Město Ostrov: skrytý poklad Karlovarského kraje

Půvabné město Ostrov ležící asi 13 kilometrů od Karlových Varů nabízí řadu jedinečných a překvapivých zážitků. My jsme pro Vás jako již tradičně vybrali to nejlepší.

 

Staré náměstí s radnicí

Uprostřed památkové zóny Starého náměstí se nachází renesančně-gotická Stará radnice s hranolovou věží, která je němým svědkem bohatých dějin města. Samotná budova několikrát ve své historii vyhořela. Její nejstarší částí jsou gotické sklepy a přízemí, které kdysi sloužilo jako kupecká hala. V průběhu staletí pak byla upravována pro potřeby městské správy. Po posledním požáru v 19. století byl radnici vdechnut novogotický vzhled.

Budova dnes slouží jako kulturní a výstavní prostor, který rozhodně stojí za návštěvu. My jsme si dokonce na jedné z četných prodejních výstav pořídili krásný obraz.

Adresa: Staré náměstí 46, 363 01 Ostrov

 

Tip na občerstvení:

Hned v podloubí Staré radnice se nachází rodinná Kavárna Ostrov – Caffíčko, která kromě kvalitní kávy nabízí domácí zákusky i drobné občerstvení. My jsme si dali vynikající francouzský slaný koláč se salátem Coleslaw.

Adresa: Staré náměstí 46, 363 01 Ostrov

 

Kostel svatého Michaela archanděla a Panny Marie Věrné

V těsné blízkosti Starého náměstí stojí původně gotický farní kostel svatého Michaela archanděla a Panny Marie Věrné, který byl částečně zbarokizován. Mezi vzácný mobiliář patří renesanční náhrobek se šlikovským epitafem z 16. století a také relikviář s kapkou krve papeže Jana Pavla II. Kostel je přístupný v rámci pravidelných bohoslužeb, ale lze do něj nahlédnout i mimo dobu ceremonií, a to přes otevřené dveře kryté mříží.

Adresa: Malé náměstí 23, 363 01 Ostrov

 

Zámek Ostrov a jeho areál

Areál zámku tvoří komplex budov přestavěný do renesanční podoby slavným českým šlechtickým rodem Šliků, který ovládal značnou část Loketska a Chebska. Moc rodu pak vzrostla zejména v 16. století, a to s objevem ložisek stříbra v Krušných horách a získáním práva ražby vlastních mincí. Právě tyto mince nazývané jáchymovské tolary daly jméno americkému dolaru.

Většina členů rodiny se ovšem zapojila do stavovského povstání a po bitvě na Bílé hoře v roce 1620 jim byl majetek zabaven. Nejslavnější příslušník rodu Jáchym Ondřej Šlik byl dokonce jedním z 27 českých pánů, vůdců stavovského povstání, kteří byli v roce 1621 hromadně popraveni na Staroměstském náměstí.

V zámeckém komplexu lze navštívit několik zajímavých výstav. My jsme zahájili prohlídku Dvoranou, která vznikla zastřešením původně otevřeného zámeckého nádvoří, a která nabízí expozici ostrovského porcelánu z kdysi slavné porcelánky “Puls”.

Dále lze v infocentru sídlícím rovněž v areálu zámku, a ke kterému se dostanete ze Šlikovy ulice, zakoupit lístky na multimediální expozici v sala terreně odhalující zámeckou zahradu v době své největší slávy, kdy byla známa jako osmý div světa, a na expozici v podkroví zámku vyprávějící poutavý příběh rodu Šliků. K nejzajímavějším exponátům v podkroví patří národní kulturní památka, šlikovská stříbrná schrána na dokumenty, kterou zdobí 44 jáchymovských a plánských tolarů.

Adresa: Jáchymovská 1, 363 01 Ostrov

V centru zámeckého parku pak stojí barokní Letohrádek Ostrov, který je pobočkou Galerie umění Karlovy Vary. Zde si můžete zakoupit lístky na některou z výstav současného umění a na expozici evropského porcelánu, jenž se nacházející přímo v letohrádku. Nás nejvíce okouzlila fresková a štuková výzdoba v hlavním sále této skvostné stavby.

 

Posvátný okrsek

Klášterní areál Posvátný okrsek, ke kterému jsme došli pohodlnou chůzí přes zámecký park, je nejstarší raně barokní centrální stavbou v Čechách. Celý komplex se skládá z kláštera piaristů, kostela a tří kaplí.

Adresa: Klášterní 141, 363 01 Ostrov

Osmiboká pohřební kaple svaté Anny s cibulovitou vížkou sloužila jako rodinná hrobka vévodů a markrabat ostrovského panství. V rámci prohlídky lze navštívit i její pohřební kryptu.

Zrekonstruovaný raně barokní klášterní kostel Zvěstování Panny Marie, který kdysi fungoval i jako vojenský špitál, je dneska využíván jako koncertní a výstavní sál. Nachází se zde mimo jiné i expozice Církevního umění západního Krušnohoří.

Kaple svatého Floriána byla vystavěna z vděčnosti za odvrácení požáru města, který vypukl v 17. století v zámku, a byla zasvěcena právě ochránci před ohněm svatému Floriánovi. Kaple nyní slouží jako památník veškerého násilí na Ostrovsku.

Nás asi nejvíce okouzlila nejvýraznější stavba celého komplexu, kaple Panny Marie Einsiedelnské, postavená po vzoru významné poutní kaple ve švýcarském Einsiedelnu. Stavba se chlubí nejen architektonicky bohatě zdobeným vstupním průčelím, ale i působivým interiérem. Kapli nechala vystavět Franziska Sibylla Augusta, markraběnka bádenská, z vděčnosti za uzdravení svého syna.

 

Naše dva tipy na závěr:
Architektonický skvost

Pokud budete mít více času, zajděte se jako my podívat i na nejstarší dochovanou památku na území Ostrova, kterou je drobný venkovský kostelík svatého Jakuba Většího z 13. století s románským vstupním portálem, jež stojí uprostřed místního hřbitova. Budova je sice veřejnosti přístupná jen výjimečně, ale v letních měsících budete mít možná štěstí a stejně jako nám se vám podaří do objektu nahlédnout právě v době, když je větrán místním správcem.

Adresa: Karlovarská 236, 363 01 Ostrov nad Ohří

A kde zaparkovat?

My jsme využili parkoviště hned před Palácem Princů, které je sice v pracovní době (7–18 hodin) vyhrazeno pro vozidla městského úřadu, ale mimo tento čas a o víkendech je zdarma volně přístupné.

Za poplatek lze také zaparkovat přímo v centru na Starém náměstí.