Chystáte se do Říma a chcete zažít pravou historii? V našem dalším článku vám představíme nejkrásnější antické a křesťanské památky, které musíte vidět. Najdete tu rovněž praktické informace o otevírací době, vstupném a dalších zajímavostech.
Chcete si naplánovat celý výlet do detailů? Pak si přečtěte i náš článek Řím aneb úchvatné památky přímo pod otevřeným nebem zahrnující nejen další římské památky, ale také naše tipy na ubytování, dopravu a mnoho dalšího.
Pantheon
Představte si, že stojíte v srdci starověkého Říma a pohlížíte vzhůru do dokonalého kruhu, který se zdá, že se dotýká nebe. To je Pantheon, jedna z nejúžasnějších staveb, jaké kdy lidstvo vytvořilo.
Ačkoli název napovídá, že byl zasvěcen všem bohům, přesný účel této stavby zůstává dodnes zahalen tajemstvím. Víme jen to, že jeho počátky sahají až do roku 27 našeho letopočtu, kdy byl vybudován na příkaz slavného římského politika a vojevůdce Agrippy. Po ničivém požáru byl v 2. století přestavěn císařem Hadriánem do podoby, kterou obdivujeme dodnes.
Interiér Pantheonu je prostě dechberoucí. Obrovská kruhová hala, zakrytá mohutnou kupolí s otvorem uprostřed, vytváří pocit kosmického prostoru. Slunce se sem dere tímto jediným otvorem a vytváří měnící se světelné efekty, které dodávají chrámu magickou atmosféru.
- Pantheon
- Pantheon
A víte, že kopule Pantheonu je největší nevyztuženou betonovou kopulí na světě? Její průměr činí téměř 45 metrů a dodnes udivuje inženýry a architekty. Její stavba byla v době antiky skutečným technickým zázrakem.
Zajímavostí také je, že strop Pantheonu byl původně obložen bronzem, který byl později roztaven a údajně použit na vytvoření baldachýnu nad Petrovým hrobem v bazilice svatého Petra.
Interiér Pantheonu je jedinečný a výjimečně zachovalý. Díky přeměně na křesťanský kostel v roce 608 se zde dodnes nachází oltáře a náhrobky mnoha významných osobností, mezi nimiž je i slavný italský malíř Raffael.
Adresa: Piazza della Rotondo, Řím
Naše tipy k návštěvě:
Vstupte zdarma: Pantheon je přístupný všem zdarma.
Přijďte brzy ráno: Vyhnete se tak největším davům turistů.
Všimněte si detailů: Od výzdoby až po nápisy na zdech – každý koutek Pantheonu skrývá zajímavý příběh.
Oblékněte se slušivě: Vzhledem k tomu, že Pantheon je stále využíván jako kostel, je vhodné k tomu přizpůsobit i svoje oblečení.
Pevnost Andělský hrad (Castel Sant’Angelo)
Původně monumentální hrobka římského císaře Hadriána je dnes jednou z nejnavštěvovanějších památek v Římě. Představte si mohutnou kruhovou stavbu obklopenou zelenými cypřiši a obloženou mramorem, na jejímž vrcholu se tyčila socha císaře se čtyřspřežím. Dnes už si sice nemůžeme prohlédnout původní zlatou nádheru, ale i tak je to úchvatný pohled do historie.
V průběhu staletí se hrad proměňoval v pevnost, vězení, útočiště papežů, a dokonce i v pokladnici Vatikánu. Tajný tunel spojující hrad s Vatikánem dodává tomuto místu punc tajemna.
- Andělský hrad a most
- Andělský hrad a most
Archanděl Michael se stal symbolem naděje a ochrany. Legenda vypráví o tom, jak papež Řehoř I. viděl archanděla na vrcholu hradu, jak tasí svůj meč na znamení konce morové epidemie. Od 18. století pak hrad zdobí i jeho bronzová socha.
V 19. století předal Vatikán hrad italské armádě, která jej přeměnila na muzeum, které dokumentuje jeho bohatou historii. Dnes si zde můžete prohlédnout původní mauzoleum s hrobkami, ačkoli většina cenných předmětů byla v průběhu staletí vykradena. Dále se zde nachází vězení, papežské apartmány, a především nádherná střešní terasa s panoramatickým výhledem na Řím.
K hradu vede přes řeku Tiber Andělský most (Ponte Sant‘ Angelo), ozdobený sochami andělů od Berniniho. Tyto sochy připomínají Ježíšovo utrpení a dodávají mostu a celému komplexu na mystické atmosféře.
Andělský hrad získal ještě větší popularitu díky románu Dana Browna Andělé a démoni. Film natočený podle této knihy z hradu učinil úkryt tajného společenství iluminátů.
Adresa: Lungotevere di Castello 50, Řím
Naše doporučení: (h5)
Kupte si lístky na pevnost předem online. Ušetříte čas ve frontě.
Památník Viktora Emanuela II. (Monumento a Vittorio Emanuele II)
Na vrcholu Kapitolu se tyčí monumentální stavba, která vzbuzuje údiv i kontroverzi. Památník Viktora Emanuela II., stavba tak impozantní, že jí Římané přezdívají Oltář vlasti (Altare della Patria).
Jeho čisté linie a oslnivě bílá fasáda působí jako zjevení z jiného světa. Říká se, že jeho tvary inspirovaly nejednu přezdívku pro tento památník, od svatebního dortu až po zubní protézu.
Avšak za touto neobvyklou architekturou se skrývá příběh sjednocení Itálie a odkaz Viktora Emanuela II. A ačkoli se uprostřed památníku hrdě tyčí jeho jezdecká socha, sám král odpočívá v legendárním Pantheonu.
- Památník Viktora Emanuela II.
- Památník Viktora Emanuela II.
Při procházce vnitřními prostory jsme se cítili jako součást italské historie. Detailně zpracované reliéfy nás přenesly do významných měst a muzeum nás vtáhlo do dějin sjednocení Itálie. Tichá úcta, kterou jsme cítili u Hrobu neznámého vojína, byla nesmírně silným zážitkem.
Vrcholem všeho byla pak jízda skleněným výtahem až na střechu památníku. Zde se nám otevřel překrásný výhled na Řím, který nám navždy zůstane v paměti. Pokud se do Říma chystáte, návštěvu tohoto památníku rozhodně nepodceňte.
Adresa: Piazza Venezia, Řím
Naše upozornění:
Do prostoru Hrobu neznámého vojína můžete vstoupit jen se zahalenými rameny a dlouhými kalhotami.
Náš tip:
Naproti ikonického památníku se ukrývá poklad z 17. století – Palazzo Bonaparte. Tento starobylý palác, s fasádou jako z pohádky, byl domovem samotné matky Napoleona Bonaparte.
Z malého zeleného balkónu kdysi Letizia Ramolino pozorovala život v pulsujícím Římě. My jsme se postavili na stejné místo a nechali se unášet představivostí.
Uvnitř jsme mohli obdivovat bohatě zdobené místnosti, kde Letizia trávila své dny, a také sádrový odlitek neoklasicistní sochy Napoleona ztvárněného jako boha Marse. Bylo to, jako bychom stáli tváří v tvář samotnému císaři.
A pokud jste milovníkem umění jako my, určitě vás potěší, že Palazzo Bonaparte v současnosti funguje jako centrum umělecké tvorby a kultury. Měli jsme to štěstí, že právě probíhala výstava našich oblíbených impresionistů. Bylo to jako listovat v živoucí galerii. Barvy, světlo, pohyb – to vše nás úplně pohltilo.
Adresa: Piazza Venezia, 5, Řím
Kapitolská muzea (Musei Capitolini)
Impozantní schodiště Cordonata nás zavedlo přímo k srdci starověkého Říma – na Kapitol. Dva obří žuloví lvi nás hlídali u paty schodiště, zatímco na vrcholu náměstí Piazza del Campidoglio, mistrovském díle Michelangela, na nás shlíželi samotní Dioskúrové, bratři Blíženci, kteří se na obloze starají o nebeské kočáry.
Obklopeni renesanční architekturou jsme obdivovali věrnou kopii jezdecké sochy císaře Marca Aurelia. A právě zde, v palácích kolem náměstí, se ukrývají poklady Kapitolských muzeí. Mezi nimi i originál této slavné sochy, která nám připomněla bohatou historii a moc Římské říše.
- Marcus Aurelius
- Kapitolský vrch
Kapitolská muzea nás přenesla do světa antických bohů, hrdinů a umělců. Procházeli jsme se mezi sochami, které stály na římských náměstích před staletími, a obdivovali mistrovská díla světoznámých malířů.
Zvláštní zmínku si zaslouží legendární bronzová vlčice kojící zakladatele Říma dvojčata Romula a Rema a dojemný „Lo Spinario“, nahý chlapec vytahujícího si trn z paty. Až uvidíte tyto sochy na vlastní oči, pochopíte, proč fascinovaly celé generace.
Nezapomněli jsme si vychutnat ani nádherný výhled z palácové terasy na Forum Romanum a Koloseum.
Adresa: Piazza del Campidoglio 1, Řím
Naše rada:
Nezapomeňte si vyhradit dostatek času na prohlídku, protože zdejší poklady vás zcela pohltí. Kromě hlavních sálů nabízí muzea i menší místnosti s bohatými sbírkami.
- Kapitolská muzea
- Ústa pravdy
Náš tip:
Asi 10 minut pěšky od Kapitolských muzeí se skrývá pod chladným průčelím kostela Santa Maria in Cosmedin tajemství, které po staletí fascinuje návštěvníky – Ústa pravdy (La Bocca della Verità).
Představte si obrovskou mramorovou masku, jejíž původ se ztrácí v dávné minulosti. Legenda praví, že tato maska, vážící přes tunu, byla kdysi součástí pohanského chrámu a sloužila jako neomylný detektor lži. Stačilo vložit ruku do obrovských úst a pravda vyšla najevo. Pokud jste lhali, maska vám bez milosti ruku ukousla.
Dnes už se sice nemusíte bát ztráty ruky, ale tajemná aura tohoto místa stále přitahuje turisty. A kdo ví, třeba i vy pocítíte zvláštní mravenčení, když svou ruku vložíte do chladného mramoru.
A věděli jste, že v kostele se nacházejí i ostatky svatého Valentýna, patrona zamilovaných?
Adresa: Piazza della Bocca della Verità, Řím
Vatikánská muzea (Musei Vaticani)
Vatikán není jen sídlem papeže, ale i jedním z největších uměleckých center světa. Vatikánská muzea ukrývají poklady shromažďované po staletí. Zde jsme se setkali s díly největších umělců všech dob, od starověkých mistrů až po renesanční velikány. Procházeli jsme galeriemi plnými soch, mozaik a nástěnných maleb a nechali se unášet na vlně krásy a kreativity.
- Vatikánská muzea
- Vatikánská muzea
Vrcholem naší návštěvy byla bezesporu Sixtinská kaple, místo sloužící ke shromažďování sboru kardinálů při volbě nového papeže (tzv. konkláve). Slavný Michelangelo zde vytvořil dílo, které dodnes uchvacuje svou monumentalitou a symbolikou. Strop kaple je pokryt freskami zobrazujícími biblické scény od stvoření nebe a země, přes prvotní hřích Adama a Evy, až po Noemovu archu. Poslední soud, umístěný na zadní stěně kaple, je pak vrcholným vyjádřením Michelangelovy geniality.
- Sixtinská kaple
- Sixtinská kaple
Mezi cenné klenoty patří také Raffaelovy síně, které jsou považovány za vrchol renesanční malby. Zdejší fresky, vytvořené pod vedením samotného Raffaela Santiho, jsou nejenom estetickým zážitkem, ale také důkazem nesmírného talentu a kreativity umělců té doby.
Milovníci malby si přijdou na své také v pinakotéce, která se řadí mezi nejvýznamnější umělecké galerie v Evropě. Každý obraz je unikátní a vypráví svůj vlastní příběh.
Adresa: Viale Vaticano, Řím
Naše upozornění:
Vstup do tohoto uměleckého svatostánku není tak jednoduchý. Vstupenky bývají velmi žádané, a proto si je kupte online s předstihem. Vyhraďte si na prohlídku alespoň půl dne, abyste si mohli vychutnat atmosféru a krásu každého zákoutí.
Náš tip:
Chcete poslat nezapomenutelný pozdrav z Vatikánu? Využijte jedinečné příležitosti a pošlete pohlednici přímo vatikánskou poštou z muzeí. Vyberte si tu nejkrásnější pohlednici a přidejte k ní originální vatikánskou známku. A pak už stačí jen hodit vzkaz do ikonické žluté poštovní schránky. Představ si tu radost, až vaše přání dorazí domů s razítkem z nejmenšího státu na světě.
Vatikánské zahrady (Giardini Vaticani)
Za mohutnými zdmi Vatikánu se také skrývá zelený klenot, který vás okouzlí svou krásou. Zahrady, rozkládající se na téměř polovině území Vatikánu, jsou oázou klidu a meditace už od 13. století.
Při prohlídce zahrad se doslova projdete historií. Renesanční architekti rozčlenili původní zahrady do teras a zelených ploch, které zdobí nádherné fontány, sochy a svatyně. V 20. století pak zahrady získaly ještě další rozměr – vyrostlo zde sídlo vlády, a dokonce i heliport.
Vatikánské zahrady nejsou jen obyčejným parkem. Jsou místem, kde se potkává historie, umění a příroda. A pokud chcete uniknout největším davům turistů, vydejte se do zahrad v jarních měsících. Budete mít tak možnost si jejich krásu vychutnat naplno. A nezapomeňte si zakoupit vstupenku předem.
Adresa: Viale Vaticano, Řím
Bazilika svatého Petra (Basilica di San Pietro in Vaticano)
Svatopetrský chrám, jak se bazilice také říká, je více než jen kostel. Stojí na místě, kde podle legendy spočinuly ostatky samotného apoštola Petra, prvního papeže. Jeho význam pro katolickou církev je nepředstavitelný.
Výstavba baziliky byla velkolepým projektem, který se táhl více než sto let. Na jejím vzniku se podílela plejáda významných umělců a architektů. Donato Bramante, Raffael, Michelangelo Buonarroti a Giovanni Lorenzo Bernini – to jsou jen některá jména spojená s tímto mistrovským dílem. Každý z nich zanechal na chrámu nesmazatelný otisk svého talentu.
Do chrámu vede pět dveří, z nichž každá má svůj symbolický význam. Zvláště pozoruhodná je tzv. Brána smrti, která slouží k přinášení ostatků zesnulých papežů. Její název sice zní ponuře, ale odkazuje na přechod do věčného života. Svaté dveře, které se naopak otevírají pouze jednou za 25 let během Svatého roku, jsou symbolem odpuštění hříchů a nového začátku.
Z centrálního balkónu nad podloubím se každý rok ozývá papežovo požehnání Urbi et orbi (Městu a světu). Tento slavnostní akt, který se koná na Vánoce a Velikonoce, je přenášen do celého světa a představuje jednotu církve.
- Bazilika svatého Petra
- Svatý Petr
Michelangelova Pieta a Berniniho bronzový baldachýn – to jsou jen dvě z mnoha ikonických děl, která se v bazilice nacházejí. Pieta, zobrazující Marii s bezvládným tělem Ježíše, je považována za jednu z nejdokonalejších Michelangelových soch. Berniniho baldachýn nad hrobem svatého Petra je zase symbolem papežské moci.
A co takhle Berniniho hrobka Alexandra VII.? Pozlacená postava s přesýpacími hodinami je působivým připomenutím plynutí času a smrti.
Výstup na kopuli je pro fyzicky zdatné návštěvníky nezapomenutelným zážitkem. Po zdolání 550 schodů se vám naskytne dechberoucí panoramatický výhled na Řím a Vatikán.
Tajemství podzemí odkrývají krypty s hrobkami papežů. V omezeném počtu návštěvníků probíhají i prohlídky vykopávek staré nekropole, kde se mimo jiné nachází hrob apoštola Petra. Upozornění: Prohlídka není vhodná pro osoby trpící klaustrofobií.
Před bazilikou se rozprostírá obrovské Svatopetrské náměstí ve tvaru elipsy, které navrhl Bernini. Jeho budovy symbolizují náruč církve, která vítá všechny věřící. A pokud budete mít štěstí, můžete zde v neděli v poledne spatřit papeže, jak uděluje z okna své pracovny požehnání.
Adresa: Piazza San Pietro, Vatikán
- Bazilika svatého Petra
- Bazilika svatého Petra
Informace k návštěvě:
Návštěva samotné baziliky svatého Petra je zdarma, ale počítejte s dlouhými, až dvouhodinovými frontami. Tomu se ovšem můžete vyhnout, pokud se rozhodnete pro prohlídku s průvodcem s pevně daným časovým intervalem. Výstup na kopuli pak můžete absolvovat s průvodcem či samostatně, přičemž je možné si koupit lístky na kupoli zvlášť po průchodu bezpečnostní kontrolou.
Nám se podařilo baziliku navštívit bez čekání zdarma, kdy jsme přišli asi půl hodiny před koncem otevírací doby.
Návštěvě chrámu též přizpůsobte své oblečení. Do baziliky vás totiž bez zakrytých ramen a kolen nepustí.
Galerie Borghese (Galleria Borghese)
Představte si, že se ocitnete v paláci, který byl postaven speciálně pro to, aby ukrýval jednu z nejúžasnějších soukromých uměleckých sbírek na světě. Galerie Borghese vás přenese do 17. století, kdy kardinál Scipione Borghese shromažďoval díla těch nejvýznamnějších umělců své doby.
Při procházce elegantními sály budete mít pocit, jako byste se ocitli v soukromé sbírce nějakého velkého mecenáše. Berniniho sousoší Apolla a Dafné vás doslova ohromí svou dynamikou, Raffaellův obraz Kladení do hrobu vás zasáhne svou něžností a Tizianův obraz Nebeská a pozemská láska vás přiměje k zamyšlení nad otázkami o věčnosti.
Adresa: Piazzale Scipione Borghese 5, Řím
Důležité upozornění:
Vzhledem k velké popularitě galerie je nutné si vstupenky rezervovat online předem. Pokud jste unavení z nekonečných front a tlačenic, které jsou typické pro většinu římských památek, Galleria Borghese je jako balzám na duši.
Díky pečlivě řízenému vstupu, kdy se dovnitř dostane pouze omezený počet návštěvníků na každý dvouhodinový úsek, jsme si mohli naplno vychutnat každou sochu a obraz a v klidu se kochat jejich krásou.
- Galerie Borghese
- Galerie Borghese
Galerii Borghese obklopuje překrásný park Villa Borghese, který nechal kardinál vytvořit na místě, kde se původně nacházely vinice. V průběhu 19. století prošel park zásadní proměnou a byl upraven v anglickém stylu doplněném o geometricky uspořádané zahrady, fontány a jezírko.
Dnes se zde kromě řady vil a pavilonů nachází také galerie moderního umění či nejstarší zoologická zahrada v Itálii.
Do parku lze vstoupit Pincijskou bránou (na konci ulice Via Veneto), Pincijskými zahradami od náměstí Pizza del Popopolo, z Piazzale di Belle Arti (u Národní galerie moderního umění) a z Villa Medici (kousek od Španělských schodů).
Palác a galerie Doria Pamphilj (Palazzo & Galleria Doria Pamphilj)
Palác Doria Pamphilj je jedním z mála římských paláců, které si dodnes uchovaly své původní kouzlo a zůstávají v soukromém vlastnictví. Tento monumentální komplex, skrytý před zvědavýma očima, v sobě ukrývá pokladnici umění, která vás přenese do dávných dob.
Čtyři galerie, elegantně se rozprostírající kolem nádherného renesančního nádvoří, zvou na uměleckou pouť. Na zdech visí mistrovská díla světoznámých malířů jako Caravaggio, Tizian, Pieter Bruegel starší nebo Gaspard Poussin. Sochařská krása od Gian Lorenza Berniniho nás doslova ohromila. Každý kout galerie tak odhaluje bohatství umělecké tvorby.
Naši největší pozornost však upoutal Zrcadlový sál. Jeho stěny jsou zdobeny vzácnými benátskými zrcadly, která se odrážejí v nekonečnu a vytvářejí iluzi prostoru. Antické římské sochy a fresky vyprávějící mýtus o Herkulovi dodávají sálu na majestátnosti.
Prohlídka nás zavedla i do kaple a soukromých rodinných apartmánů, které dýchaly životem mnoha generací. Bohatá výzdoba, nádherný nábytek a dobové předměty nám tak umožnily nahlédnout do života šlechty.
V galerii se nachází také obchod s publikacemi a unikátními suvenýry.
Adresa: Via del Corso 305, Řím
Kde se najíst?
Město Řím je rovněž symfonií vůní, chutí a života, která se odehrává v jeho úzkých uličkách. Zvlášť ty, které se kříží s pulsující Via del Corso, jsou rájem pro gurmány. Nebojte se zajít do těch nejmenších a nejskromnějších podniků. Právě tam často narazíte na tu nejautentičtější italskou kuchyni.
Kdy jet do Říma?
Pokud si chcete užít všechny jeho krásy bez stresu z přeplněných památek, doporučujeme vyrazit na jaře (březen–duben) nebo na podzim (říjen–listopad). V těchto obdobích si můžete užívat příjemného počasí, prohlédnout si všechny významné památky, a navíc ušetřit za ubytování.
A rada na závěr:
Vzhledem k velké popularitě města doporučujeme si vždy zakoupit vstupenky předem online. Některé nabízejí i přednostní vstup, kdy tzv. přeskočíte řadu čekajících návštěvníků před vámi.