najdete vynikající sbírku moderního umění. Sousední muzeum Musée de l’Orangerie je zasvěceno impresionismu a proslavilo se zejména cyklem Monetových Leknínů.
Ani milovníci sochařství nepřijdou zkrátka. Hned za muzeem Oranžerie se můžete setkat s díly Augusta Rodina, jako je například slavný Polibek. V zahradě je rozmístěno mnoho dalších soch významných umělců, které dodávají parku osobitý charakter.
Dalšími lákadly jsou jezírka, kolem nichž najdete pohodlné posezení, ideální pro odpočinek a pozorování kolemjdoucích. Tuilerijské zahrady ovšem nabízí i řadu aktivit. Můžete si například pronajmout malou loďku a vyrazit na projížďku, nebo si zahrát oblíbenou francouzskou hru pétanque.
Tuilerijské zahrady jsou prostě místem, které byste si při návštěvě Paříže neměli nechat ujít. Nabízí jedinečný zážitek pro všechny vaše smysly.
Náš tip:
Nejlepší dobou pro návštěvu jsou jarní a podzimní měsíce, kdy není v parku příliš velké horko ani zima a zároveň se vyhnete největšímu návalu návštěvníků.
Muzeum Louvre
Louvre, to není jen název slavného muzea, ale synonymum umění, historie a kultury. Tento monumentální palác v sobě ukrývá poklady od starověku až po novověk. A co dělá Louvre tak výjimečným? Pojďme se společně vydat na cestu časem a odhalit jeho tajemství.
Louvre má za sebou bohatou historii, která se začala psát již ve 12. století. Původně sloužil jako pevnost a později jako královský palác. Během Velké francouzské revoluce se otevřely jeho dveře veřejnosti a z bývalého sídla panovníků se stalo muzeum. Dnes je Louvre jedním z největších a nejnavštěvovanějších muzeí na světě, které se pyšní nejen rozsahem sbírek, ale také svou architekturou.
Adresa: Place du Palais Royal, Paříž
- Louvre
- Louvre
Co v muzeu rozhodně neminout:
Mona Lisa: Ikona světového umění a nejoblíbenější exponát muzea. Přijďte odhalit tajemství úsměvu Leonardova tajemného portrétu.
Michelangelův sál: Ponořte se do renesance a obdivujte mistrovská díla Michelangela, jako jsou například sochy Otroků.
Apollonova galerie: Nechte se okouzlit luxusem a bohatstvím francouzského klasicismu. Zde naleznete nejen sochy a obrazy, ale také drahé kameny a další umělecké předměty.
Komnaty Napoleona III.: Přeneste se do doby druhého císařství a obdivujte opulentní interiéry plné zlata, zrcadel a křišťálů.
Naše tipy:
Naplánujte si návštěvu předem a rezervujte si vstupenky online, abyste se vyhnuli dlouhým frontám. Zároveň se vyhnete největším davům, pokud přijdete hned brzy ráno. Do muzea vstoupíte skleněnou pyramidou. Louvre je obrovský, takže se při samotné prohlídce zaměřte jen na to, co vás nejvíce zajímá.
Katedrála Notre-Dame
Pařížská katedrála Notre-Dame je víc než jen budova. Je to živoucí kousek historie, duchovní oáza a nezapomenutelný zážitek pro miliony návštěvníků ročně. Tento impozantní gotický chrám, který se tyčí nad ostrovem Cité, je právem považován za jeden z nejvýznamnějších symbolů Francie.
Své kořeny má katedrála hluboko v minulosti. Na místě, kde dnes stojí, se v dávných dobách nacházel galsko-římský chrám zasvěcený Jupiterovi. Stavba současné katedrály započala ve 12. století a trvala téměř dvě století. Během své dlouhé historie se katedrála stala svědkem významných událostí, od korunovací francouzských králů až po bouřlivé období Velké francouzské revoluce.
- Katedrála Notre-Dame
- Katedrála Notre-Dame
Katedrála je mistrovským dílem gotické architektury. Její impozantní rozměry, složité klenby a sochařská výzdoba dodnes ohromují návštěvníky. Nádherná vitrážová okna propouštějí do interiéru barevné světlo a vytvářejí tak jedinečnou atmosféru.
Z vrcholu stavby se vám pak naskytne úchvatný panoramatický výhled na Paříž. Fantastické chiméry a chrliče zase zdobí stěny a střechu katedrály. Původně sloužily k odvádění dešťové vody, dnes jsou jedním z jejích nejznámějších symbolů.
Adresa: 6 Parvis Notre-Dame – Place Jean-Paul II, Paříž
Naše tipy:
Doporučujeme dodržovat stanovený kodex oblékání se zakrytými koleny a rameny. Vzhledem k tomu, že se jedná se o posvátné místo, vyžaduje se prohlídka katedrály v tichosti a s úctou.
Vstup je zdarma.
Památník mučedníků deportace (Mémorial des Martyrs de la Déportation)
Paříž skrývá mnohé temné kapitoly své historie. Jednou z nich je období druhé světové války a s ním spojená deportace tisíců Židů do nacistických koncentračních táborů. Tato tragická událost je připomínána na mnoha místech ve městě, ale jedním z nejdojemnějších je bezesporu Památník obětem deportace.
Památník se nachází na malém náměstíčku za katedrálou Notre-Dame na východním cípu ostrova Cité. Už samotná cesta k němu je symbolická. Úzké schodiště vás zavede mezi hrubými betonovými zdmi až do podzemí, do prostoru, který je jakýmsi sestupem do hlubin historie.
Uvnitř památníku se nachází dlouhá chodba lemovaná dvěma sty tisíci zlatými skleněnými tyčinkami. Každá z nich symbolizuje jednu z obětí deportací. Je to nesmírně působivý obraz, který vyvolává pocit pokory a úcty k lidskému utrpení.
Památník je místem ticha, rozjímání a úcty k obětem. V kryptě je umístěn hrob neznámého deportovaného a na zdech jsou uvedeny názvy koncentračních táborů, kam byli Francouzi odvlečeni.
Adresa: 7 Quai de l’Archevêché, Paříž
Naše zkušenost:
Připravte se na silný zážitek, protože návštěva památníku může být emocionálně náročná.
V dnešní uspěchané době je důležité najít si čas na to se zastavit a zamyslet se nad tím, co je v životě opravdu důležité.
Vstup je zdarma.
Svatá kaple (Sainte Chapelle)
Představte si místo, kde se světlo a víra snoubí v dokonalé harmonii. Místo, kde se historie dotýká nebes a kde každý detail vypráví příběh. To vše je Svatá kaple, skrytý klenot gotické architektury v samém srdci Paříže.
Postavena v 13. století na příkaz francouzského krále Ludvíka IX. Svatého, byla kaple koncipována jako gigantický relikviář. Král, vášnivý sběratel svatých ostatků, zde uložil nejcennější ze svých pokladů – trnovou korunu Ježíše Krista. Kaple se tak stala poutním místem pro věřící z celé Evropy.
- Svatá kaple
- Svatá kaple
Nejvíce fascinující jsou bezesporu její obrovská vitrážová okna. Tisíce barevných skleněných kousků vytváří ohromující světelnou podívanou, která zalévá interiér kaple nebesky modrým světlem. Výjevy ze Starého a Nového zákona, zobrazené na patnácti oknech, vytvářejí jakousi biblickou encyklopedii v obrazech. Zvláštní zmínku si zaslouží i rozlehlé růžicové okno s apokalyptickými scénami.
Svatá kaple zažila bouřlivé období během Velké francouzské revoluce, kdy byla značně poškozena a znesvěcena. Naštěstí se dočkala rozsáhlé rekonstrukce v 19. století. Dnes je opět jedním z nejnavštěvovanějších míst v Paříži a právem patří mezi klenoty světového dědictví.
Adresa: 10 Boulevard du Palais, Paříž
Naše doporoučení:
Přijďte si sem odpočinout od ruchu města a nechte se unést magickou atmosférou tohoto místa ráno nebo pozdě odpoledne, kdy se vyhnete davům.
Kopec Montmartre
Montmartre, to není jen obyčejná pařížská čtvrť. Je to místo s duší, s historií, s uměním. Je to kopec, který se tyčí nad městem a nabízí dechberoucí výhledy. Je to místo, kde se potkávají umělci, bohémové, milenci i turisté.
Dříve byl Montmartre malou vesnicí za městskými hradbami. Bylo to místo klidu a pokory, kde se pěstovalo víno a žilo se pomalým tempem. To se ale změnilo v 19. století, kdy se Paříž rozrůstala a Montmartre se stal místem, kam se stěhovali umělci a lidé s volným duchem. Nízké nájmy a klidná atmosféra lákaly malíře, básníky a hudebníky. Zrodil se tak Montmartre, jak ho známe dnes – místo plné inspirace, kreativity a bohémského života.
- Bazilika Sacré-Coeur
- Moulin Rouge
Dominantou Montmartru je zářivě bílá bazilika Sacré-Coeur. Tento impozantní chrám zasvěcený Svatému srdci Ježíšovu je jako magnet pro turisty z celého světa. Jeho bílá fasáda, zdobená mozaikami a sochami, září do dálky a nabízí nezapomenutelné pohledy na město lásky. A jak je možné, že zůstává její bílá barva stále zářivá? Fasáda baziliky je vystavěna z travertinu, přírodního kamene, který má samočisticí vlastnosti.
K bazilice je možné vyšlápnout po schodech nebo se svézt místní lanovkou (Funiculaire de Montmartre). K přepravě lanovkou slouží stejný lístek jako na metro. Cestou do kopule baziliky lze navštívit v kryptě podzemní kapli, kde je uloženo srdce slavného astronoma Le Gentila. Vrchol kopule pak nabízí jedinečný zážitek – pocit, že se můžete dotknout oblaků.
Adresa: Rue du Chevalier de la Barre 35, Paříž
Naše tipy:
Nejlepší čas pro návštěvu je ráno nebo pozdě odpoledne, kdy je zde méně turistů.
Vstup do baziliky je zdarma, za návštěvu krypty a kopule se platí.
Věděli jste, že ještě před pár stoletími byl Montmartre známý především díky větrným mlýnům? Dva z nich se tu dodnes zachovaly. Jeden, schovaný mezi stromy na ulici Rue des Abbesses, slouží dnes jako tichý svědek minulosti.
A právě Rue des Abbesses je místem, kde se zastavil čas. Široká pěší zóna plná restaurací s venkovním posezením vás přenese do typické pařížské atmosféry. Ať už je teplo nebo zima, stolky jsou téměř vždy obsazené. Doporučujeme ochutnat některou z místních specialit – třeba kohouta na víně.
Na konci ulice Rue des Abbesses narazíte na náměstí Place des Abbesses, které je rájem pro umělce. Zde se můžete setkat s pouličními hudebníky, tanečníky nebo malíři. Atmosféra je zde vždy živá a inspirativní.
A co víc, na náměstíčku stojí za to vidět hned několik zajímavostí. Například cihlový kostel svatého Petra, který má na sobě neobvyklý umělecký prvek – litinu. Nebo původní vchod do metra od Hectora Guimarda. Tato architektonická perla v secesním stylu (Art Nouveau) je jediným dochovaným vstupem do pařížského metra z 19. století. Jeho křivky, ornamenty a jemné detaily vás přenesou do doby, kdy se metro teprve začínalo stavět.
- Montmartre
- Montmartre
A nesmíme ani zapomenout na Zeď Miluji Tě. (Le mur des je t’aime). Tato zeď, na které je nápis „Miluji Tě“ napsán ve všech světových jazycích, je oblíbeným místem pro turisty i místní. Najdete zde i češtinu!
Okolí náměstí je pak doslova nabité obchůdky s uměleckými předměty, suvenýry a místními specialitami, které lákají k objevování.
Náš tip na noční zážitek:
Chcete zažít pravou pařížskou noc? Navštivte legendární kabaret Moulin Rouge, který je druhým zachovalým větrným mlýnem na Montmartre. Burleska, kankán a nezapomenutelná atmosféra vás přenesou do světa plného vášně a luxusu. Ale pozor, cena vstupenky odpovídá právě tomu luxusu, který vás obklopuje. A samozřejmostí je i rezervace, protože poptávka po tomto unikátním zážitku je stále vysoká.
Adresa: Boulevard de Clichy 82, Paříž
Náš tip na skvělý oběd:
My jsme si oblíbili netradičně italskou restauraci Ristorante Al Caratello. Už od prvního kroku do restaurace nás obklopila příjemná a živá atmosféra. Útulný interiér, přátelský personál a vůně čerstvě vařené italské kuchyně – to vše vytváří dokonalou kulisu pro nezapomenutelný gastronomický zážitek. Doporučujeme ochutnat některou z denních specialit. Šéfkuchař pravidelně obměňuje nabídku, a tak máte možnost vyzkoušet něco nového při každé návštěvě.
Adresa: 5 Rue Audran, Paříž
Naše doporučení:
Pokud chcete zažít Montmartre jako místní, vydejte se sem brzy ráno. Ulice budou ještě klidné a vy si budete moci vychutnat toto prostředí bez davů turistů.
A kde jsme se ubytovali?
My jsme si oblíbili náměstí Place d’Italie, skryté ve 13. pařížském obvodě. Toto živé, kruhové náměstí se stalo naším domácím přístavem při každé návštěvě města. Jeho výhodná poloha s přímým napojením na metro nám umožnila snadno a rychle prozkoumat všechny kouty Paříže. Navíc ubytování v této oblasti nabízí příjemný kompromis mezi cenou a komfortem, což je v porovnání s přeplněným a drahým centrem rozhodně osvěžující změna.
Ubytování na samotném okraji města, zejména při případných dopravních stávkách, může být noční můrou. Již několikrát jsme se přesvědčili, že i hodinová pěší cesta do centra je stále lepší, než být uvězněn na okraji.
Náměstí samo o sobě nabízí vše, co potřebujete: velké nákupní centrum, které se stalo našim oblíbeným místem pro nákupy suvenýrů a místních specialit, a nespočet restaurací a kaváren pro všechny chutě.
Z vlastních zkušeností můžeme doporučit hotely Ibis a Mercure. Ibis nabízí výborný poměr ceny a kvality, zatímco Mercure potěší náročnější klienty prostornými pokoji a bohatou snídaní.
Adresa hotelu Ibis: 15 Bis Avenue Ditalie, Paříž
Adresa hotelu Mercure: 25 Boulevard Auguste Blanqui, Paříž
Doprava:
My jsme využívali pařížské metro pyšnící se neuvěřitelnými 14 linkami, které se proplétají městem jako barevné nitě. Každá linka má své vlastní číslo a charakteristickou barvu, což usnadňuje orientaci i těm, kteří se v metropoli pohybují poprvé.
Na všech stanicích jsou k dispozici přehledné mapky, které zobrazují celý systém. Důležité jsou také informační tabule s označením směru (Direction), možností přestupu (Correspondance) a východů (Sortie).
Jízdenky na metro provozované dopravním podnikem RATP (Régie autonome des transports parisiens) si lze vybrat podle doby pobytu a frekvence využití hromadné dopravy.
Z letiště Charlese de Gaulla jsme využili linku B RER (Réseau Express Régional), což je rozsáhlá síť příměstských expresních vlaků, která doplňuje pařížské metro. Jízdenky můžete koupit v automatu nebo na přepážce přímo na letišti.
Naše doporučení:
Nikdy si nekupujte jízdenky od překupníků, ale raději využijte prodejní automaty ve stanicích metra.