Církevní skvosty Karlovarského kraje

Karlovarský kraj je rozkvetlý unikátními kláštery, kostely, poutními místy a dalšími sakrálními stavbami, které vyprávějí tajuplné příběhy minulé i dnešní. My jsme měli možnost některé z nich navštívit a o těch nejlepších vám dneska budeme vyprávět.

 

Chrám svatých apoštolů Petra a Pavla v Karlových Varech

Tento pravoslavný kostel představuje unikátní architektonický skvost inspirovaný byzantsko-staroruským chrámem v Ostankinu nedaleko Moskvy. Bohatě dekorovanou svatyni zdobí pět pozlacených kupolí a opulentní ornamentální sochařská a malířská výzdoba. V honosném interiéru se mimo jiné nachází dřevěný ikonostas (stěna s průchody) s postavami světců, který byl původně vyroben pro Světovou výstavu v Paříži konanou v roce 1900.

Adresa: Krále Jiřího 2c, 360 01 Karlovy Vary

Parkování:

Parkování v centru Karlových Varů je značně komplikované, neboť vjezd je možný jen na zvláštní povolení. Jednu z možností při krátké návštěvě města tak nabízí parkoviště hotelu Thermal. Adresa: Ivana Petroviče Pavlova 2001/11, 360 01 Karlovy Vary.

 

 

Areál proboštství Chlum Svaté Máří

Dle legendy stojí za vznikem poutního místa v Chlumu Svaté Máří gotická soška Panny Marie s Ježíškem, kterou objevil mladý tovaryš a odnesl si ji domů. Soška se však záhadně vracela na původní místo, a tak zde byl následně zbudován poutní kostel.

Ať již je tento příběh skutečný či smyšlený, faktem zůstává, že tento dneska rozsáhlý barokní areál proboštství českého Rytířského řádu Křižovníků s červenou hvězdou stojí za podívanou. Ne nadarmo patřil v 18. století k nejnavštěvovanějším poutním místům v celé zemi a jeho oblibu nedokázaly omezit ani josefínské reformy.

Adresa: náměstí J. W. Goetheho 1, 357 09 Chlum Svaté Maří-Habartov

Parkování:

Zaparkovat můžete zdarma na náměstí J. W. Goetheho.

 

Kostel svatého Mikuláše a svaté Alžběty

Tento nejstarší kostel v Chebu si zachoval obě původní románské věže a pozdně gotickou halu.

Zajímavými exponáty jsou románská křtitelnice a dále 9 vytesaných obličejů středověkých stavitelů tohoto kostela, kteří shlíží z portálu nad hlavním vstupem. My jsme obdivovali i velké barevné vitráže oken a vzácné fresky na sloupech chrámu. Zároveň jsme zavítali i do podzemní krypty, kde se nachází expozice historických církevních předmětů.

Adresa: Kostelní nám. 188, 350 02 Cheb

Tip na parkování:

Zaparkovat lze zdarma hned pod kostelem na Kasárním náměstí. Ke kostelu vás pak zavede překrásné schodiště ozdobené sochami svatých.

 

Klášter premonstrátů Teplá

Unikátní prohlídka kláštera v Teplé vám odkryje nejen bouřlivou historii tohoto místa, ale také vám odhalí krásu druhé největší klášterní knihovny v Čechách a bohatě zdobeného barokního interiéru kostela Zvěstování Páně s jedinečnou atmosférou.

Tato národní kulturní památka s 800 let starou tradicí je obývána komunitou premonstrátů, jejichž název vznikl podle jejich mateřského kláštera založeného ve francouzském městě Prémontré. Klášter v Teplé pak založil ve 12. století velmož, blahoslavený Hroznata, pocházející ze starého českého panského rodu, který sem povolal premonstráty z pražského Strahovského kláštera.

Za zmínku stojí i fakt, že ostatky blahoslaveného Hroznaty jsou dodnes uloženy v kapli klášterního kostela.

Součástí komplexu je i překrásný park se vzrostlými stromy a klášterním rybníkem a nově také hotel nabízející klidné a útulné prostředí. Hoteloví hosté si mohou navíc v rybníku sami chytnout rybu, kterou pak místní kuchaři dle jejich přání připraví.

Adresa: Klášter Teplá 1, 364 61 Klášter Teplá

Parkování:

Bezplatně můžete zaparkovat před klášterním areálem.

 

Opatství Nový Dvůr

Toto unikátní místo nacházející se nedaleko městečka Toužim vyzařuje poklidnou a harmonickou atmosférou. Tamní mniši patří k Řádu cisterciáků přísné observance, tzv. trapistům, což znamená, že jejich život se řídí přísnými pravidly. Řád vznikl v opatství La Trappe ve Francie, odkud je tedy odvozen i název členů tohoto řádu.

areálu se mimo jiné nachází dům pro hosty, kde lze zakoupit produkty, které vyrábějí sami mniši. My jsme vsadili na jejich proslulou hořčici, jenž dodala jedinečnou chuť našim domácím pokrmům. Ovšem pokud nebudete mít zrovna cestu kolem, můžete si jejich výrobky zakoupit i online.

Se vší pokorou jsme nahlédli i do moderního kostela prozářeného slunečním svitem, který zároveň zdůrazňoval čistotu a jednoduché linie této novodobé sakrální stavby.

Adresa: Dobrá Voda 20, 364 01 Toužim

Parkování:

Před opatstvím se nachází bezplatné parkoviště pro návštěvníky.

 

Posvátný okrsek

Klášterní areál Posvátný okrsek je nejstarší raně barokní centrální stavbou v Čechách. Celý komplex se skládá z kláštera piaristů, kostela a tří kaplí.

Adresa: Klášterní 141, 363 01 Ostrov

Osmiboká pohřební kaple svaté Anny s cibulovitou vížkou sloužila jako rodinná hrobka vévodů a markrabat ostrovského panství. V rámci prohlídky lze navštívit i její pohřební kryptu.

Zrekonstruovaný raně barokní klášterní kostel Zvěstování Panny Marie, který kdysi fungoval i jako vojenský špitál, je dneska využíván jako koncertní a výstavní sál. Nachází se zde mimo jiné i expozice Církevního umění západního Krušnohoří.

Kaple svatého Floriána byla vystavěna z vděčnosti za odvrácení požáru města, který vypukl v 17. století v zámku, a byla zasvěcena právě ochránci před ohněm svatému Floriánovi. Kaple nyní slouží jako památník veškerého násilí na Ostrovsku.

Nás asi nejvíce okouzlila nejvýraznější stavba celého komplexu, kaple Panny Marie Einsiedelnské, postavená po vzoru významné poutní kaple ve švýcarském Einsiedelnu. Stavba se chlubí nejen architektonicky bohatě zdobeným vstupním průčelím, ale i působivým interiérem. Kapli nechala vystavět Franziska Sibylla Augusta, markraběnka bádenská, z vděčnosti za uzdravení svého syna.

 

A kde v Ostrově zaparkovat?

Hned před areálem Posvátného okrsku se nachází bezplatné parkoviště. Adresa: Staroměstská 125, 363 01 Ostrov nad Ohří

 

Náš závěrečný tip:

Pokud budete mít čas a chuť, tak můžete jednotlivá místa navštívit dle výše uvedeného chronologického pořadí a udělat si okružní jízdu z Karlových Varů do okolí a zpět přesně tak, jak jsme to udělali my.