Karlovarsko je krajem příběhů a místem, kde zanechali svou stopu králové, významné šlechtické rody i řemeslní mistři. Nechte se inspirovat a odhalte tajemství hradů nebo zavítejte do některého z rozkvetlých zámeckých parků. My vám níže nabízíme nepřehlédnutelné historické skvosty tohoto krásného kraje.
Hrad Loket
Královský hrad Loket s bohatou 800 let starou historií stojí jen na dohled od Karlových Varů. Již z dálky na vás dýchne scenérie jako z pohádky, kdy kouzelnou atmosféru hradu dokresluje řeka Ohře obtékající skalní masív, na kterém byla tato gotická perla vystavěna.
- Hrad Loket
- Hradní gotická nástěnná malba
V rámci prohlídky nás okouzlily zejména gotické nástěnné malby, které byly znovu odkryty na konci 20. století. Malby vytvořené technikou secco, tedy nanášením směsi temperových vaječných barev a lněného oleje na suchou hladkou omítku, zobrazují výhledy do loketských zahrad či rozličné figurální motivy.
Prohlídková trasa nám ovšem představila i dobový porcelán, historické zbraně či vězení s expozicí útrpného práva.
- Hradní gotická nástěnná malba
- Románská hradní věž
Nutno dodat, že zde najdete i nejstarší zdokumentovaný český meteorit, který spadl na naše území. Dle místní pověsti je do tohoto kusu kovu zaklet zlý purkrabí, který prý byl zabit bleskem na poli, když se rozkřikoval na své poddané.
Za zmínku jistě stojí i fakt, že Loket se stal po jistou dobu i útočištěm královny Elišky Přemyslovny a jejího syna Václava, pozdějšího římského císaře Karla IV.
Náš tip
Hrad pořádá během roku mnoho kulturních akcí, a tak doporučujeme sledovat i jeho webové stránky.
Adresa: Zámecká 67, 357 33 Loket
Parkování:
Parkování v Lokti, a to zejména během sezóny, může být značně komplikované. Níže proto uvádíme snímek parkovišť včetně jejich cen a podmínek parkování.
- Mapa parkovišť města Loket
Zámek Kynžvart
Zámek Kynžvart, v jehož sbírce najdete i údajný palcát Jana Žižky, je usazen ve skvostném anglickém parku. Toto překrásné krajinářské dílo bohaté na okrasné stromy, sochy a vodní plochy, patřím mezi největší zámecké parky u nás.
Dalšími objekty v areálu jsou zámecký pivovar, kolový mlýn, novogotická kaple či vyhlídkový altán v čínském stylu.
- Nádvoří zámku Kynžvart
- Skvostná zlatá jídelna
Nejslavnějším majitelem zámku a panství byl bezpochyby rakouský kancléř a obratný diplomat kníže Klemens Wenzel Nepomuk Lothar von Metternich, který stál za porážkou Napoleona Bonaparte. Kancléř si zde zřídil luxusní letní sídlo ve stylu vídeňského klasicismu tak, aby byl zámek hodný návštěvy císaře. Dodnes se tedy toto místo chlubí rozsáhlými a cennými sbírkami. Za zmínku stojí například modlitební knížka francouzské královny Marie Antoinetty, ze které se modlila před popravou, nebo psací stůl Alexandra Dumase.
Adresa: Státní zámek Kynžvart, 354 91 Lázně Kynžvart
- Velký reprezentační sál
- Amor a Psyché od Antonia Canovi
- Anglický zámecký park
- Zámecký rybník s ostrůvkem
Naše další tipy na výlety v okolí zámku:
Lázně Kynžvart
Za prohlídku stojí i nedaleké město Lázně Kynžvart, jehož dominantou je lázeňská čtvrť chlubící se blahodárným klimatem a minerálními prameny. My jsme ochutnali pramen Richard pojmenovaný po Richardu Metternichovi, synovi kancléře Metternicha, který se zasloužil o místní rozvoj lázeňství. Pramen je slabě mineralizovaný a hodí se i k dennímu pití. Ne nadarmo se na něj stála fronta. Nenechte se ovšem odradit. My jsme čekali asi jen 5 minut.
- Památník a kostel sv. Markéty
- Minerální pramen Richard
Zřícenina hradu Kynžvart
Milovníkům turistiky se jistě bude líbit i procházka k romantické zřícenině hradu Kynžvart, který založil přemyslovský král Václav I. tak, aby hrad střežil hranice a chebskou obchodní stezku.
- Romantická zřícenina hradu
- Cesta na hrad
My jsme se k hradu vydali přes Pohádkovou cestu, která je sice primárně určená pro děti, ale i dospělí se u každé z vyřezávaných dřevěných pohádkových postav mohou dozvědět něco nového o zdejším okolí. Pohádková cesta začíná naproti lázeňskému domu Orlík a končí na hradě Kynžvart.
- Pohádková cesta
- Pohádková cesta
Tipy na parkování:
Vedle zámku je placené parkoviště. My jsme auto po prohlídce zámku nechali tam a vydali jsme se přírodní krajinou pěšky do centra lázní (cca 2 km).
Zaparkovat lze také v centru Lázně Kynžvart kousek od Pohádkové cesty na parkovišti Lázeňská.
Hrad Seeberg
Románsko-gotický hrad Seeberg představující jednu z dominant oblasti lázeňského trojúhelníku (Karlovy Vary, Mariánské Lázně a Františkovy Lázně) byl postaven ve 12. století během německé kolonizace Chebska jako opevněné sídlo. Název hradu rovněž napovídá, že byl postaven na vyvýšenině nad dnes již zaniklým jezerem.
Patři mezi tzv. ministeriální hrady, které byly, jak už název napovídá, budovány ministeriály. Ti představovali společenskou vrstvu nesvobodných služebníků feudální šlechty povolanou k plnění správních, hospodářských a vojenských funkcí v daném kraji.
- Ministeriální hrad Seeberg
- Komnata v empírovém stylu
Nekomentovaná prohlídka nás seznámila nejen s dějinami tohoto sídla, ale odhalili jsme i rozmanité styly vývoje interiérů 19. století nebo poutavý příběh chebského kata Karla Hussa.
V prostorech hrázděné barokní stodoly a dalších přilehlých hospodářských budov jsme pak měli možnost se seznámit s životem chebského venkova 19. století.
Pokud navštívíte hrad v létě, tak si nenechte ujít již tradiční Historický jarmark či Festival vína. Stačí se podívat na kulturní akce města Františkovy Lázně.
Adresa: Ostroh 18, 350 02 Poustka-Cheb 2
Náš tip:
Před odjezdem jsme se šli ještě osvěžit k malému romantickému funkčnímu mlýnu s rybníčkem a pramenem s pitnou vodou nacházející se vlevo pod vstupem do areálu hradu.
- Hrázděná stodola
- Mlýn s rybníčkem a pramenem
Parkování:
Bezplatné parkoviště se nachází přímo před hradem.
Chebský hrad
Hrad je jedinou štaufskou císařskou falcí na našem území. Z původního komplexu se nejlépe zachovala obranná Černá věž a kaple.
A k čemu sloužily císařské falce? Jednalo se o raně středověké hrady, jež vlastně tvořily síť sídel, po kterých se panovník se svým dvorem mohl pohybovat, a které mu poskytovaly potřebné zázemí. Panovník tak nevládl z jednoho místa, ale putoval po jednotlivých částech říše.
Jméno hradní věži, ze které je skvělý výhled na historickou část města, dal černý sopečný tuf, který byl na stavbu přivezen z nedaleké Komorní hůrky.
- Vstupní brána a Černá věž
- Výhled z věže
Unikátní interiér románsko-gotické kaple sv. Martina, Erharda a Uršuly oplývá nádhernou architekturou a bohatou sochařskou výzdobou s rostlinnými ornamenty a figurálními výjevy. My jsme si ovšem nenechali ujít ani alchymistickou laboratoř, do které jsme se dostali po točitém schodišti vedoucí z horní části kaple.
- Dolní část kaple
- Nádvoří Chebského hradu
- Pohled na kapli z věže
Původní středověká hradní studna byla znovuobjevena při odstraňování hlediště bývalého letního kina. Dnes ji obklopuje kamenná kašna s replikou středověkého rumpálu.
- Hradní studna s věží
- Detailní pohled na studnu
Hrad jsme si prohlédli samostatně bez průvodce, ovšem k dispozici nám byly tištěné informace, které jsme dostali přímo na pokladně.
Adresa: Dobrovského 21, 350 02 Cheb
Tip na parkování:
Zaparkovali jsme hned před hradem v ulici Trčky z Lípy. Parkování je zde možné v časovém úseku 7:00-17:00 v pondělí až pátek, a to na kotouč s časovým omezením 90 minut, což nám na prohlídku hradu bohatě stačilo.
Zámek Ostrov a jeho areál
Areál zámku tvoří komplex budov přestavěný do renesanční podoby slavným českým šlechtickým rodem Šliků, který ovládal značnou část Loketska a Chebska. Moc rodu pak vzrostla zejména v 16. století, a to s objevem ložisek stříbra v Krušných horách a získáním práva ražby vlastních mincí. Právě tyto mince nazývané jáchymovské tolary daly jméno americkému dolaru.
Většina členů rodiny se ovšem zapojila do stavovského povstání a po bitvě na Bílé hoře v roce 1620 jim byl majetek zabaven. Nejslavnější příslušník rodu Jáchym Ondřej Šlik byl dokonce jedním z 27 českých pánů, vůdců stavovského povstání, kteří byli v roce 1621 hromadně popraveni na Staroměstském náměstí.
V zámeckém komplexu lze navštívit několik zajímavých výstav. My jsme zahájili prohlídku Dvoranou, která vznikla zastřešením původně otevřeného zámeckého nádvoří, a která nabízí expozici ostrovského porcelánu z kdysi slavné porcelánky “Puls”.
Dále lze v infocentru sídlícím rovněž v areálu zámku, a ke kterému se dostanete ze Šlikovy ulice, zakoupit lístky na multimediální expozici v přízemí šlechtického sídla (sala terrena) odhalující zámeckou zahradu v době své největší slávy, kdy byla známa jako osmý div světa, a na expozici v podkroví zámku vyprávějící poutavý příběh rodu Šliků. K nejzajímavějším exponátům v podkroví patří národní kulturní památka, šlikovská stříbrná schrána na dokumenty, kterou zdobí 44 jáchymovských a plánských tolarů.
Adresa: Jáchymovská 1, 363 01 Ostrov
- Dvorana zámku
- Dvorana zámku
- Palác princů slouží jako městská knihovna
- Řeka Bystřice protékající zámeckým parkem
V centru zámeckého parku pak stojí barokní Letohrádek Ostrov, který je pobočkou Galerie umění Karlovy Vary. Zde si můžete zakoupit lístky na některou z výstav současného umění a na expozici evropského porcelánu, jenž se nacházející přímo v letohrádku. Nás nejvíce okouzlila fresková a štuková výzdoba v hlavním sále této skvostné stavby.
- Letohrádek Ostrov
- Strop hlavního sálu
- Zámecký přírodně krajinářský park
- Sochařská výzdoba v parku
Závěrečný tip na parkování:
My jsme využili parkoviště hned před Palácem Princů, které je sice v pracovní době (7–18 hodin) vyhrazeno pro vozidla městského úřadu, ale mimo tento čas a o víkendech je zdarma volně přístupné.
Za poplatek lze také zaparkovat přímo v centru na Starém náměstí.