Jednou z našich oblíbených destinací je Rakousko. Rádi objevujeme nejen úchvatnou přírodu, ale také místní památky, kulturní akce a chutnou kvalitní kuchyni.
Dneska vás zavedeme do Štýrského Hradce (Graz), který je hlavním městem Štýrska, druhé nejrozlehlejší spolkové země Rakouska.
Úvodem jistě stojí za zmínku, že malebné historické centrum města je zapsané na Seznamu světového dědictví UNESCO.
Městský farní kostel (Stadtpfarrkirche)
I když se o farním kostelu nacházejícím se v ulici Herrengasse 23 ve většině průvodců nedočtete, toto překrásné umělecké dílo stojí za návštěvu a je rovněž ideálním výchozím bodem při odhalování krás města. Možná se o něm příliš nemluví i kvůli tomu, že se pojí se skandálem, o který se po válce postaral tvůrce kostelních oken Albert Birkle, jenž na jednom z nich zobrazil Hitlera a Mussoliniho jako pronásledovatele Krista. Zajímavostí zůstává, že jsou tam oba diktátoři vyobrazeni dodnes.
- Městský farní kostel
- Centrum města
Zbrojnice (Landeszeughaus)
Na ulici Herrengasse 16 se pak nachází nádherný renesanční palác, který vznikl v 17. století jako skladiště zbraní pro místní obyvatelstvo. Štýrský Hradec v dobách boje proti Turkům totiž bránil přístupové cesty do spolkových zemí Štýrsko, Korutany a Kraňsko. V současnosti tato největší historická zbrojnice na světě funguje jako muzeum čítající přes 32 000 exponátů.
- Ochranná zbroj
- Rytina na přilbě
- Těžké palné zbraně
- Koňská plátová zbroj
Zemský dům (Landhaus)
Hned vedle Zbrojnice se nachází Zemský dům. Tento renesanční skvost kdysi sloužil jako sídlo štýrské rady, která spravovala značné území sahající až do oblastí dnešního Slovinska a Itálie. Nyní zde působí nejvyšší zemský sněm Štýrska. Nás okouzlilo volně přístupné nádvoří pyšnící se třípodlažními arkádami, ke kterému se dostanete branou stojící hned vedle informačního centra v Herrengasse 16.
- Zemský dům s arkádami
- Zemský dům s hodinovou věží
Na velkém nádvoří Zemského domu je k vidění také renesanční kašna s figurálním altánem, který je korunován postavou bojovníka v brnění.
- Renesanční kašna
- Centrum města
Hlavní náměstí (Hauptplatz)
Kousek od Zemského domu, přímo v srdci historického jádra, se pak nachází Hlavní náměstí. Mezi nejkrásnější stavby na tomto prostranství patří neorenesanční radnice, slavný Haus am Luegg s renesanční a barokní výzdobou, nebo kašna arcivévody Johanna, syna císaře Leopolda II., který se zasloužil o rozvoj města i celého Štýrska. Kašna je zkrášlena čtyřmi ženskými postavami představující řeky Štýrska.
- Hlavní náměstí s radnicí
- Neorenesanční radnice
- Kašna arcivévody Johanna
- Kašna arcivévody Johanna
Dóm
Gotická katedrála svatého Jiljí neboli dóm, nacházející se v ulici Bürgergasse 1, původně sloužila jako obranný hradní kostel a dochovala se v téměř neporušeném stavu. Památka se pyšní mimo jiné famózními freskami zachycujícími život během moru. K dómu se dostanete od Hlavního náměstí přes Sporgasse, nákupní ulici s butiky a kavárnami.
- Katedrála sv. Jiljí
- Katedrála sv. Jiljí
Mauzoleum
Nejvelkolepější budovou ve městě, stojící hned vedle dómu na Burggasse 3, je bezpochyby Mauzoleum, které slouží jako hrobka císaře Ferdinanda II. a jeho rodiny. Za zmínku jistě stojí fakt, že to byl právě císař Ferdinand II., který nechal v roce 1621 na Staroměstském náměstí v Praze popravit 27 českých pánů, vůdců stavovského povstání.
Tato překrásná stavba s bohatou sochařskou výzdobou se řadí k příkladům rakouského manýrismu představující přechod mezi vrcholnou renesancí a barokem. V lodi Mauzolea se pak nachází i nástropní fresky, v jejichž středu je zobrazena bitva u Vídně v roce 1683, která znamenala ukončení turecké expanze do Evropy a zahájila období strmého vzestupu Habsburské monarchie.
- Vstup do Mauzolea
- Oltář sv. Kateřiny
- Nástropní fresky Mauzolea
- Nástropní fresky Mauzolea
Murinsel
Tento uměle vytvořený ostrůvek na řece Mur patří k originálům místní moderní architektury. Na ostrově ve tvaru mořské mušle, který vytváří spojnici mezi oběma břehy řeky, se nachází restaurace a amfiteátr. Magicky působí zejména v noci, kdy je nasvícen modrými reflektory. Za zmínku stojí i fakt, že toto původně putovní dílo, si místní obyvatelé natolik oblíbili, že zůstalo ve Štýrském Hradci napořád.
- Umělý ostrůvek Murinsel
- Ostrůvek Murinsel v noci
Dům umění (Kunsthaus)
Procházkou přes Murinsel se dostanete na pravý břeh řeky Mur do ulice Lendkai. Tam můžete navštívit nepřehlédnutelný Dům umění. Tato moderní budova ztvárňující živou hmotu a vydávající zvuky a světelné efekty je pojmenována „Přátelský vetřelec“ (Friendly Alien). Stavba byla dokončena, stejně jako umělý ostrůvek, v roce 2003 u příležitosti zvolení Štýrského Hradce hlavním městem evropské kultury. My jsme neváhali a zavítali na výstavu moderních děl světových umělců, kde jsme si užili i skvělou vyhlídku na historickou část města, kterou nabízí velká terasa budovy.
Při našem pobytu jsme navštívili expozici s názvem „Umělkyně, superhrdinky, ikony 1961-1973“ („Women Artists, Superheroines, Icons 1961-1973“), která nám nabídla nevšední zážitek.
- Střecha „Přátelského vetřelce“
- Expozice v Domě umění
- Výhled na Hodinovou věž
- Expozice v Domě umění
Tip nejen na ubytování:
My jsme se ubytovali kousek od Štýrského Hradce v hotelu I AM Hotel Graz-Seiersberg. Hotel nabízí nejen pokoje s příjemnou atmosférou, ale také restauraci s vynikající místní kuchyní. Pokud máte rádi víno, tak určitě ochutnejte speciální růžové víno Schilcher, které se pěstuje pouze v oblasti západního Štýrska.
Navíc vás jistě potěší, že parkování je pro hotelové hosty zdarma. Do centra Štýrského Hradce jsme pak pohodlně dojeli autobusem, jehož zastávka stojí kousek od hotelu.
Adresa: Erzherzog Johann-Strasse 84, 8054 Seiersberg
- Venkovní posezení
- Venkovská romantika
Tajný tip na vynikající restauraci v srdci Štýrského Hradce i mimo něj:
Pokud máte rádi jako my kvalitní rakouskou kuchyni, tak neváhejte zavítat do restaurace Glöckl Bräu v ulici Glockenspielplatz 2-3 a vychutnejte si krajové kulinářské speciality. Nás potěšila i velmi příjemná obsluha a tradiční štýrská atmosféra.
- Masa na grilu s hranolkami
- Zámecký vrch
Dalším skvělým místem, které nabízí tradiční štýrskou kuchyni s domácími víny je rodinný podnik Buschenschank Ofnerpeter v Rosenhofu u Štýrského Hradce, který vlastní rodina Höllerů již od roku 1786.
Občerstvení si lze v létě vychutnat i uprostřed přírody na slunné terase s výhledem. Pro děti je k dispozici také hřiště, které je dobře viditelné z venkovního posezení, nicméně ve vzdálenosti, která neruší ostatní hosty. Podnik dále nabízí ubytování ve dvoulůžkových pokojích.
Adresa: Rosenhof 54, 8511 St.Stefan ob Stainz
- Buschenschank Ofnerpeter
- Tradiční studená obložená mísa
A co si určitě odvést s sebou ze Štýrska?
Kromě zážitků ještě doporučujeme koupit si štýrský dýňový olej, který je považován za jeden z nejlepších olejů na světě. Tento 100% olej z dýňových semínek s jemnou oříškovou chutí se skvěle hodí do salátů, polévek a pomazánek nebo dokonce na vanilkovou zmrzlinu, palačinky či ovocné saláty. U nás doma nesmí nikdy chybět.