Nizozemsko jako země tulipánů a větrných mlýnů

Nizozemsko, to není jen Amsterdam a jeho kanály. Je to také země rozmanitých tváří, kde každá provincie nabízí svůj jedinečný příběh. Dnes se vydáme do Jižního Holandska, regionu, který v překladu znamená „lesnatá země“. Ačkoliv lesů tu dnes už tolik nenajdeme, stále tu dýchá historie a příroda se tu prolíná s lidskou činností.

Proč právě Jižní Holandsko? Toto místo je synonymem pro barevné koberce tulipánů, které každoročně lákají návštěvníky z celého světa. Ať už navštívíte Keukenhof nebo některou z mnoha menších zahrad, zážitek bude nezapomenutelný. Neodmyslitelnou součástí nizozemské krajiny jsou rovněž větrné mlýny. V Jižním Holandsku se jich dochovalo hned několik, a tak si díky nim můžeme představit, jaký byl život v minulosti.

 

Kinderdijk

Představte si místo, kde se čas zastavil a větrné mlýny se tyčí jako strážci dávných časů. Takové místo skutečně existuje a najdete ho pouhých 15 kilometrů od rušného Rotterdamu. Kinderdijk, neboli Dětská hráz, vás okouzlí svou jedinečností a tajemnem.

Proč se toto místo jmenuje Dětská hráz? Existuje několik legend, ale žádná nebyla dosud potvrzena. Jedna z nich vypráví o dítěti zachráněném během povodní, jiná o tom, že hráz byla postavena z části dětskýma rukama. Ať už je pravda jakákoliv, jedno je jisté – toto místo je plné historie a fascinujících příběhů.

19 větrných mlýnů – to je počet, který dělá z Kinderdijku naprostý světový unikát. Tyto impozantní stavby sloužily po staletí k odčerpávání vody z okolní krajiny, což umožnilo vzniknout polderům – uměle vytvořeným plochám půdy pod úrovní moře. Díky nim mohli Nizozemci obdělávat půdu a stavět si domovy v oblasti, která by jinak byla zaplavena.

Tato jedinečná oblast, zapsaná na Seznamu světového dědictví UNESCO, je pravým rájem pro milovníky historie a technických památek. Více než 700 let zde fungoval geniální systém větrných mlýnů, který sloužil k odčerpávání přebytečné vody z nížin. Dnes je tento systém sice již zastaralý, ale jeho důmyslnost a krása stále fascinují návštěvníky z celého světa.

Větrné mlýny měly mnohem širší využití než jen odčerpávání vody. Sloužily také k mletí obilí, lisování oleje, výrobě hrnčířské hlíny či drcení pigmentů, z nichž se vyráběly malířské barvy. Dnes se můžete projít mezi těmito impozantními stavbami a představit si, jaký rušný život se zde kdysi odehrával.

Na rozdíl od mnoha jiných historických památek, větrné mlýny v Kinderdijku nejsou jen pouhými exponáty. Některé z nich jsou stále obydlené a jejich obyvatelé udržují tuto jedinečnou atmosféru. Můžete se tak setkat s lidmi, kteří žijí v souladu s minulostí a kteří vám rádi povypráví o životě v mlýně.

Ovšem my jsme chtěli víc než jen pohled na pohádkové obrázky. A tak jsme si koupili vstupenky, které nám otevřely dveře do světa historie a technických zázraků.

Nejprve jsme zamířili do mlýna Nederwaard, postaveného v roce 1738. Jeho dřevěné srdce stále tluče, i když už ne tak usilovně jako dřív. Prohlídka nás přenesla do minulosti – dobové fotografie a předměty nám vyprávěly o životě rodiny mlynáře. Bylo to, jako bychom se ocitli v jejich obýváku. Následující zastávkou byl mlýn Blokweer z roku 1630. Tady jsme se zase přenesli do 50. let 20. století.

Abychom si mlýny užili z jiné perspektivy, vyrazili jsme na půlhodinovou plavbu lodí. Z vodní hladiny vypadaly větrné mlýny ještě impozantněji. Byla to jako plavba časem – klidná, mírumilovná, a přitom plná úžasných pohledů.

V rámci vstupenky jsme navštívili i dvě čerpací stanice. Wisboom z roku 1868 nám odhalila nejen fungování této unikátní stavby, ale i bohatou historii městečka Kinderdijk. Ve stanici De Fabriek jsme se zase pomocí filmu dozvěděli, jak vznikl celý komplex mlýnů a jak se odčerpávala voda a vysoušela půda. Tento celý proces představuje umění, v němž se obyvatelé Nizozemska stali nedosažitelnými.

Na závěr jsme si dali kávu na terase návštěvnického centra s výhledem na mlýny. Bylo to dokonalé zakončení výletu. V přízemí jsme si pak koupili suvenýry, které nám budou připomínat tento jedinečný den.

Adresa: Nederwaard 1, 2961 AS Kinderdijk

 

A jak se se dostat do Kinderdijku?

Pokud pojede vlastním autem, musíte zaparkovat na Marineweg 3 v Alblasserdamu. V ceně parkovného je pak i kyvadlová doprava, která odtud jezdí denně (mezi 9. a 18. hodinou) až ke vchodu do areálu mlýnů a zpět. Cesta trvá asi 10 minut. K mlýnům můžete dojet od parkoviště také na kole. Parkování je možné koupit pouze v kombinaci se vstupenkou.

Z Rotterdamu je rovněž možné využít vodní autobus linky 21 a plout přímo do Kinderdijku od Erasmova mostu. Samotná cesta trvá asi 30 minut.

 

Naše další tipy:

Nejlepší období: Jaro a léto jsou ideálními obdobími pro návštěvu Kinderdijku.

Vstupné: Vstup do oblasti větrných mlýnů je zdarma.

 

Keukenhof

Představte si nekonečné lány, na nichž se v jarních měsících odehrává ohromující podívaná. Miliony tulipánů, narcisů, hyacintů a dalších cibulovin vytvářejí barevný koberec, který se táhne od Haarlemu až po Leiden. A uprostřed tohoto květinového ráje se nachází Keukenhof, největší květinový park v Evropě, který každoročně láká miliony návštěvníků z celého světa.

Keukenhof není jen tak ledajaký park. Je to místo, kde se snoubí příroda s uměním, kde se každý koutek stává inspirací pro fotografy i malíře. Je to místo, kde se můžete ztratit v labyrintu barev a vůní, kde se čas zastaví a vy si můžete vychutnat krásu jara naplno.

Historie tohoto místa sahá až do 15. století, kdy sloužilo jako lovecký revír pro zámek Teylingen. Název Keukenhof doslova znamená „kuchyňský dvůr“ a odkazuje na to, že se zde pěstovala zelenina a bylinky pro zámeckou kuchyni. V 17. století byl pak postaven zámek Keukenhof a panství se rozrostlo na obrovskou plochu. V 19. století byly zahrady upraveny v anglickém krajinářském stylu, který dodnes tvoří základ parku.

Zlomový okamžik nastal v roce 1949, kdy se přední pěstitelé a vývozci květinových cibulovin rozhodli využít toto panství k vytvoření jedinečné výstavy. A tak se zrodil Keukenhof, jak ho známe dnes.

Keukenhof přezdívaný Zahrada Evropy je rovněž místem, kde se snoubí umění zahradnictví s obchodním duchem. Je to živá galerie, kde nizozemští pěstitelé předvádějí své nejkrásnější kvetoucí výtvory a kde se uzavírají důležité obchodní dohody. Navíc se zde každoročně pořádají také výstavy řezaných a hrnkových květin.

Celý 32 hektarů rozlehlý areál, kde rozkvétá až 7 milionů cibulovitých květin, je otevřený pro veřejnost od března do května, a je navržen tak, aby si návštěvníci mohli vychutnat rozkvetlé květiny od začátku do konce sezóny. Každý měsíc přináší nové barvy a vůně. Březen vás okouzlí zlatavými narcisy, které jako první vykouknou ze země a přivítají jaro. Následují barevné krokusy a omamné hyacinty. Od dubna do poloviny května pak nastává velkolepá tulipánová show. Miliony těchto květin v nejrůznějších barvách a tvarech vytvářejí na záhonech nádherné koberce.

Ovšem Keukenhof nabízí mnohem víc než jen tulipány. Na začátku sezóny zde rozkvétají také půvabné japonské sakury, jejichž bílé květy dodávají parku vzdušnost a lehkost. Později je vystřídají ostrůvky azalek a rododendronů, které místo obohatí o další dávku barev.

V parku se nejen pokocháte krásou květin, ale také se dozvíte mnoho zajímavého o jejich historii. Zjistíte například, že tulipány se do Nizozemska dostaly přes Rakousko z Turecka. Tyto květiny se zde staly natolik populární, že v 17. století dosáhla jedna cibulka ceny domu. Ano, čtete správně, tulipány byly v té době dražší než zlato. A co teprve legendární černý tulipán, který byl symbolem bohatství a moci? V Keukenhofu odhalíte i jeho tajemství.

V neposlední řadě je park také místem, kde se rodí nové nápady a kde můžete načerpat inspiraci pro vlastní zahradu.

Adresa: Stationsweg 166A, 2161 AM Lisse

 

Kdy a kde koupit cibulky?

Tulipány se pěstují pro jejich cibulky. Květy se tedy brzy po výkvětu posekají, aby se energie vrátila zpět právě do cibulky, která je tou nejcennější komoditou. Po sezoně se pak cibulky vyhrabou ze země, očistí a osuší a k prodeji jsou k dispozici až na podzim.

My jsme si cibulky objednali již na jaře při návštěvě Keukenhofu od jednoho z prověřených pěstitelů přímo v areálu. V pořádku nám na podzim přišly poštou až domů.

 

Tipy pro návštěvu:

Plánujte dopředu: Období květu tulipánů je velmi populární, takže se vyplatí si vstupenky rezervovat předem.

Pohodlná obuv: V parku budete hodně chodit, takže nezapomeňte na pohodlnou obuv.

Fotoaparát: Určitě nezapomeňte na fotoaparát, abyste si zachytili všechny ty krásné okamžiky.

 

Ve kterou dobu park navštívit?

Pokud si chcete užít klid a pohodu bez velkého návalu návštěvníků, tak přijďte do parku před 10:30 anebo po 16:00. Méně rušno je zde také od pondělí do středy.

 

Vstupenky a parkování:

Parkování je možné na základě předem zakoupeného parkovacího lístku. Vstupenku a parkovací žeton si můžete rezervovat současně online. Parkoviště se zavírá v 19:30. Vstupenky jsou na další sezónu vždy v prodeji od podzimu předešlého roku.

 

Náš tip na závěr:

Nenechte si ujít rovněž jedinečnou atmosféru Květinového průvodu (Bloemencorso) v Bollenstreeku. Ocitnete se tak uprostřed moře barev a podmanivé vůně milionů tulipánů, hyacintů a narcisů. Největším lákadlem tohoto téměř týden trvajícího svátku jara je pak sobotní průvod, kdy se na 42 kilometrů dlouhé trase objeví desítky barevných vozů a luxusních aut, ozdobených neskutečným množstvím květin. Je to jako by se samotná příroda rozhodla uspořádat přehlídku své nejkrásnější tvorby. Každý vůz je jedinečným uměleckým dílem, které vypráví svůj vlastní příběh. Ať už jde o pohádkové motivy, historické události nebo abstraktní výjevy, každý najde něco, co ho okouzlí.